; ;
اخبار

تبادل نظر درباره ایجاد یک تشکل واحد برای همه واحدهای اقامتی کشور

تبادل نظر درباره ایجاد یک تشکل واحد برای همه واحدهای اقامتی کشور

;

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از موضوعات مطرح شده در نشست هم اندیشی اعضای جامعه هتلداران کشور که عصر روز اول مرداد در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد ایجاد تشکل واحدی برای همه مراکز اقامتی از جمله هتلها، هتل آپارتمانها، مهمانپذیرها و خانه مسافرها بود.

در این نشست هر یک از اعضای این جامعه نظرات خود را پیرامون این تشکل اعلام کردند.

مستقیمی از اتحادیه هتلداران قم در این باره گفت: ما اکنون  در حالی برای مهمانپذیرها تصمیم گیری می کنیم که نماینده ای از آنها در این نشست حضور ندارد. مهمانپذیرها تشکل های خوبی در چند شهر دارند پس نمی توان در این جلسه برای آنها تصمیم گیری کرد.

خداکرم نصرتی از هتلداران بوشهر نیز گفت: سازماندهی خانه مسافرها چه سودی برای ما دارد چرا ما باید آنها را سازماندهی کنیم. شاید در برخی از شهرها مانند مشهد وجود این خانه مسافرها و سازماندهی آنها نیاز باشد ولی در جایی مثل بوشهر ضرورت ندارد.

وی گفت: بهتر است بار آنها را روی دوش ما هتلداران نگذارید چون نمی توانیم فردا پاسخگوی تخلفات آنها باشیم.

در این نشست برخی از اعضای جامعه موافق چنین تشکلی بودند و برخی دیگر مخالفت کردند. دلیل مخالفتشان هم این بود که خانه مسافرها مشکلات زیادی را ایجاد کرده اند که حضور آنها در کنار هتل ها آن هم در یک تشکل واحد شاید درست نباشد.
;

 بررسی بیشتر درباره دغدغه های بخش خصوصی

بررسی بیشتر درباره دغدغه های بخش خصوصی

;

سرپرست معاونت گردشگری کشور گفت: دغدغه های بخش خصوصی در قالب یک اتاق فکر جمع آوری شده و برای سازمان میراث فرهنگ ارسال شود.
به گزارش خبرنگار مهر نشست هم اندیشی بررسی و بازنگری مقررات و آئین نامه های مربوط به سازمان میراث فرهنگی در خصوص صنعت هتلداری کشور و نیز تعیین نحوه و شرایط تفویض اختیار وظایف غیرحاکمیتی سازمان به تشکل های اقامتی استانها و همچنین بحث تبادل نظر در خصوص تمامی ارتباطات و تعاملات مابین سازمان و تشکل ها از ظهر روز یکشنبه اول مردادماه در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد و تا بعدازظهر ادامه داشت.

در این برنامه میرهادی قره سید رومیانی که به تازگی طی حکمی از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی سرپرست معاونت گردشگری کشور را برعهده گرفته بود در این برنامه حضور پیدا کرد و پس از شنیدن نقطه نظرات مختلف اعضای جامعه هتلداران ایران و مدیران گروه های هتلداری و دغدغه های آنها گفت: نمی دانم چرا سازمانی که باید تسهیل گر امور شما باشد و باید از شما در برابر دستگاههای دیگر دفاع کند به دشمن شماره یک شما تبدیل می شود. همه شما از سازمان یک دید نظارتی حاکمیتی شمشیرزن و دشمن محور نگاه می کنید که این نشان می دهد که احتمالا روند خوبی را نداشته است.

وی گفت: ما ناراحت هستیم از اینکه می شنویم در کشوری که همه تلاش می کنند حوزه توریست رونق پیدا کند شما با در بسته روبرو بوده اید و یا گوش شنوایی نبوده است.

