; ;
اخبار

همه ستاره‌ها را با یک چشم نبینید!

همه ستاره‌ها را با یک چشم نبینید! ;


رئیس جامعه هتلداران کشور گفت: «استاندارد هتل‌های هر کشوری مطابق با استانداردهای همان کشور است؛ بنابراین نمی‌توان گفت که هتل‌های ایران نسبت به هتل‌های کشورهای دیگر وضعیت بدتر یا بهتری دارند.» به گزارش خبرگزاری مهر، جمشید حمزه‌زاده درباره وضعیت هتل‌های ایران نسبت به هتل‌های کشورهای دیگر از نظر شاخص استاندارد، اظهار کرد: «وضعیت هتل‌های ایران نسبت به هتل‌های کشورهای دیگر نسبی است و نمی‌توان گفت که خیلی خوب است یا خیلی بد. اما می‌توان گفت که استاندارد بیشتر هتل‌های ما طبق استانداردهای جهانی است. به این معنا که اگر به آمریکا و اروپا بروید ممکن است هتل‌های ۵ ستاره‌ای را ببینید که خدمات خوبی ندارند یا هتل ۴ ستاره‌ای را ببینید که خدمات عالی دارد.»

وی ادامه داد: «وقتی از استاندارد حرف زده می‌شود، یعنی حداقل خدمات. بنابراین هر هتلی باید حداقل خدمات را داشته باشد و مدیران حداکثر خدمات را تا هر اندازه که بخواهند می‌توانند بالا ببرند. به همین علت، مفهوم استاندارد در دنیا نسبی است.» حمزه‌زاده همچنین در مورد طبقه‌بندی استاندارد هتل‌ها خاطرنشان کرد: «در برخی از کشورها استاندارد هتل‌ها را طبقه‌بندی کرده‌اند. مانند ترکیه که استانداردهای داخلی و بین‌المللی دارد. به همین دلیل گاهی تورهای گردشگری اعلام می‌کنند که اقامت مسافران در هتل‌های ۵ ستاره است اما زمانی که مسافر می‌رود می‌بیند در اندازه هتل ۴ ستاره هم نیست. درصورتی که طبق استانداردهای داخلی ترکیه، این هتل ۵ ستاره است.» او افزود: «بنابراین شاید اگر هتل‌های ایران را نیز با هتل‌های خوب کشورهای دیگر مقایسه کنیم، از آنها عقب باشند، اما اگر با هتل‌های بد آنها مقایسه شوند، بسیار هم جایگاه خوبی داشته باشد. پس می‌توان گفت که بخشی از استانداردهای هر کشوری مربوط به قوانین داخلی خودش است.» رئیس جامعه هتلداران درباره ارزش ستاره هتل‌ها نیز توضیح داد: «ستاره‌ها در کشورها مانند هم نیستند و دادن ستاره به هتل‌ها تابع شرایط و قوانین آن کشور است.»
;

رئیس جامعه هتلداران کشور: قشم مقصد مهم گردشگری داخلی و خارجی است/ آماده سرمایه گذاری درحوزه هتلینگ مدرن هستیم

رئیس جامعه هتلداران کشور: قشم مقصد مهم گردشگری داخلی و خارجی است/ آماده سرمایه گذاری درحوزه هتلینگ مدرن هستیم ;

رئیس جامعه هتلداران کشور از قشم به عنوان یک مقصد مهم گردشرگی برای گردشگران داخلی و خارجی نام برد.
 
