; ;
اخبار

 سایت‌های مجازی فرصتی برای هتل‌ها، تهدیدی برای آژانس‌ها

سایت‌های مجازی فرصتی برای هتل‌ها، تهدیدی برای آژانس‌ها ;

تعداد زیادی سایت اینترنتی خدمات گردشگری در ایران فعالیت دارند که نگاه به آنها در بین بخش‌های مختلف صنعت گردشگری ایران متفاوت است.
 برخی معتقدند این تعداد سایت اینترنتی شرکت‌های خدمات مسافرتی و آژانس‌های گردشگری را به ورشکستگی می‌کشاند و باید هر چه سریع‌تر ساماندهی آنها به نتیجه برسد و برخی دیگر معتقدند ابزارهای نوین تجارت الکترونیک نیاز صنعت گردشگری است و آژانس‌ها باید خود را با آنها تطبیق دهند. هتلدارها اما مدافع وجود سایت‌های اینترنتی هستند و می‌گویند وجود آنها ضریب اشغال هتل‌ها را بالا می‌برد.
دکتر حسن تقی‌زاده انصاری، رئیس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران و فعال صنعت گردشگری معتقد است که تکنولوژی، نوآوری و خلاقیت در عرصه گردشگری و به‌ویژه تلفیق آنها با فناوری اطلاعات از بدیهیات صنعت گردشگری در دنیای کنونی است که به‌طور روزانه در صنعت گردشگری جهان خلق ارزش می‌کند.
انصاری به همشهری می‌گوید: چه بخواهیم چه نخواهیم شرکت‌های خدمات مسافرتی و صنعت هتلداری و بخش‌های پذیرایی باید با تکنولوژی روز و هوشمندسازی فعالیت‌ها منطبق شوند و از این فرصت و امکان برای معرفی ظرفیت‌های خود و توسعه فعالیت‌های صنعت گردشگری بهره بگیرند.
رئیس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران با تأکید بر اینکه روند تجارت الکترونیکی صنعت گردشگری در ایران با تأخیر اتفاق افتاده است، گفت: همه روزه شاهد رشد فضای گردشگری الکترونیک در گردشگری جهان هستیم و چنانچه شرکت‌های خدمات مسافرتی و فعالان صنعت گردشگری ایران نتوانند به خوبی از این فرصت بهره بگیرند امکان حذف یا محدود شدن فعالیت‌های آنها وجود دارد.
وی با اشاره به اتفاقات اخیر در فضای حمل‌ونقل شهری و ورود ناوگان اینترنتی به حمل‌ونقل شهری گفت: نمی‌توان در فضای کسب و کار از ورود دانش روز و تکنولوژی نوین ممانعت کرد، بلکه باید با استفاده از ابزارهای نوین و ساماندهی کسب و کارهای الکترونیک در فضای گردشگری به توسعه صنعت گردشگری کمک کرد.
او با اعلام اینکه دیگر نمی‌توان با وضعیت موجود در دهه‌های گذشته در صنعت گردشگری حرکت کرد، افزود: درصورتی که شرکت‌های مسافرتی نخواهند خودشان را با کسب و کار جدید و روش‌های نوین فضای مجازی تطبیق دهند و همان روش سنتی در فروش تورها را ادامه بدهند توسط فضای اینترنتی تهدید می‌شوند.
•    ضرورت ساماندهی فضای کسب و کار
انصاری البته به ساماندهی فضای کسب و کار اینترنتی در صنعت گردشگری تأکید می‌کند. او می‌گوید: ساماندهی فضای کار در تجارت الکترونیک نیز ابزار خود را دارد. به گفته او، اکنون بیش از 80درصد مردم جهان سفرهای‌شان را از اینترنت و فضای مجازی انتخاب می‌کنند.
وی تأکید کرد: در فضای مجازی نیز همچون فضای واقعی، کسب و کارهای فاقد مجوز و کاذب وجود دارد که رسیدگی به چنین فضایی ابزارهای خود را دارد و شیوه نظارت خاص خود را می‌طلبد.
رئیس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران گفت: البته در ساماندهی فضای مجازی کسب و کار اینترنتی در صنعت گردشگری آن‌که مجوز ندارد باید حذف شود.
جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتلداران ایران اما مدافع فعالیت سایت‌های اینترنتی در فضای گردشگری است. او می‌گوید فعالیت این سایت‌ها به نفع هتلداران است و منجر به افزایش ضریب اشغال هتل‌ها می‌شود.
او به همشهری گفت: سایت‌های اینترنتی دارای مجوز اگرچه آژانس‌های گردشگری را زیانده می‌کند اما برای مراکز اقامتی یک فرصت است و باعث افزایش ضریب اشغال هتل‌ها می‌شود.
او افزود: هتلدارها از فعالیت سایت‌هایی که میزان رزرو هتل‌هایشان را افزایش بدهند و ضریب اشغالشان را بالا ببرند استقبال می‌کنند اما به شرط آنکه این سایت‌ها مجوزهای لازم برای فعالیت را داشته باشند.
;

