; ;
اخبار

مخالفت با طرح خانه مسافرها؛ این بار در حضور معاون گردشگری جدید

مخالفت با طرح خانه مسافرها؛ این بار در حضور معاون گردشگری جدید

;

اعضای جامعه هتلداران کشور در نشستی مخالفت خود را درباره طرح خانه مسافرها بار دیگر در حضور سرپرست معاونت گردشگری مطرح کرده و معتقد بودند خانه مسافرها مشکلات زیادی در جامعه ایجاد کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر جمعی از مدیران گروههای هتلداری و اعضای جامعه هتلداران کشور در نشستی دور هم جمع شدند تا درباره بازنگری نظرات و آئین نامه هایی مربوط  به سازمان میراث فرهنگی درباره صنعت هتلداری بحث و تبادل نظر کنند.

در این برنامه دو موضوع بیشتر مورد بحث و بررسی قرار گرفت. یکی از این موضوعات اجرای طرح خانه مسافرها در کشور بود و دیگری هم اندیشی درباره تشکلی که همه مراکز اقامتی از جمله هتل ها، هتل آپارتمانها، مهمانپذیرها و خانه مسافرها تحت نظر آن باشند.

در این نشست که عصر روز اول مرداد در هتل اسپیناس پالاس برگزار شد هر یک از اعضای جامعه هتلداران نقطه نظرات خود را در این باره ارائه کردند.

سپس سرپرست معاونت گردشگری کشور که به تازگی حکم خود را از ریاست سازمان میراث فرهنگی گرفته بود پس از شنیدن صحبت های آنها نظرش را در این باره اعلام کرد.

در این نشست که حدود ۴ ساعت طول کشید جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور درباره طرح خانه مسافرها گفت: اول قرار بود این طرح در ۶ استان پرگردشگر از جمله مازندران، گیلان و گرگان، قم، خراسان رضوی و فارس آن هم در زمان غیر پیک اجرا شود اما بعدها فراگیر شد و مشکلاتی را بوجود آورد. اکنون بسیاری از آنها می توانند به هتل آپارتمان تبدیل شوند. برخی از این خانه مسافرها غیراستاندارد هستند و سازمان میراث فرهنگی به خانه ای مجوز داده که از نظر ایمنی صفر است.

در ادامه این برنامه مسیح الله صفا رئیس جامعه هتلداران کیش گفت: اکنون هتل ها خالی هستند و مراکز اقامتی که عضو جامعه هتلداران و مراکز اقامتی دیگر نیستند و هیچ نظارتی بر کیفیت خدمات آنها نمی شود بسیار مشکل آفرین شده اند و تعداد این مراکز کم نیست. حدود ۲۶ هزار مرکز اقامتی غیرمجاز در کیش وجود دارد که کمتر از ۵۰ درصد ضریب اشغال دارد.

مستقیمی از اتحادیه هتلداران قم نیز گفت: طرح خانه مسافرها حدود ۱۲ سال پیش هم مطرح بود. برخی از آنها در مشهد هم کار می کردند اما تحت عنوان خانه های استیجاری. در مسئولیت جدید سازمان میراث فرهنگی نیز با عنوان خانه مسافر در آئین نامه های گردشگری نام برده شده اند.

این هتلدار ادامه داد: به ما اعلام کردند اگر هتل ها استانداردسازی کنند نرخ شان آزاد می‌شود بعد شرکت های کوچکی برای استانداردسازی ایجاد کرده و تمام کشور را ملزم کردند که باید تحت نظارت آن استانداردسازی شود. پروانه های هتل های ما را نیز تقلیل داده و اعلام کردند که باید هر سال تمدید شوند.

وی گفت: سازمان میراث فرهنگی ادعا می کرد که می خواهیم سفر را ارزان کنیم یعنی برای کسانی که نمی توانند به هتل بروند طرحی اجرا شده تا آنها به خانه مسافر مراجعه کنند اما اکنون خانه هایی در شمال و جنوب کشور در اختیار مسافر قرار می گیرد که مجلل هستند آن هم در پوشش برخی از شرکت ها.