به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، جمشید حمزه زاده روز پنجشنبه در نشست اعضای این جامعه با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در سالن مرکز بین المللی رشد قشم، گفت: وجود ظرفیت های مهم و متفاوت گردشگری در قشم می تواند این جزیره را به یک مقصد ارزشمند در حوزه صنعت گردشگری به سرمایه گذاران داخلی و خارجی معرفی کند.
وی گفت: تقویت مقاصد گردشگری کشور از جمله قشم، یکی از مهمترین اهداف جامعه هتلداران است و آماده ایم جزیره قشم را در مناسبات با سرمایه گذاران داخلی و خارجی به آنان معرفی نمائیم.
به گفته رئیس جامعه هتلداران کشور، جزیره قشم به دلیل داشتن ظرفیت های مهم به ویژه ژئوسایت های تنها ژئوپارک خاورمیانه می تواند امکان ماندگاری گردشگران تا هفت شبانه روز در این جزیره را ایجاد کند.
وی یکی از نیازهای مهم صنعت گردشگری را داشتن هتل های مدرن با امکانات استاندارد جهانی برشمرد و اظهارامیدواری کرد در کنار توسعه همه جانبه در قشم شاهد ایجاد فضاهای هتلینگ مدرن در این منطقه باشیم.
حمزه زاده، از پیگیری جامعه هتلداران برای معافیت 50 درصدی سرمایه گذاری در صنعت گردشگری که در برنامه ششم توسعه گنجانده شده به عنوان یک اقدام مهم برای تقویت این صنعت نام برد.
او از فعالیت خانه های استیجاری در سطح شهرها، میهمان سراهای دولتی و مدراس به عنوان بخش مهم کاهش درآمد هتلداران یاد کرد و گفت: با وجود این فضاها باید برای ساخت هتل های جدید براساس نیاز سنجی اقدام کنیم.
بنا به این گزارش، مهدی اسدی از اعضای جامعه هتلداران قشم هم در این نشست طی سخنانی گفت: در دولت تدبیر و امید دروازه های کشور به سمت صنعت گردشگری باز شده و باید از این فرصت به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.
وی ادامه داد: جامعه هتلداران ایران برای فعال کردن مباحث پولی خود از طریق بانک گردشگری حمایت شود اما متاسفانه این بانک در ارائه خدمات بسیار ناتوان عمل کرده است.
به گفته این عضو جامعه هتلداران قشم، جامعه هتلداران کشور به عنوان یک ظرفیت مهم باید در دولت تاثیرگذار باشد و نقش اصلی خود را برای توسعه این صنعت ایفا نماید.
در نشست رئیس و تنی چند از اعضای جامعه هتلداران کشور در سالن مرکز بین المللی رشد قشم که حمید رضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری این سازمان و جمعی دیگر از مدیران این سازمان هم حضور داشتند، علاوه بر بررسی رفع مشکلات این مجموعه در زمینه چگونگی جذب سرمایه گذران در مناطقی همانند قشم تصمیم گیری شد. ;

امور قابل‌واگذاری سازمان میراث‌فرهنگی به بخش خصوصی احصا می‌شود

امور قابل‌واگذاری سازمان میراث‌فرهنگی به بخش خصوصی احصا می‌شود/ بدون همکاری بخش خصوصی سیاست‌گذاری‌ها به برنامه اجرایی تبدیل نمی‌شود ;

در نشست معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اعضای هیات‌مدیره جامعه هتلداران کشور، مسائل و مشکلات صنعت گردشگری در بخش هتلداری موردبحث و بررسی قرار گرفت.
امور قابل‌واگذاری سازمان میراث‌فرهنگی به بخش خصوصی احصا می‌شود/ بدون همکاری بخش خصوصی سیاست‌گذاری‌ها به برنامه اجرایی تبدیل نمی‌شود

به گزارش میراث آریا (chtn) به‌نقل از روابط‌عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در آغاز این نشست دکتر زهرا احمدی پور با اشاره به اینکه سیاست‌گذاری و تدوین برنامه در حوزه گردشگری در معاونت گردشگری سازمان اتفاق می‌افتد، گفت: ما در هر دو بخش سیاست‌گذاری و تدوین برنامه، نیازمند کمک بخش خصوصی هستیم، چراکه دایره مخاطبان صنعت گردشگری متنوع است و این تنوع ما را ملزم به شناخت ذائقه افراد می‌کند، اگر معاونت گردشگری به‌تنهایی بخواهد در این حوزه عمل کند، بین سیاست‌های تعیین‌شده و واقعیت‌های موجود فاصله جدی به وجود می‌آید، اما با حضور بخش خصوصی که مخاطب و ذائقه آن را می‌شناسد، ارتباط خوبی بین سیاست‌گذاری و تبدیل آن بر برنامه‌های قابل‌اجرا، ایجاد می‌شود.