ظرفیت ایران در میزبانی از گردشگران خارجی چقدر است؟

ظرفیت ایران در میزبانی از گردشگران خارجی چقدر است؟

;

 مشاور کمیسیون اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: عدم تناسب برنامه ریزی های انجام شده با ظرفیت ها باید مورد توجه باشد باید دید آیا ظرفیت میزبانی از ۲۰ میلیون گردشگر را داریم یا خیر.

به گزارش خبرنگار مهر، مطیعیان مشاور کمیسیون اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست اعضای کارگروه  هتلداری و مجتمع های بین راهی شورای عالی سیاست گذاری تدوین سند ملی گردشگری که پیش از ظهر روز دوم مرداد ماه برگزار شد گفت: بیشتر مدیران کشور ما مشکل محور هستند ولی برنامه ریز نیستند عدم تناسب برنامه ریزی های انجام شده با ظرفیت ها از موضوعاتی است که باید به آن توجه شود از جمله اینکه آیا اصلا ۲۰ میلیون گردشگر که هیچ ما برای پذیرایی از ده میلیون گردشگر خارجی ظرفیت داریم؟ باید تصمیماتی که می گیریم معقول باشد.

وی ادامه داد: در برنامه ششم به مباحثی از گردشگری پرداخته شده است به عنوان مثال در ماده ۹۸ آمده دستگاههای دولتی برای حفاظت از میراث فرهنگی و توسعه گردشگری موظف هستند که برخی از اقدامات را انجام دهند. بسیاری از مسائلی که افراد در این جلسه عنوان کردند در این ماده آمده است به عنوان مثال  در بند ۹۹ آمده نوشته شده ایجاد تسهیلات و اختصاص یارانه در چارچوب معافیت های مالیاتی و عوار ضی در تاسیسات ایرانگردی در چارچوب قوانین . تمام این مشکلات در برنامه آمده است و ما می خواهیم برای این برنامه چیزی بنویسیم. به عنوان مثال آیا دوستان با توسعه ایرانگردی و جهانگردی در سطح جهان اسلام موافق هستند؟

مطیعیان بیان کرد: گردشگری که به ایران می آید فرهنگی است و کسی که می خواهد تفریحات آنچنانی کند مقصدش ایران نخواهد بود. آیا گردشگری حلال برای هتلداری ایران یک فرصت است یا خیر. گردشگری تعالی بخش چطور؟ یا بوم گردی فرصت است یا تهدید؟ چرا مردم با ماکسیما در پارک چادر می زنند؟ ما چه کرده ایم که این مسافران را جذب کنیم؟

وی افزود: کدام یک از دغدغه های شما در برنامه نیامده است ؟ ما از کمک جامعه علمی و آکادمیک میخواهیم که آسیب ها تهدید و فرصت های گردشگری را تا ده سال آینده مشخص کنند. حداقل باید قانون ها کارکرد ده یا ۲۰ ساله داشته باشد اینگونه نباشد که با تغییر مدیر، قانون نیز تغییر کند.;

ایجاد تشکل مجتمع های بین راهی/تغییر طرحهای گردشگری توسط شهرداریها

ایجاد تشکل مجتمع های بین راهی/تغییر طرحهای گردشگری توسط شهرداریها

;