در ادامه این برنامه سجادیان مدیر یکی از گروههای هتلداری در شیراز گفت: در زمان معاونت قبلی گردشگری طوری ریشه هتلداران را زدند که صنعت هتلداری نابود شد. معاونت گردشگری چون در وزارت خارجه فعالیت می کرد طرح های یک کشور را  می خواست در ایران اجرا کند که آن هم شدنی نبود.

شیروانی یکی از اعضای جامعه هتلداران کشور و از هتلداران همدانی گفت: در استان همدان به کسی مجوز خانه مسافر نداده اند اما بیشتر از هزار واحد خانه مسافر غیرمجاز بوجود آمده است. ما باید به این فکر کنیم که اگر جایی امکان تبدیل به هتل آپارتمان را دارد این تغییر صورت گیرد چون نباید مهمان را به فضایی ببرند که در شأن آنها نیست. همه آنها که لوکس و خوب نیستند. برخی از آنها عزت میزبانی مردم آن استان را هم زیر سئوال می برند.

ایجاد کیوسک هایی کنار هتل ها برای هدایت مسافران به خانه ها

سلطان مرادی رئیس اتحادیه هتلداران مازندران در این نشست گفت: امروزه هتلداران باید از خانه مسافرها، گردشگر بگیرند. اکنون به جایی رسیده ایم که هتل ها ۴۵ درصد اشغال دارند با این وجود مسافرها به ویلاها سوق داده شده اند. در کنار هتل ها کیوسکی ایجاد کرده اند که ۵-۶ نفر در آن نشسته قلیان می کشند و مسافر این هتل ها را به خانه مسافرها می برند.

حرمتی از اتحادیه هتلداران خوزستان نیز گفت: معلوم نیست که گردشگران خارجی که به ایران سفر می کنند در کجا اقامت می کنند. در خوزستان مسافران عراق را در این خانه ها اسکان می دهند.

وی گفت: در یک هتل سرمایه گذاری کلانی می‌شود. نیروهای زیادی شاغل هستند و سالها مدیر هتل عوارض و مالیات می دهد ولی هیچ یک از خانه مسافرها این دغدغه ها را ندارند.

مهرور از اتحادیه هتلداران گیلان هم ادامه داد: اکنون خانه مسافری در انزلی سراغ داریم که شبی ۳ میلیون تومان اجاره می دهد در صورتی که هتل های ما قدرت تعویض یک لامپ را هم ندارند. پروانه های هتلداری ما ارزشی ندارد. ما پروانه های یکساله باید تمدید کنیم پس جوامع هتلداری قدرتی ندارد.

آذری از هتلداران اراک نیز گفت: یکی از مشکلات ما اقامتگاههایی است که صنایع دیگر ایجاد کرده اند و اگر تاکنون بخشی از سال مهمان داشتند اما حالا می خواهند در ماههای دیگر سال هم مسافر بگیرند همانطور که آموزش و پرورش به این حوزه ورود پیدا کرد صنایع دیگر نیز در اراک وارد شده اند.

هتل ها اجازه گرفتن ارز از مسافر را ندارند!

امیری، رئیس یکی از گروههای هتلی در تهران نیز گفت: ما نمی توانیم به دلار از مسافر خارجی پول بگیریم. مهمانی از ایتالیا برای ما آمد وقتی ریال ما را به یورو تبدیل کرد متوجه شد که در این هتل، اتاق شبی ۱۶۰ یورو است و می گفت حتما یک مشکلی وجود دارد که در چنین هتل مجللی اتاق شبی تنها ۱۶۰ یورو اجاره داده می‌شود.