بخش خصوصی، بخش جدایی‌ناپذیر صنعت گردشگری است

وی تصریح کرد: اگر همکاری و هم‌افزایی بخش خصوصی نباشد، سیاست‌گذاری‌ها در قالب سیاست می‌ماند و به مرحله اجرا نمی‌رسد، ما می‌توانیم در هر سه بخش سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بخش خصوصی، همگامی و مشارکت داشته باشیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه کرد: جامعه هتلداران کشور و سایر تشکل‌هایی که در حوزه گردشگری فعالیت می‌کنند، بخش جدایی‌ناپذیر صنعت گردشگری هستند، نگاه شما می‌تواند به سیاست‌گذاری در این بخش کمک کند تا ما به برنامه‌های عملیاتی و اجرایی دست پیدا کنیم.

جامعه هتلداران خدمات خوبی به صنعت گردشگری ارائه کرده است

در ادامه این جلسه اعضای هیات مدیره جامعه هتلداران به ارائه مسائل و مشکلات خود پرداختند، جمشید حمزه زاده رئیس هیات مدیره جامعه هتلداران با اشاره به ثمرات مثبت حضور دکتر احمدی پور در سازمان میراث فرهنگی، گفت: احکام خوبی در برنامه ششم توسعه تصویب شد که مرهون تلاش مسئولان سازمان میراث فرهنگی و تشکل‌های فعال این بخش بود.

وی با اشاره به اینکه حدود 2‌هزار هتل و هتل آپارتمان در کشور فعال است، ادامه داد: جامعه هتلداران، نماینده هتلداران سراسر کشور است و خدمات خوبی در راستای حفاظت از منافع هتلداران و روند توسعه صنعت گردشگری کشور ارائه داده است.

حمزه زاده افزود: نرخ بالای عوارضی که از هتل‌ها دریافت می‌شود و فعالیت مراکز اقامتی غیر معتبر ازجمله مشکلات عمده هتلداران برای جذب گردشگران داخلی است، در حوزه گردشگری خارجی استان‌های اصفهان، فارس، تهران و یزد با افزایش تقاضا مواجه بوده‌اند.

رئیس هیات مدیره جامعه هتلداران افزود: ارتقای کیفیت هتل‌ها و بالا بردن ضریب اشتغال هتل‌ها ازجمله اقداماتی است که جامعه هتلداران در این راستا گام برمی‌دارد، استانداردسازی، ارتقای سطح خدمات و افزایش سطح علمی نیروی انسانی شاغل در هتل‌ها باید به‌طورجدی در دستور کار قرار گیرد.

وی تصریح کرد: آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تأسیسات گردشگری، چراغ راه جامعه هتلداران است، اما بازنگری و اعمال برخی ملاحظات در این آئین‌نامه، کمک بزرگی به حل مشکلات صنعت گردشگری می‌کند.

صنعت گردشگری کشور آینده درخشانی دارد

سیادتان رئیس جامعه هتلداران استان فارس در این نشست گفت: با آغاز به کار دولت تدبیر و امید، صنعت گردشگری جان تازه‌ای گرفت، ما به رشد و رونق این صنعت در سالهای آینده بسیار امیدواریم.

وی ادامه داد: براساس سند چشم انداز 20 ساله کشور ما باید در سال 1404 میزبان 20 میلیون گردشگر باشیم، این در حالی است که زیرساختهای کشور ما هنوز آماده این موضوع نیست و باید در این حوزه اقدامات جدی انجام شود، مهم‌ترین مشکل در شهرهای گردشگرپذیر، نبود هتل‌های 4 و 5 ستاره است، اگر هتل‌های استاندارد بیشتری در کشور وجود داشت ما امسال می‌توانستیم میزبان گردشگران خارجی بیشتری باشیم.

قانعی رئیس جامعه هتلداران استان خراسان رضوی نیز گفت: خراسان رضوی 53 درصد ظرفیت اقامتی کشور را به خود اختصاص داده است به‌طوریکه 210 هتل فعال در این استان میزبان گردشگران است و همین تعداد هتل هم در حال ساخت است، اما وجود اماکن اقامتی غیرمجاز در این استان یکی از مشکلات جدی ما در این حوزه است.