سرپرست معاونت گردشگری کشور تصریح کرد: بزرگترین تهاجم فرهنگی این است که سرمایه گذار را پشت در بسته نگه داشته و به دشمن آن تبدیل شویم. باید این مشکلات را حل کرد.

رومیانی ادامه داد: ما نتوانسته ایم تعامل خوبی با بخش خصوصی برقرار کنیم اینکه دغدغه همه اشتغال، تولید و اقتصاد است بر می گردد به اینکه ما از اقتصاد نفتی برون رفت داشته باشیم، این موضوع نیازمند تعاملی است که موجب شود بخش خصوصی قیم خودش باشد.

وی گفت: سازمان میراث فرهنگی را خانه دوم خود بدانید. اگر هر اداره کلی همراه نیست به ما بگویید چون ما با آنها جلسه گذاشتیم و برای همه مدیران دغدغه ایجاد کردیم و آنها هم باید پاسخگو باشند و این حالت سلبی که سازمان میراث فرهنگی فقط ممنوعیت ایجاد می کند را باید از بین برد.

رومیانی ادامه داد: دغدغه های خود را در قالب اتاق فکر جمع کرده و به مرکز بفرستید اما از حوزه علمی و پژوهشی هم باید استفاده کنیم و معضلات را به مرکز پژوهش های مجلس بفرستیم تا پردازش کنند و حوزه هایی که نیازمند تقنین  است را به سمت قانونگذار ببریم و بقیه حوزه ها با آئین نامه اصلاح شوند.

سرپرست معاونت گردشگری کشور گفت: یک آئین نامه ای تنفیذ شده که مشکلات زیادی را بوجود آورده؛ آئین نامه دومی هم به آن شیفت شده که نه اجرا کننده و نه مورد اجرا که هیچ کدام نمی دانند با آن چه کنند. زمانی که من تازه ۲ روز بود به سازمان میراث فرهنگی آمده بودم یکی از نمایندگان مجلس گفت در تدوین برنامه ششم حتی یک کلمه از سازمان میراث فرهنگی در آن نیامده است. من از آنها در این باره کمک خواستم چند روز بعد مصوبات لازم را از مجلس گرفتیم و شما را از شبکه سازماندهی شده قبلی که قانون نظام صنفی داشت جدا کرده و در کویر بیابان برهوتی که هیچ سازوکار و ساختار ندارد می خواهیم رها کنیم. به تبع شما هم دغدغه های خود را مطرح می کنید. بالاخره باید تکلیف مشخص شود.

وی گفت: من اینجا برای اولین بار است که شنیدم هتلداران نمی توانند دلار از گردشگران خارجی بگیرند. باید گفت که روزی که گردشگری داخلی و خارجی حتی بتواند از سوپرمارکت خرید کنند و دلارش را همانجا چنج کند ما کار اساسی کرده ایم. همه باید ارز بین المللی بشناسند و با آن مبادله کنند.;

مدرسه تابستانه هتلداری دانشگاه علامه طباطبائی در شهریورماه 96

مدرسه تابستانه هتلداری دانشگاه علامه طباطبائی در شهریورماه 96 ;

دانشگاه علامه طباطبائی، با بهره گیری از همکاری استادان و متخصصان برجسته هتلداری(داخل و خارج کشور) برای نخستین بار به منظور ارتقای سطح خدمات و کاهش هزینه ها در هتل های کشور و آشنائی بیشتر مدیران و مسئولان هتل ها و دیگر علاقه مندان با تحولات جهانی مدیریت هتل، مجموعه دوره های تخصصی هتلداری را در قالب "مدرسه تابستانه هتلداری دانشگاه علامه طباطبائی" به صورت کارگاه های آموزشی دو روزه، در مجتمع کیش مهر واقع در فریدون کنار مازندران در شهریور ه 1396 برگزار خواهد شد.