اقطایی مدیر یکی از هتل های معروف تهران نیز در این برنامه افزود: آژانس هایی که به ما خدمات می فروشند می توانند از مسافر خارجی ارز بگیرند ولی ما مجوز چنین کاری را نداریم. اکنون در وسط شهر باغ هایی هستند که مردم در آنجا مراسم می گیرند ولی سالن هتل های ما خالی است.

قانعی رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی هم بیان کرد: در مشهد حدود ۲۲۰ هتل فعال داریم با ۱۰ هزار کلاس درس که مسافر می پذیرند. روند پروژه های هتلی مشهد آنقدر بی محاسبه است که هتل های ۵ ستاره تنها ۲۷ درصد اشغال داشته اند. برای بقیه هتل ها نیز ۳۸ درصد ضریب اشغال ثبت شده است. ۳۷۵ پروژه اقامتی هتل و هتل آپارتمان در دستور کار داریم. از استانداری شنیده ام که برای حدود ۳ هزار واحد مجوز داده اند.

;

تبادل نظر درباره ایجاد یک تشکل واحد برای همه واحدهای اقامتی کشور

تبادل نظر درباره ایجاد یک تشکل واحد برای همه واحدهای اقامتی کشور

;

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از موضوعات مطرح شده در نشست هم اندیشی اعضای جامعه هتلداران کشور که عصر روز اول مرداد در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد ایجاد تشکل واحدی برای همه مراکز اقامتی از جمله هتلها، هتل آپارتمانها، مهمانپذیرها و خانه مسافرها بود.

در این نشست هر یک از اعضای این جامعه نظرات خود را پیرامون این تشکل اعلام کردند.

مستقیمی از اتحادیه هتلداران قم در این باره گفت: ما اکنون  در حالی برای مهمانپذیرها تصمیم گیری می کنیم که نماینده ای از آنها در این نشست حضور ندارد. مهمانپذیرها تشکل های خوبی در چند شهر دارند پس نمی توان در این جلسه برای آنها تصمیم گیری کرد.

خداکرم نصرتی از هتلداران بوشهر نیز گفت: سازماندهی خانه مسافرها چه سودی برای ما دارد چرا ما باید آنها را سازماندهی کنیم. شاید در برخی از شهرها مانند مشهد وجود این خانه مسافرها و سازماندهی آنها نیاز باشد ولی در جایی مثل بوشهر ضرورت ندارد.

وی گفت: بهتر است بار آنها را روی دوش ما هتلداران نگذارید چون نمی توانیم فردا پاسخگوی تخلفات آنها باشیم.

در این نشست برخی از اعضای جامعه موافق چنین تشکلی بودند و برخی دیگر مخالفت کردند. دلیل مخالفتشان هم این بود که خانه مسافرها مشکلات زیادی را ایجاد کرده اند که حضور آنها در کنار هتل ها آن هم در یک تشکل واحد شاید درست نباشد.
;

 بررسی بیشتر درباره دغدغه های بخش خصوصی

بررسی بیشتر درباره دغدغه های بخش خصوصی

;

سرپرست معاونت گردشگری کشور گفت: دغدغه های بخش خصوصی در قالب یک اتاق فکر جمع آوری شده و برای سازمان میراث فرهنگ ارسال شود.
به گزارش خبرنگار مهر نشست هم اندیشی بررسی و بازنگری مقررات و آئین نامه های مربوط به سازمان میراث فرهنگی در خصوص صنعت هتلداری کشور و نیز تعیین نحوه و شرایط تفویض اختیار وظایف غیرحاکمیتی سازمان به تشکل های اقامتی استانها و همچنین بحث تبادل نظر در خصوص تمامی ارتباطات و تعاملات مابین سازمان و تشکل ها از ظهر روز یکشنبه اول مردادماه در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد و تا بعدازظهر ادامه داشت.