لزوم بازنگری در فعالیت خانه مسافرها

سلطان مرادی رئیس هیات مدیره استان مازندران نیز گفت: براساس مصوبه اجلاس رامسر بحث خانه مسافرها باید توسط جامعه هتلداران اجرا و پیگیری می‌شد، خانه مسافرها باید با هتل‌ها هماهنگ باشند تا واحدهای اقامتی معتبر و مجاز از فعالیت خانه مسافرها متضرر نشوند.

حرمتی رئیس جامعه هتلداران استان خوزستان هم با بیان اینکه پرداخت عوارض بالا، برخی هتلهای این استان را با مشکلاتی مواجه کرده است، افزود: ما ملزم به پرداخت عوارض هستیم اما تقاضا داریم که سازمانهای مربوطه در این بخش نسبت به هتلهای استان عادلانه‌تر رفتار کنند.

ایرانیان خارج از کشور علاقه مند به سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری کشور هستند

رئیسی، رئیس جامعه هتلداران استان چهارمحال و بختیاری هم در این نشست به سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در بخش گردشگری اشاره کرد و افزود: بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور علاقه مند به سرمایه گذاری در این بخش هستند، باید موانع و مشکلات حضور این افراد در کشور مورد بررسی قرار گیرد.

بذری بازرس جامعه هتلداران و رئیس جامعه هتلداران استان اردبیل نیز گفت: صنعت گردشگری تاکنون همانند سایر صنایع از یارانه بخش صنعت استفاده نکرده است، اما با تصویب احکام جدید امیدواریم هر چه زودتر فعالان بخش گردشگری هم بتوانند از تسهیلات ارزان قیمت برای توسعه و استانداردسازی تأسیسات گردشگری استفاده کنند.

صنعت گردشگری نیازمند یک برنامه جامع است

بیدگلی مشاور اجرایی جامعه هتلداران کشور هم در این نشست گفت: یکی از مشکلات جدی در صنعت گردشگری نبود برنامه جامع است، مسئولان سازمان و تمامی تشکل‌های بخش خصوصی گردشگری در این بخش تلاش می‌کنند اما به دلیل تعدد سلیقه‌ها و برنامه‌ها باید یک برنامه جامع برای تعیین تکلیف در این بخش وجود داشته باشد.

تفویض امور به بخش خصوصی نباید با تکالیف سازمان تداخل داشته باشد

مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری نیز در این نشست با ابراز امیدواری نسبت به تصویب قوانین مربوط به صنعت گردشگری، گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری علاقه‌مند به واگذاری برخی امور به بخش خصوصی است، اما تکالیف و وظایفی بر عهده این سازمان است و ما باید پاسخگوی این وظایف باشیم.

وی با بیان اینکه فهرستی از امور قابل‌واگذاری به بخش خصوی به دستور ریاست سازمان میراث فرهنگی در حال احصا شدن است، افزود: معاونت حقوقی سازمان باید در خصوص این امور نظر خود را بیان کند تا این امور با مسئولیت‌ها و وظایف سازمان تداخل نداشته باشد.

معاون گردشگری اضافه کرد: استانداردسازی هتل‌ها نیازمند تأمین منابع مالی است که می‌توان در این خصوص از اعتبارات صندوق توسعه ملی استفاده کرد، استانداردسازی هتل‌ها به ایجاد اشتغال و ارائه خدمات بهتر به گردشگران بسیار مؤثر خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به اینکه خانه‌های استیجاری مورد قبول سازمان میراث فرهنگی نیستند، اضافه کرد: تنوع اقامتی موضوعی است که در تمام دنیا شاهد آن هستیم، بسیاری از مسافران علاقه‌مند به اقامت در خانه مسافرها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی هستند، ما باید با مدیریت این موضوع، گزینه‌های متنوعی را در اختیار گردشگران قرار دهیم.

رحمانی موحد تصریح کرد: هتل‌ها می‌توانند بسته‌هایی با قیمت‌های رقابتی با سایر مراکز اقامتی در کشور ارائه کنند تا ظرفیت اشغال خود را افزایش دهند.