فراگیران در این دوره ها با آخرین تحولات تخصصی و کاربردی مدیریت هتل و سایر تاسیسات اقامتی و پذیرائی در زمینه های:

"مدیریت نوین هتلداری با گرایش مدیریت بازاریابی هتل"،"مدیریت تشریفات در هتل" و "ارزیاب هتل سبز" آشنا می شوند.

فراگیران جهت رزرو محل اقامت در مجتمع کیش مهر و برخورداری از تخفیف ویژه، لازمست تا قبل از 10 مرداد ثبت نام نمایند.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به وب سایت www.Training.atu.ac.ir مراجعه نموده و برای تکمیل فرم ثبت نام دوره اقدام فرمایید. یا در ساعت اداری با شماره تلفن 88880993-021 تماس حاصل فرمایید.

;

فرمول رشد گردشگری در دولت دوم روحانی

فرمول رشد گردشگری در دولت دوم روحانی ;


پس از قریب به یک ماه التهاب و هیجان، سرانجام سکاندار دولت دوازدهم مشخص و حسن روحانی یک بار دیگر قبای ریاست‌جمهوی را بر تن کرد. به این ترتیب، رئیس‌جمهور منتخب مردم در دوره یازدهم، ‏ برای 4 سال دیگر در راس دستگاه اجرایی کشور قرار می‏گیرد و تحقق کارهای نیمه‌تمام و وعده‌های انتخاباتی در دولت دوازدهم، به‌عنوان مهمترین مطالبه جامعه بر دوش کابینه او سنگینی خواهد کرد. در این میان پیروزی روحانی در این انتخابات، فعالان گردشگری کشور را بیش از پیش امیدوار کرده و به همین میزان آنها را در طرح مطالبات خود مصمم‌تر خواهد کرد. در همین راستا، آنها با تاکید بر حمایت بیش از پیش دولت از بخش خصوصی، یک‌بار دیگر بر ایفای نقش نهاد متولی این صنعت در معرفی ایران به بازارهای جهانی، توسعه زیرساخت‌ها، استفاده از توان دانشگاهی در برنامه‌ریزی و تقویت بدنه انسانی نهاد متولی گردشگری و تثبیت ساختارهای قانونی و اجرایی گردشگری، به‌گونه‌ای که آن را در برابر تغییرات احتمالی در رویکردهای سیاسی و اجرایی کشور مقاوم کند، تاکید می‏کنند.
 مطالبات فعالان گردشگری از دولت دوازدهم
استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» پیگیری طرح ساماندهی تعطیلات و تنوع‌بخشی به محصولات و بازارهای گردشگری ایران را از جمله موضوعاتی می‌داند که دولت دوازدهم در عرصه گردشگری، باید در دستور کار خود قرار دهد. علی‌اصغر شالبافیان می‌افزاید: «تمرکز و تلاش برای معرفی و شناساندن ایران به جهانیان به‌عنوان یک مقصد گردشگری، ساماندهی گردشگری داخلی، ساماندهی نظام بودجه‌ریزی مربوط به این صنعت و نیز حمایت جدی از بخش خصوصی، می‌‌تواند در شمار دیگر اولویت‌های دست‌اندرکاران دولتی گردشگری در دوره جدید ریاست جمهوری جدید قرار گیرد.» او همچنین با تاکید بر اینکه هیچ‌یک از این عوامل، به صورت مشخص نمی‌تواند معلول زمان باشد و تثبیت دولت قبل در مقام اجرایی 4 سال آینده کشور ضامن عملی شدن این مطالبات نخواهد بود، خاطرنشان کرد: «همراهی و مشارکت همه دستگاه‌های کشور و رسمیت یافتن رویکرد گردشگری در این نهادها، متضمن توسعه گردشگری در ایران است.»
در همین حال، رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری تهران نیز با بیان اینکه انتخاب دوباره روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهوری دوره دوازدهم، به پیشبرد روندهای رشد گردشگری کشور کمک خواهد کرد، می‌گوید: «گردشگری و ثبات با یکدیگر رابطه مستقیم داشته و از این‌رو، ‏ امتداد سیاست‌های پیشین در 4 سال پیش‌رو، به نوعی سبب حفظ نظم در شرایط فعلی گردشگری کشور خواهد شد.» رضا اباذری اضافه می‌کند: «از سوی دیگر، سیاست‌های اتخاذی از سوی رئیس‌جمهوری منتخب، به‌گونه‌ای دیگر به حفظ امنیت و ثبات در فضای داخلی و نیز روابط ایران با جهان می‌انجامد.» او در ادامه، عدم تغییرات پی در‌پی رئیس نهاد متولی گردشگری کشور را به عنوان یک خواسته جدی مطرح و با بیان اینکه مطالبات امروز، به نوعی تکرار همان خواسته‌های پیشین است، اظهار می‌کند: «تقویت و ارتقای محیط‌های کسب و کار گردشگری با ارائه بسته‌های حمایتی یکی از مهمترین اقداماتی است که باید در دستور کار متولیان امر قرار گیرد.»