در این برنامه میرهادی قره سید رومیانی که به تازگی طی حکمی از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی سرپرست معاونت گردشگری کشور را برعهده گرفته بود در این برنامه حضور پیدا کرد و پس از شنیدن نقطه نظرات مختلف اعضای جامعه هتلداران ایران و مدیران گروه های هتلداری و دغدغه های آنها گفت: نمی دانم چرا سازمانی که باید تسهیل گر امور شما باشد و باید از شما در برابر دستگاههای دیگر دفاع کند به دشمن شماره یک شما تبدیل می شود. همه شما از سازمان یک دید نظارتی حاکمیتی شمشیرزن و دشمن محور نگاه می کنید که این نشان می دهد که احتمالا روند خوبی را نداشته است.

وی گفت: ما ناراحت هستیم از اینکه می شنویم در کشوری که همه تلاش می کنند حوزه توریست رونق پیدا کند شما با در بسته روبرو بوده اید و یا گوش شنوایی نبوده است.

سرپرست معاونت گردشگری کشور تصریح کرد: بزرگترین تهاجم فرهنگی این است که سرمایه گذار را پشت در بسته نگه داشته و به دشمن آن تبدیل شویم. باید این مشکلات را حل کرد.

رومیانی ادامه داد: ما نتوانسته ایم تعامل خوبی با بخش خصوصی برقرار کنیم اینکه دغدغه همه اشتغال، تولید و اقتصاد است بر می گردد به اینکه ما از اقتصاد نفتی برون رفت داشته باشیم، این موضوع نیازمند تعاملی است که موجب شود بخش خصوصی قیم خودش باشد.

وی گفت: سازمان میراث فرهنگی را خانه دوم خود بدانید. اگر هر اداره کلی همراه نیست به ما بگویید چون ما با آنها جلسه گذاشتیم و برای همه مدیران دغدغه ایجاد کردیم و آنها هم باید پاسخگو باشند و این حالت سلبی که سازمان میراث فرهنگی فقط ممنوعیت ایجاد می کند را باید از بین برد.

رومیانی ادامه داد: دغدغه های خود را در قالب اتاق فکر جمع کرده و به مرکز بفرستید اما از حوزه علمی و پژوهشی هم باید استفاده کنیم و معضلات را به مرکز پژوهش های مجلس بفرستیم تا پردازش کنند و حوزه هایی که نیازمند تقنین  است را به سمت قانونگذار ببریم و بقیه حوزه ها با آئین نامه اصلاح شوند.

سرپرست معاونت گردشگری کشور گفت: یک آئین نامه ای تنفیذ شده که مشکلات زیادی را بوجود آورده؛ آئین نامه دومی هم به آن شیفت شده که نه اجرا کننده و نه مورد اجرا که هیچ کدام نمی دانند با آن چه کنند. زمانی که من تازه ۲ روز بود به سازمان میراث فرهنگی آمده بودم یکی از نمایندگان مجلس گفت در تدوین برنامه ششم حتی یک کلمه از سازمان میراث فرهنگی در آن نیامده است. من از آنها در این باره کمک خواستم چند روز بعد مصوبات لازم را از مجلس گرفتیم و شما را از شبکه سازماندهی شده قبلی که قانون نظام صنفی داشت جدا کرده و در کویر بیابان برهوتی که هیچ سازوکار و ساختار ندارد می خواهیم رها کنیم. به تبع شما هم دغدغه های خود را مطرح می کنید. بالاخره باید تکلیف مشخص شود.