تشکل‌ها برای اجرایی شدن گردشگری پایدار در کشور پیشنهاد بدهند

در پایان این جلسه معاون رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه نگاه سازمان میراث فرهنگی، تفویض اختیارات قابل‌واگذاری به بخش خصوصی است، تصریح کرد: سال 2017 به عنوان سال گردشگری پایدار نام گرفته است، تشکل‌های صنعت گردشگری می‌توانند پیشنهادهای خود را درخصوص اقداماتی که در این حوزه می‌توانند انجام دهند تا کشورمان در حوزه گردشگری به این سمت حرکت کند، ارائه دهند.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم تمامی هتل‌های کشور در قالب چند برند خاص فعالیت کنند، چراکه فعالیت هتل‌ها به این شکل امتیازات و منافع بیشتری را برای هتلداران به دنبال خواهد داشت، باید قبول کنیم که ذائقه مردم در انتخاب محل اقامت متنوع شده است و ما باید با توجه به این مساله، اماکنی با کلاس‌های مختلف را در اختیار افراد قرار دهیم تا حق انتخاب داشته باشند.

;

استقبال بخش خصوصی از مصوبه گردشگری مجلس/ نگران دخالت دولت هستیم

استقبال بخش خصوصی از مصوبه گردشگری مجلس/ نگران دخالت دولت هستیم ;


رئیس جامعه هتل‌داران ایران مصوبه مستثنی شدن تاسیسات گردشگری از شمول قانون صنفی را بهترین مصوبه مجلس دانست و گفت: نگرانی ما دخالت سازمان میراث فرهنگی در تشکیل تشکل‌ها است.

جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتل‌داران ایران در گفتگو با خبرنگار مهر پیرامون مصوبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی‌بر مستثنی شدن تاسیسات گردشگری از شمول قانون نظام صنفی که روز نوزدهم دی ماه به تصویب رسید، گفت: یک عمر در بین فعالان بخش خصوصی یک نگرانی وجود داشت که آن هم به دلیل نوع نگاه وزارت صنایع بر سر نحوه تشکیل تشکل‌های گردشگری بود. وزارت صنعت و معدن مدعی بود که مراکز گردشگری مشمول صنف هستند و باید در قالب اتحادیه مجوز بگیرند.

حمزه‌زاده ادامه داد: فعالان و تشکل‌های غیردولتی نیز مدعی بودند که مشمول نظام صنفی نمی‌شوند. متولیان گردشگری هم نظرشان بر آن بود که چون قانون توسعه وجود دارد، تاسیسات گردشگری مشمول نظام صنفی نخواهند شد. این اختلاف همیشه وجود داشت و به هر حال زور سازمان میراث فرهنگی به آنها نمی‌رسد. به همین دلیل بخش خصوصی بلاتکلیف بود.

هتل‌داری با مجوز چلوکبابی!

وی افزود: برخی از هتل داران حتی در استان‌های کوچک مجبور شدند از اتحادیه‌های چلوکبابی مجوز فعالیت بگیرند و در این شرایط تنها بخش خصوصی بود که متضرر می‌شد. این مشکلات در استان‌های کوچک بیشتر از استان‌های بزرگ بود. ما همیشه به دنبال آن بودیم که این فعالیت شفاف شود که خوشبختانه مصوبه مجلس در برنامه ششم و در قالب بند ب ماده ۱۱۳ این دغدغه را برای همیشه پایان داد و به صراحت اعلام کرد که تاسیسات مشمول نظام صنفی نیستند.

رئیس جامعه هتل‌داران تأکید کرد: این مصوبه کمک زیادی در جهت حل و رفع نگرانی‌ها، توسعه گردشگری و تقویت بخش خصوصی کرده است و به دلیل اهمیتی که دارد از نظر ما جزو بهترین مصوبات است. منتها نگرانی بعدی ما احتمال ورود سازمان میراث فرهنگی است.
با نظارت موافقیم، با دخالت مخالفیم

حمزه‌زاده بیان کرد: ما به دنبال عدم دولتی کردن تشکل‌ها هستیم نباید تشکل‌ها دولتی شوند. ما با نظارت سازمان میراث فرهنگی موافق هستیم اما با دخالت آن مخالفیم. اگر سازمان میراث فرهنگی بتواند در جهت تقویت تشکل ها گام بردارد، این اقدام بسیار مثبت خواهد بود. بهتر است که از این به بعد ارائه مجوزها با نظارت سازمان انجام شود نه با دخالت آن.