اما رئیس جامعه هتلداران کشور نیز با اشاره به بحث تقویت تشکل‌های گردشگری، می‌گوید: «تفویض بسیاری از اختیاراتی که در حال حاضر در دست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، علاوه‌بر اینکه بهتر شدن امور را به دنبال خواهد داشت، به گونه‌ای دیگر تشکل‌های مذکور را تقویت خواهد کرد و آنها را برای پیشبرد اهداف توسعه گردشگری، توانمندتر می‌کند.» علاوه‌بر این، جمشید حمزه‌زاده اظهار می‌کند: «حل مشکلات زیرساختی نیز باید به صورت جدی‌تر در برنامه‌های آتی نهاد متولی گردشگری قرار گیرد.» او یادآور می‌شود: «جدیت در تهیه سند جامع گردشگری نیز که در دست اقدام است، مطالبه دیگر بخش خصوصی است؛ ما همچنین خواستار فراهم کردن شرایط ورود سرمایه‌گذاران خارجی هستیم.» حمزه‌زاده با بیان اینکه خارجی‌های زیادی برای ورود به بازار ایران مشتاق هستند، تصریح می‌کند: «به‌رغم برگزاری همایش‌های بسیار در این زمینه و دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به بازار گردشگری ایران، ‏ موانع جدی همچنان به قوت خود باقی هستند که تلاش برای برطرف کردن آنها، باید در اولویت اقدامات دولت دوازدهم در راستای جذب سرمایه‌های خارجی قرار گیرد.»
این فعال بخش خصوصی، دولتی بودن نرخ ارائه خدمات گردشگری و عدم تعریف معافیت‌های کافی و جذاب در پرداخت مالیات و عوارض را که منجر به افزایش قیمت کالاهای گردشگری و به تبع آن استقبال کمتر گردشگران برای ورود به کشور می‌شود از جمله مسائلی عنوان می‌کند که صاحبان سرمایه را برای ورود به کشور مردد می‌کند. حمزه‌زاده در ادامه، وضع قوانین تسهیل‌گر و برطرف‌کننده موانع را از دیگر وظایف دولتی‌ها در مسیر اعتلای گردشگری عنوان می‏کند و این مهم را در نتیجه همکاری با بخش خصوصی و جامعه دانشگاهی کشور ممکن می‌داند.  مشاور هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری تهران هم با تاکید بر اینکه دولت روحانی در دوره قبل خشت توسعه این صنعت را به درستی بنا نهاده است، در بیان مطالبات بخش خصوصی گردشگری از دولت جدید اظهار می‌کند: «همچنان‌که دیپلماسی عاقلانه دولت یازدهم ایران را در مقام گفت‌وگو با جهانیان قرار داد، ادامه این روند می‌تواند روابط ما را با کشورهای همسایه ترمیم و به این ترتیب زمینه ورود گردشگران این مناطق به ایران را فراهم کند و از سوی دیگر به تسری وضع سیاست‌های تسهیل‌گرانه برای ورود خارجی‌ها به کشور با سایر کشورها بینجامد.»
اکبر غمخوار ادامه می‌دهد: «ایجاد زیرساخت‌های کافی از جمله توسعه ناوگان حمل‌ونقل هوایی، ساخت هتل‌ها و افزایش تعداد واحدهای اقامتی و نیز مراکز بین‌راهی، محورهای دیگری هستند که باید به صورت جدی و در عمل مورد پیگیری قرار گیرند.» او همچنین می‌افزاید: «فراهم کردن بسترهای لازم برای حضور فعال‌تر در بازارهای گردشگری به‌منظور معرفی ایران و انواع ظرفیت‌های گردشگری آن، از دیگر وظایف نهاد متولی گردشگری در 4 سال آینده خواهد بود.» غمخوار توسعه منابع انسانی و جذب نیروی متخصص و تحصیلکرده گردشگری به بازار رو به رشد این صنعت را عامل مهم دیگری می‌داند که می‌تواند با سرعت بخشیدن به جریان توسعه گردشگری، بدنه سازمانی و اجرایی آن را تقویت کند. این فعال گردشگری، انتخاب دولت روحانی به عنوان رئیس دولت دوازدهم را اتفاقی مثبت برای گردشگر کشور توصیف و اظهار می‌کند: «دوره جدید زمان کافی را برای به نتیجه رسیدن طرح‌هایی که در 4 سال گذشته پایه‌ریزی شده‌اند فراهم می‌کند و پس از آن می‌توان تغییرات محسوسی را در این حوزه شاهد بود.»
 