وی گفت: من اینجا برای اولین بار است که شنیدم هتلداران نمی توانند دلار از گردشگران خارجی بگیرند. باید گفت که روزی که گردشگری داخلی و خارجی حتی بتواند از سوپرمارکت خرید کنند و دلارش را همانجا چنج کند ما کار اساسی کرده ایم. همه باید ارز بین المللی بشناسند و با آن مبادله کنند.;

مدرسه تابستانه هتلداری دانشگاه علامه طباطبائی در شهریورماه 96

مدرسه تابستانه هتلداری دانشگاه علامه طباطبائی در شهریورماه 96 ;

دانشگاه علامه طباطبائی، با بهره گیری از همکاری استادان و متخصصان برجسته هتلداری(داخل و خارج کشور) برای نخستین بار به منظور ارتقای سطح خدمات و کاهش هزینه ها در هتل های کشور و آشنائی بیشتر مدیران و مسئولان هتل ها و دیگر علاقه مندان با تحولات جهانی مدیریت هتل، مجموعه دوره های تخصصی هتلداری را در قالب "مدرسه تابستانه هتلداری دانشگاه علامه طباطبائی" به صورت کارگاه های آموزشی دو روزه، در مجتمع کیش مهر واقع در فریدون کنار مازندران در شهریور ه 1396 برگزار خواهد شد.

فراگیران در این دوره ها با آخرین تحولات تخصصی و کاربردی مدیریت هتل و سایر تاسیسات اقامتی و پذیرائی در زمینه های:

"مدیریت نوین هتلداری با گرایش مدیریت بازاریابی هتل"،"مدیریت تشریفات در هتل" و "ارزیاب هتل سبز" آشنا می شوند.

فراگیران جهت رزرو محل اقامت در مجتمع کیش مهر و برخورداری از تخفیف ویژه، لازمست تا قبل از 10 مرداد ثبت نام نمایند.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به وب سایت www.Training.atu.ac.ir مراجعه نموده و برای تکمیل فرم ثبت نام دوره اقدام فرمایید. یا در ساعت اداری با شماره تلفن 88880993-021 تماس حاصل فرمایید.

;

فرمول رشد گردشگری در دولت دوم روحانی

فرمول رشد گردشگری در دولت دوم روحانی ;