وی همچنین درباره استفاده از استانداردهای فرانسوی در هتل‌های ایران گفت: این طرح هنوز در مرحله بررسی قرار دارد. ما در جلسات مربوط به بازنگری استانداردهای هتل شرکت کرده و یا نماینده می‌فرستیم. ما چند شرط و دغدغه را اعلام کردیم. گفتیم این طرح به شرطی خوب است که به ارتقاء کیفیت خدمات کمک کند و با واقعیت‌ها و فرهنگ کشورمان منطبق باشد و باعث افزایش زحمت برای هتلداران نشود. این ملاحظات را اعلام کردیم و گفتیم که این استانداردها می‌بایست برای همه هتل‌های کشور قابل اجرا باشد. ممکن است طرحی را ارائه کنند که تنها در چند هتل بتوان آن را اجرا کرد. در این صورت آن طرح قابل اجرا نخواهد بود. ;

 کاهش ده درصدی اشغال هتلها در سال ۹۵/ نوروز ۹۶ افزایش نرخ نداریم

کاهش ده درصدی اشغال هتلها در سال ۹۵/ نوروز ۹۶ افزایش نرخ نداریم ;


رئیس جامعه هتلداران کشور از کاهش ده درصدی اشغال هتلها در سال ۹۵ خبر داد و گفت: امسال نسبت به سال گذشته با کاهش مسافر مواجه شدیم که دلیل آن هم افزایش خانه مسافرها و اقامتگاههای غیر رسمی بود.

جمشید حمزه‌زاده به خبرنگار مهر گفت: ما در بیشتر هتل های ایران از اول سال تاکنون نسبت به همین مدت در سال گذشته با کاهش ۱۰ درصدی مسافر مواجه بوده ایم. یکی از دلایل آن وضعیت اقتصادی است. موضوع دیگر به توسعه مراکز غیرمعتبر و غیررسمی برمی گردد. اکنون شهر مشهد نسبت به چند سال گذشته خانه های اجاره ای بیشتری دارد و تعداد این مراکز اقامتی غیرمجاز چند برابر شده است. این خانه ها ملاحظات قانونی ندارند. حتی عوارض نیز نمی پردازند. در نهایت باعث می شوند که بازار کسب و کار هتل ها افت کند.

وی اضافه کرد:  ۹۰ درصد مسافران هتل ها ایرانی هستند و میانگین حضور مسافران خارجی در هتل های ایران ۱۰ درصد است برخی از هتلها همیشه مسافر خارجی می پذیرند ولی ما متوسط اشغال هتلها را در نظر می گیریم. کاهش آمار اشغال هتلها نیز بیشتر متوجه بازار ۹۰ درصدی مسافران ایرانی هتلهاست.

حمزه زاده همچنین درباره افزایش نرخ اتاق هتلها در ایام عید سال ۹۶ نیز گفت: ما هر سال از اول مهر ماه نرخ هتل ها را تعیین می کنیم اما امسال به دلیل کاهش مسافر و رکود بازار تغییری در نرخ اتاق هتل ها به وجود نیاوردیم و بیشتر هتل داران علاقه ای به افزایش نرخ ندارند. حتی اگر الان یک هتل دار، نرخ اتاق را بالا ببرد کار غیرقانونی انجام نداده چون مهر ماه افزایش نرخ نداشته است، اما اکنون بسیاری از هتل ها رغبتی به این کار ندارند و حتی برخی از آنان به سمت کاهش نرخ نیز رفته اند. چون بازار جذب مسافر  خوب نیست.

حمزه زاده سال گذشته نیز گفته بود: در هفت ماه نخست سال ۹۴ حدود ۱۵ درصد کاهش اقامت مسافر در هتل‌ها داشته‌ایم و دلیل عمده آن تبلیغ، ترویج و توسعه اقامتگاه‌های غیررسمی همچون مدارس دولتی و خانه‌مسافرها است که از یکسو به ارائه خدمات باکیفیت آسیب می‌رساند و از سوی دیگر مسافر را با مشکلات مواجه می‌کند.
;