مهم‌ترین تغییر احتمالی در دولت جدید؟
در همین حال شالبافیان وزارتخانه شدن نهاد متولی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را گامی رو به جلو در حوزه گردشگری کشور می‌داند و در این‌باره به خبرنگار ما می‌گوید: «این تغییر یکی از متغیرهای اثرگذار در تحول این صنعت خواهد بود و در حیطه ساختاری اقدامی رو به جلو محسوب می‌شود.» رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری هم از وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی دفاع می‌کند و آن را از هر جهت تغییری مثبت توصیف می‌کند. رضا اباذری تاکید می‌کند: «در کشورهای توسعه‌یافته نیز نهاد متولی گردشگری فراتر از یک معاونت بوده و به این ترتیب قدرت و تاثیرگذاری بیشتری در تحقق اهداف متصور برای این صنعت در چنین کشورهایی وجود دارد.» او اضافه می‌کند: «بهتر است دولت جدید از این تصمیم نمایندگان مردم استقبال کند و به‌جای اتخاذ رویکردی مقابله‌ای از فرصت ایجاد شده برای افزایش سهم گردشگری و اقتصاد فرهنگی کشور بهره‌گیرد.»
جمشید حمزه‌زاده نیز با استقبال از چنین تغییری که به نظر می‌رسد در سال نخست دولت دوازدهم به آن رسیدگی خواهد شد، اظهار می‌کند: «وزارتخانه شدن از سه جهت به رونق گردشگری کشور کمک خواهد کرد.» رئیس جامعه هتلداران کشور ادامه می‌دهد: «در صورت بروز اختلافات یا عدم اجرای صحیح وظایف، بخش خصوصی می‌تواند مطالبات خود را از طریق مجلس شورای‌اسلامی پیگیری کند. همچنین این تغییر ساختاری باعث افزایش چندین برابری اعتبارات این نهاد خواهد شد و از سوی دیگر تثبیت مدیران ارشد این دستگاه را به عنوان یک نتیجه مثبت در پی خواهد داشت.» مشاور هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری تهران اما وزارتخانه شدن را تغییری گشاینده نمی‏داند و آن را در کنار بسیاری دیگر از عوامل، در رشد گردشگری کشور دخیل ارزیابی می‏کند. اکبر غمخوار می‌گوید: «البته در این میان باید به الگوی توسعه کشورهای دیگر رجوع کرد و از تجارب آنها بهره گرفت.»
 