پس از قریب به یک ماه التهاب و هیجان، سرانجام سکاندار دولت دوازدهم مشخص و حسن روحانی یک بار دیگر قبای ریاست‌جمهوی را بر تن کرد. به این ترتیب، رئیس‌جمهور منتخب مردم در دوره یازدهم، ‏ برای 4 سال دیگر در راس دستگاه اجرایی کشور قرار می‏گیرد و تحقق کارهای نیمه‌تمام و وعده‌های انتخاباتی در دولت دوازدهم، به‌عنوان مهمترین مطالبه جامعه بر دوش کابینه او سنگینی خواهد کرد. در این میان پیروزی روحانی در این انتخابات، فعالان گردشگری کشور را بیش از پیش امیدوار کرده و به همین میزان آنها را در طرح مطالبات خود مصمم‌تر خواهد کرد. در همین راستا، آنها با تاکید بر حمایت بیش از پیش دولت از بخش خصوصی، یک‌بار دیگر بر ایفای نقش نهاد متولی این صنعت در معرفی ایران به بازارهای جهانی، توسعه زیرساخت‌ها، استفاده از توان دانشگاهی در برنامه‌ریزی و تقویت بدنه انسانی نهاد متولی گردشگری و تثبیت ساختارهای قانونی و اجرایی گردشگری، به‌گونه‌ای که آن را در برابر تغییرات احتمالی در رویکردهای سیاسی و اجرایی کشور مقاوم کند، تاکید می‏کنند.
 مطالبات فعالان گردشگری از دولت دوازدهم
استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» پیگیری طرح ساماندهی تعطیلات و تنوع‌بخشی به محصولات و بازارهای گردشگری ایران را از جمله موضوعاتی می‌داند که دولت دوازدهم در عرصه گردشگری، باید در دستور کار خود قرار دهد. علی‌اصغر شالبافیان می‌افزاید: «تمرکز و تلاش برای معرفی و شناساندن ایران به جهانیان به‌عنوان یک مقصد گردشگری، ساماندهی گردشگری داخلی، ساماندهی نظام بودجه‌ریزی مربوط به این صنعت و نیز حمایت جدی از بخش خصوصی، می‌‌تواند در شمار دیگر اولویت‌های دست‌اندرکاران دولتی گردشگری در دوره جدید ریاست جمهوری جدید قرار گیرد.» او همچنین با تاکید بر اینکه هیچ‌یک از این عوامل، به صورت مشخص نمی‌تواند معلول زمان باشد و تثبیت دولت قبل در مقام اجرایی 4 سال آینده کشور ضامن عملی شدن این مطالبات نخواهد بود، خاطرنشان کرد: «همراهی و مشارکت همه دستگاه‌های کشور و رسمیت یافتن رویکرد گردشگری در این نهادها، متضمن توسعه گردشگری در ایران است.»
در همین حال، رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری تهران نیز با بیان اینکه انتخاب دوباره روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهوری دوره دوازدهم، به پیشبرد روندهای رشد گردشگری کشور کمک خواهد کرد، می‌گوید: «گردشگری و ثبات با یکدیگر رابطه مستقیم داشته و از این‌رو، ‏ امتداد سیاست‌های پیشین در 4 سال پیش‌رو، به نوعی سبب حفظ نظم در شرایط فعلی گردشگری کشور خواهد شد.» رضا اباذری اضافه می‌کند: «از سوی دیگر، سیاست‌های اتخاذی از سوی رئیس‌جمهوری منتخب، به‌گونه‌ای دیگر به حفظ امنیت و ثبات در فضای داخلی و نیز روابط ایران با جهان می‌انجامد.» او در ادامه، عدم تغییرات پی در‌پی رئیس نهاد متولی گردشگری کشور را به عنوان یک خواسته جدی مطرح و با بیان اینکه مطالبات امروز، به نوعی تکرار همان خواسته‌های پیشین است، اظهار می‌کند: «تقویت و ارتقای محیط‌های کسب و کار گردشگری با ارائه بسته‌های حمایتی یکی از مهمترین اقداماتی است که باید در دستور کار متولیان امر قرار گیرد.»
اما رئیس جامعه هتلداران کشور نیز با اشاره به بحث تقویت تشکل‌های گردشگری، می‌گوید: «تفویض بسیاری از اختیاراتی که در حال حاضر در دست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، علاوه‌بر اینکه بهتر شدن امور را به دنبال خواهد داشت، به گونه‌ای دیگر تشکل‌های مذکور را تقویت خواهد کرد و آنها را برای پیشبرد اهداف توسعه گردشگری، توانمندتر می‌کند.» علاوه‌بر این، جمشید حمزه‌زاده اظهار می‌کند: «حل مشکلات زیرساختی نیز باید به صورت جدی‌تر در برنامه‌های آتی نهاد متولی گردشگری قرار گیرد.» او یادآور می‌شود: «جدیت در تهیه سند جامع گردشگری نیز که در دست اقدام است، مطالبه دیگر بخش خصوصی است؛ ما همچنین خواستار فراهم کردن شرایط ورود سرمایه‌گذاران خارجی هستیم.» حمزه‌زاده با بیان اینکه خارجی‌های زیادی برای ورود به بازار ایران مشتاق هستند، تصریح می‌کند: «به‌رغم برگزاری همایش‌های بسیار در این زمینه و دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به بازار گردشگری ایران، ‏ موانع جدی همچنان به قوت خود باقی هستند که تلاش برای برطرف کردن آنها، باید در اولویت اقدامات دولت دوازدهم در راستای جذب سرمایه‌های خارجی قرار گیرد.»
این فعال بخش خصوصی، دولتی بودن نرخ ارائه خدمات گردشگری و عدم تعریف معافیت‌های کافی و جذاب در پرداخت مالیات و عوارض را که منجر به افزایش قیمت کالاهای گردشگری و به تبع آن استقبال کمتر گردشگران برای ورود به کشور می‌شود از جمله مسائلی عنوان می‌کند که صاحبان سرمایه را برای ورود به کشور مردد می‌کند. حمزه‌زاده در ادامه، وضع قوانین تسهیل‌گر و برطرف‌کننده موانع را از دیگر وظایف دولتی‌ها در مسیر اعتلای گردشگری عنوان می‏کند و این مهم را در نتیجه همکاری با بخش خصوصی و جامعه دانشگاهی کشور ممکن می‌داند.  مشاور هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری تهران هم با تاکید بر اینکه دولت روحانی در دوره قبل خشت توسعه این صنعت را به درستی بنا نهاده است، در بیان مطالبات بخش خصوصی گردشگری از دولت جدید اظهار می‌کند: «همچنان‌که دیپلماسی عاقلانه دولت یازدهم ایران را در مقام گفت‌وگو با جهانیان قرار داد، ادامه این روند می‌تواند روابط ما را با کشورهای همسایه ترمیم و به این ترتیب زمینه ورود گردشگران این مناطق به ایران را فراهم کند و از سوی دیگر به تسری وضع سیاست‌های تسهیل‌گرانه برای ورود خارجی‌ها به کشور با سایر کشورها بینجامد.»
اکبر غمخوار ادامه می‌دهد: «ایجاد زیرساخت‌های کافی از جمله توسعه ناوگان حمل‌ونقل هوایی، ساخت هتل‌ها و افزایش تعداد واحدهای اقامتی و نیز مراکز بین‌راهی، محورهای دیگری هستند که باید به صورت جدی و در عمل مورد پیگیری قرار گیرند.» او همچنین می‌افزاید: «فراهم کردن بسترهای لازم برای حضور فعال‌تر در بازارهای گردشگری به‌منظور معرفی ایران و انواع ظرفیت‌های گردشگری آن، از دیگر وظایف نهاد متولی گردشگری در 4 سال آینده خواهد بود.» غمخوار توسعه منابع انسانی و جذب نیروی متخصص و تحصیلکرده گردشگری به بازار رو به رشد این صنعت را عامل مهم دیگری می‌داند که می‌تواند با سرعت بخشیدن به جریان توسعه گردشگری، بدنه سازمانی و اجرایی آن را تقویت کند. این فعال گردشگری، انتخاب دولت روحانی به عنوان رئیس دولت دوازدهم را اتفاقی مثبت برای گردشگر کشور توصیف و اظهار می‌کند: «دوره جدید زمان کافی را برای به نتیجه رسیدن طرح‌هایی که در 4 سال گذشته پایه‌ریزی شده‌اند فراهم می‌کند و پس از آن می‌توان تغییرات محسوسی را در این حوزه شاهد بود.»
 
مهم‌ترین تغییر احتمالی در دولت جدید؟
در همین حال شالبافیان وزارتخانه شدن نهاد متولی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را گامی رو به جلو در حوزه گردشگری کشور می‌داند و در این‌باره به خبرنگار ما می‌گوید: «این تغییر یکی از متغیرهای اثرگذار در تحول این صنعت خواهد بود و در حیطه ساختاری اقدامی رو به جلو محسوب می‌شود.» رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری هم از وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی دفاع می‌کند و آن را از هر جهت تغییری مثبت توصیف می‌کند. رضا اباذری تاکید می‌کند: «در کشورهای توسعه‌یافته نیز نهاد متولی گردشگری فراتر از یک معاونت بوده و به این ترتیب قدرت و تاثیرگذاری بیشتری در تحقق اهداف متصور برای این صنعت در چنین کشورهایی وجود دارد.» او اضافه می‌کند: «بهتر است دولت جدید از این تصمیم نمایندگان مردم استقبال کند و به‌جای اتخاذ رویکردی مقابله‌ای از فرصت ایجاد شده برای افزایش سهم گردشگری و اقتصاد فرهنگی کشور بهره‌گیرد.»
جمشید حمزه‌زاده نیز با استقبال از چنین تغییری که به نظر می‌رسد در سال نخست دولت دوازدهم به آن رسیدگی خواهد شد، اظهار می‌کند: «وزارتخانه شدن از سه جهت به رونق گردشگری کشور کمک خواهد کرد.» رئیس جامعه هتلداران کشور ادامه می‌دهد: «در صورت بروز اختلافات یا عدم اجرای صحیح وظایف، بخش خصوصی می‌تواند مطالبات خود را از طریق مجلس شورای‌اسلامی پیگیری کند. همچنین این تغییر ساختاری باعث افزایش چندین برابری اعتبارات این نهاد خواهد شد و از سوی دیگر تثبیت مدیران ارشد این دستگاه را به عنوان یک نتیجه مثبت در پی خواهد داشت.» مشاور هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری تهران اما وزارتخانه شدن را تغییری گشاینده نمی‏داند و آن را در کنار بسیاری دیگر از عوامل، در رشد گردشگری کشور دخیل ارزیابی می‏کند. اکبر غمخوار می‌گوید: «البته در این میان باید به الگوی توسعه کشورهای دیگر رجوع کرد و از تجارب آنها بهره گرفت.»
 