راه مصونیت در برابر تغییرات سیاسی
استاد دانشگاه تهران، راه‌حل مصون ماندن این صنعت نوپا در برابر تندباد تغییرات سیاسی کشور را در کنار مطالبه‌گری همیشگی و پیوسته بخش خصوصی، تقویت بنیه کارشناسی گردشگری و اعتماد به‌نظر کارشناسان این صنعت در اتخاذ تصمیمات جدید و وضع قوانین می‌داند. شالبافیان در این‌باره، جذب نیروهای تحصیلکرده در رشته‌های مرتبط با گردشگری را راه‌حلی منطقی برای بازسازی نیروی انسانی نهاد متولی این صنعت عنوان می‌کند.  در همین راستا، رضا اباذری نیز اظهار می‌کند: «تدوین و تصویب طرح جامع گردشگری به‌گونه‌ای که قابلیت اجرایی شدن داشته باشد، مانعی در برابر اعمال سلیقه در حوزه اجرایی گردشگری کشور است.» حمزه‌زاده هم دراین‌خصوص، تصویب قوانین را شیرازه حفظ امور گردشگری کشور می‏داند و مصوبات لازم‌الاجرا را راهی برای ایجاد ثبات در حوزه مدیریتی و اجرایی گردشگری توصیف می‌کند. به باور رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری اما، ورود سرمایه‌های خارجی عامل ثبات در این صنعت است.
اکبر غمخوار تصریح می‌کند: «سرمایه‌گذاران برای تامین امنیت سرمایه خود، همواره به دنبال یافتن راه‌هایی برای تقویت روابط با دولت ایران بوده و با گره‌خوردن منافع اقتصادی آنها با منافع کشور، روابط ایران با کشورهای خارجی که عامل مهمی در رونق گردشگری است، در مسیری کم‌تنش قرار می‌گیرد.» حسن روحانی به‌صورتی قاطع و با اختلاف رای پیروز میدان انتخابات شد؛ اما این آرا درحالی‌که برگه‌های برنده شدن او در این کارزار بودند، دشواری‌های او را در مقام شخص اول اجرایی کشور دوچندان خواهند کرد و این موضوع در کنار ویژگی‌های همیشگی دوره‌های دوم ریاست‌جمهوری که با مطالبه‌گری بیشتر جامعه همراه است، بر دشواری کار او در این مقام خواهد افزود؛ مطالباتی که در رابطه مستقیم با وعده‌ها و شعارهای دوران تبلیغات قرار دارند. از این‌رو به‌نظر می‌رسد که توسعه گردشگری با توجه به تاکید روحانی بر آن، ‏ در 4 سال آینده به صورتی جدی مورد پرسش فعالان این صنعت قرار گیرد.

;

ایران‌گردی و ارزان‌سازی سفر نقشه راه‌ ماست/ شناور شدن قیمت هتل و ایرلاین‌ها در آینده نزدیک

ایران‌گردی و ارزان‌سازی سفر نقشه راه‌ ماست/ شناور شدن قیمت هتل و ایرلاین‌ها در آینده نزدیک ;