راه مصونیت در برابر تغییرات سیاسی
استاد دانشگاه تهران، راه‌حل مصون ماندن این صنعت نوپا در برابر تندباد تغییرات سیاسی کشور را در کنار مطالبه‌گری همیشگی و پیوسته بخش خصوصی، تقویت بنیه کارشناسی گردشگری و اعتماد به‌نظر کارشناسان این صنعت در اتخاذ تصمیمات جدید و وضع قوانین می‌داند. شالبافیان در این‌باره، جذب نیروهای تحصیلکرده در رشته‌های مرتبط با گردشگری را راه‌حلی منطقی برای بازسازی نیروی انسانی نهاد متولی این صنعت عنوان می‌کند.  در همین راستا، رضا اباذری نیز اظهار می‌کند: «تدوین و تصویب طرح جامع گردشگری به‌گونه‌ای که قابلیت اجرایی شدن داشته باشد، مانعی در برابر اعمال سلیقه در حوزه اجرایی گردشگری کشور است.» حمزه‌زاده هم دراین‌خصوص، تصویب قوانین را شیرازه حفظ امور گردشگری کشور می‏داند و مصوبات لازم‌الاجرا را راهی برای ایجاد ثبات در حوزه مدیریتی و اجرایی گردشگری توصیف می‌کند. به باور رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری اما، ورود سرمایه‌های خارجی عامل ثبات در این صنعت است.
اکبر غمخوار تصریح می‌کند: «سرمایه‌گذاران برای تامین امنیت سرمایه خود، همواره به دنبال یافتن راه‌هایی برای تقویت روابط با دولت ایران بوده و با گره‌خوردن منافع اقتصادی آنها با منافع کشور، روابط ایران با کشورهای خارجی که عامل مهمی در رونق گردشگری است، در مسیری کم‌تنش قرار می‌گیرد.» حسن روحانی به‌صورتی قاطع و با اختلاف رای پیروز میدان انتخابات شد؛ اما این آرا درحالی‌که برگه‌های برنده شدن او در این کارزار بودند، دشواری‌های او را در مقام شخص اول اجرایی کشور دوچندان خواهند کرد و این موضوع در کنار ویژگی‌های همیشگی دوره‌های دوم ریاست‌جمهوری که با مطالبه‌گری بیشتر جامعه همراه است، بر دشواری کار او در این مقام خواهد افزود؛ مطالباتی که در رابطه مستقیم با وعده‌ها و شعارهای دوران تبلیغات قرار دارند. از این‌رو به‌نظر می‌رسد که توسعه گردشگری با توجه به تاکید روحانی بر آن، ‏ در 4 سال آینده به صورتی جدی مورد پرسش فعالان این صنعت قرار گیرد.

;