معاون رئیس‌جمهوری، روز شنبه 23 اردیبهشت 96، با حضور در مؤسسه ایران از ارزان‌سازی برای سفر به استان‌های سواحل جنوبی کشور، ایجاد دفتر اطلاع‌رسانی در روسیه، انتقال برگزاری همایش‌ها از تهران به تبریز در فصل بهار و پاییز و دیگر اخبار این حوزه خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روزنامه «ایران»، زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، از ارائه سند سیاست‌های کلی گردشگری در شهریور سال جاری خبر داد و گفت: «اگر سیاست‌های کلی گردشگری مثل سیاست‌های کلی محیط‌زیست و اشتغال و خانواده تدوین شود، هماهنگی‌های بین‌دستگاهی راحت‌تر اتفاق می‌افتد.»
او همچنین درباره اقدامات انجام‌شده در حوزه گردشگری از بدو ورود به سازمان میراث‌فرهنگی گفت: «هر پروژه‌ای که تا به امروز در حوزه گردشگری انجام گرفته بازنگری شده است. گزارش کارشناسان بین‌المللی را در این زمینه‌ها جمع کرده‌ایم و کارگروهی درحال مطالعه و بِروز‌رسانی این اسناد است.»
احمدی‌پور از حضور دو کارشناس سازمان جهانی گردشگری در ایران خبر داد و گفت: «از آن‌ها برای اجرای مراحل اولیه این طرح‌ها در استان‌ها کمک گرفته‌ایم.»
او از آماده‌سازی سند بالا‌دستی در حوزه گردشگری خبر داد و گفت: «دولت اگر واقعاً بخواهد در این حوزه خیز بردارد و در گردشگری به‌عنوان یک صنعت پیشرو عمل کند باید اول مقصد نهایی آن را مشخص کند. الآن این مقصد نهایی مشخص نیست؛ الآن مشخص نیست که صنعت گردشگری به‌کدام سمت می‌رود؛ بنابراین باید مسیر حرکت آن مشخص شود.»
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری درباره تراز منفی خروج گردشگر از ایران هم دلایلی برشمرد.
او هزینه و جذابیت‌های سفر به خارج‌ازکشور را ازجمله دلایل خروج گردشگری از کشور عنوان کرد و گفت: «یک موضوع فرهنگی هم پشت این ماجراست. ما نتوانسته‌ایم حس ایران‌گردی را در میان ایرانیان تقویت و جاذبه ایجاد کنیم. بسیاری فکر می‌کنند که ایران همین چند مرکز شناخته‌شده است، بنابراین سفر به خارج‌ازکشور را ترجیح می‌دهند.»
احمدی‌پور از اقدامات جدی سازمان میراث‌فرهنگی در حوزه گردشگری بین‌المللی سخن به‌میان آورد و از افزایش دفاتر اطلاع‌رسانی در کشورهای بازار هدف خبر داد و گفت: «براساس برنامه‌ها قرار بود که در طی سه سال 20 دفتر ایجاد شود که بنا به دلایلی به این عدد نرسیدیم.»
او ایجاد بستر لازم برای افتتاح دفتر اطلاع‌رسانی در روسیه را یکی از برنامه‌های درحال وقوع میراث‌فرهنگی اعلام کرد و گفت: «یک تیم برای فعالیت در روسیه و حوزه شمالی دریاچه خزر گردهم آمده‌اند.»
معاون رئیس‌جمهوری روسیه را دروازه ورود گردشگران کشورهای شمالی به ایران دانست و گفت: «روس‌ها برای ساکنان کشورهای شمال دریای خزر الگو هستند و تا روس‌ها به ایران نیایند آن‌ها به ایران نمی‌آیند.»
او رایزنی با چین و ژاپن را از دیگر برنامه‌های روی میز خود اعلام کرد: «در چین یک طبقه متوسط جوان درحال گسترش است که علاقه بسیار زیادی برای خروج از کشور دارد. این قشر می‌تواند بازار هدف مطمئنی برای ما باشد.»
احمدی‌پور فروش 40هزاردلاری صنایع‌دستی سیستان‌و‌بلوچستان در نمایشگاه بین‌المللی شن‌چن به‌همت پنج زن ایرانی را هم به‌دلیل وجود همین قشر متوسط در چین دانست و اظهار کرد: «این فروش نشان می‌دهد که بازار چین بازار بسیار مستعدی برای گردشگری و میراث‌فرهنگی ایران است.»
او رصد رزرو هتل و تور توسط گردشگران اروپایی در سال 2017 را از دیگر برنامه‌های درحال اجرا اعلام کرد و از بررسی ابعاد مختلف گردشگری در استان‌ها خبر داد: «الآن همه استان‌ها در همه زمینه‌ها فعالیت دارند، درحالی‌که باید پتانسیل اصلی هر شهر مشخص شود تا تفاوت ایلام با کرمانشاه، سمنان و گیلان مشخص شود. آن زمان می‌دانم که مثلاً نباید منتظر حضور گردشگر اروپایی در گیلان باشم.»
در تعطیلات زمستانی به سواحل خلیج‌فارس بروید
احمدی‌پور از رایزنی‌ها برای تعطیلات زمستانی خبر داد و گفت: «خانواده‌ها در دی‌ماه که با ایستایی هوا مواجهیم با تعطیلی مدارس روبه‌رو هستند. تعطیلی مدارس خانواده‌ها را بلاتکلیف می‌کند. پس به‌جای حرکت‌های تدافعی ابتکارعمل داشته باشیم و مدیریت تعطیلات زمستانی را در دست بگیریم.»
او این تعطیلات را به‌نفع گردشگری استان‌های سواحل جنوبی و جنوب‌شرق کشور دانست و گفت: «با این ابتکار، ظرفیت هتل‌های ما در زمستان خالی نمی‌ماند.»
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری درباره ارزان‌سازی سفر به استان‌های جنوب و جنوب‌شرق کشور به‌ویژه درحوزه حمل‌ونقل هم اظهار کرد که باید قیمت‌ها در حوزه هتل وحمل‌ونقل شناور شود: «طبیعی است که یک گردشگر داخلی نخواهد برای رفتن به چابهار 2میلیون تومان هزینه کند. بنابراین باید هزینه بلیت هواپیما را پایین بیاوریم.»
او افزود: «باید بسته سفر ارزان به جنوب کشور تهیه شود و قیمت‌ها در آن مشخص شود. بخش خصوصی می‌گوید شما روی نرخ واحد سالانه اصرار نداشته باشید؛ ما هم برای ارزان‌سازی سفر با سازمان کنار می‌آییم.»
احمدی‌پور درباره درخواست بخش خصوصی مبنی بر اینکه در فصل بهار و پاییز (دوفصل پُرگردشگر ایران) در تهران همایش و سمینار برگزار نشود تا ظرفیت هتل‌ها به گردشگران خارجی داده شود گفت: «ازآنجاکه شهرهای بزرگ چون اصفهان، شیراز و جز آن هم این مشکل را دارند، درحال رایزنی برای حل آن هستیم.»
او شروع خروج همایش‌ها از تهران را هم‌زمان با برنامه «تبریز 2018» عنوان کرد و گرفت: «همه وزارتخانه‌ها در سال 2018 باید همایش‌ها را در آذربایجان‌شرقی برگزار کنند. البته آذربایجان‌شرقی هم باید همه زیرساخت‌ها را آماده کند.»
معاون رئیس‌جمهوری همچنین از رایزنی با مجلس برای تعطیلات آخر هفته خبر داد و گفت: «البته مجلس هنوز این پیشنهاد را نپذیرفته، اما تعطیلات آخر هفته به سفر‌های کوتاه‌مدت به روستاها و اطراف شهرها منجر می‌شود که درنهایت در اقتصاد جوامع محلی تأثیر مستقیم دارد.»
او معرفی مسیرهای جدید را یکی دیگر از برنامه‌های جدی خود خواند و خاطرنشان کرد: «باید برنامه‌ها به‌سمتی برود که اطلاعات سفر به‌همراه بلیت به مسافر داده شود، حتی اگر مسافر برای میهمانی خانوادگی به یک شهر می‌رود.»
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تدوین نظام آماری گردشگری را یکی دیگر از تکلیف‌های این سازمان عنوان کرد و افزود: «این آمارها مشخص می‌کند که گردشگری چقدر می‌تواند ایجاد شغل کند.»

;