فعالان گردشگری در حوزه هتل و خدمات بین راهی اعلام کردند که برای تدوین سند ملی توسعه گردشگری باید برنامه ریزی وجود داشته باشد و مجتمع های خدمات بین راهی تشکل حرفه ای ایجاد کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، سومین جلسه کارگروه هتل داری و مجتمع های پذیرایی شورای عالی سیاستگذاری تدوین سند ملی توسعه گردشگری با همکاری کمیسیون اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام و سازمان میراث فرهنگی در روز دوشنبه دوم مردادماه در سالن اجتماعات شرکت توسعه سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی برگزار شد.
در این برنامه اعضای جامعه هتلداران ایران سرمایه گذاران مجتمع های خدمات بین راهی، دبیر کمیته گردشگری کمیسیون اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور کمیسیون اجتماعی مجمع حضور داشتند.
در این برنامه جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور گفت: برای تهیه سند توسعه گردشگری کشور کارگروه هایی تشکیل شده بود که یکی از آنها کارگروه هتلداری و واحدهای بین راهی و پذیرایی است. در این جلسه قرار است مسائل و مشکلات مربوط به مجتمع های بین راهی و واحدهای پذیرایی حتی واحدهای پذیرایی داخل هتل ها نیز مورد بررسی قرار گیرد.
حمزه زاده بیان کرد: عمده مشکلات این است که بارها مسئولان  مجتمع های بین راهی اعلام می کنند از شورای اصناف درباره پروانه کسب به آنها مراجعه کرده و یا باید به وزارت بهداشت پاسخ بدهند. همچنین از لحاظ مالی نیز این واحدهای کوچک دچار مشکلات فراوانی هستند. تصور می کنم بالای ۲ هزار واحد بین راهی داریم که فقط برای واحدهای شمال کشور یک تشکل ایجاد شده و برای واحدهای جاده هراز نیز یک تشکل دیگر. اما هنوز در سطح کشور یک تشکل قوی که تمام مجتمع ها را تحت پوشش داشته باشد نداریم، پس باید برای ایجاد چنین تشکلی به این مجتمع ها کمک شود، چون آنها هم از خانواده هتل ها هستند.
نظر سرمایه گذاران تُرک درباره قوانین
امیرعباس ابوالفتحی یکی از سرمایه گذاران مجتمع های بین راهی در جاده زنجان بیان کرد: سرمایه گذاران ترک تمایل دارند که در حوزه ساخت مجتمع های بین راهی فعالیت کنند، اما معتقدند  قوانین ایران دست و پا گیر است و یک سرمایه گذار برای ساخت مجتمع بین راهی باید حداقل یک سال دوندگی کند.
وی گفت: در جاده ای و در فاصله ۵۰۰ متری از یکدیگر دو پمپ بنزین بود که هر دو ورشکسته بودند . پمپ بنزین دوم در حالی ساخته شده بود که یک سال و نیم از ورشکستگی پمپ بنزین اول می گذشت. باید جزو وظایف حاکمیتی این موضوع باشد که مجتمع های خدماتی در فاصله معقول از هم قرار بگیرند و این تضمین وجود داشته باشد که دو سال بعد از تغییرات مدیریتی، کسی این قانون را لغو نکند.
مجتمع های خدمات رفاهی معافیت برای برق بگیرند
محمد عطاپور یکی دیگر از سرمایه گذاران مجتمع های بین راهی در نزدیکی تهران با بیان اینکه بهتر است برای مجتمع های خدمات رفاهی معافیت برق گرفت بیان کرد: سازمان راهداری برای تامین زمین مکان یابی های انجام داده، اما این اقدام زمانبر است. حتی زمین از امور اراضی می دهند، اما در جایی که خودشان بپسندند.
حسن سیادتیان رئیس اتحادیه هتلداران استان فارس نیز بیان کرد: سرمایه گذاری حاضر نیست با این مشکلات در ایران فعالیت کند، باید یک سند برای کل کشور تدوین شود که راهگشا باشد. ما هنوز در کشور مشکل سرویس بهداشتی داریم.
کاظمی وفا از اتحادیه هتلداران تهران نیز بیان کرد: در قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی شورایی با قابلیت های نظارتی وجود دارد که ما باید در آن جایگاه نماینده ای داشته باشیم ،چون بسیاری از دستگاه ها در این شورا نیز حضور دارند. در این شورا مطرح شده که ۴ نفر باید به انتخاب رئیس جمهور و سازمان میراث فرهنگی حضور داشته باشند، چرا ما نتوانیم در این مجمع باشیم؟
جانمایی مجتمع های خدمات رفاهی در طرح های جامع راه سازی
اسماعیل قادری از اساتید دانشگاه و کارشناسان گردشگری نیز گفت: در سال ۸۸ گزارشی نوشتیم مبنی بر اینکه حدود ۱۷ دستگاه در حوزه صدور مجوز یک مجتمع بین راهی دخیل هستند، این در حالی است که هر کدام می خواهند نظارت های خود را انجام دهند، نتیجه این اقدام همان چیزی است که ما اکنون به عنوان مجتمع های بین راهی در جاده ها می بینیم.
وی گفت: در طرح های جامع شهری باید بحث کاربری اراضی و کاربری های توریستی تفریحی دیده شود، این در حالی است که شهرداری ها بر اساس اختیارات خود این طرح ها را تغییر می دهند و مجتمع های تجاری می سازند که بخش کوچکی از آن تفریحی است.
قادری گفت: در طرح های جامع راهسازی به این موضوع توجه شده است که مجتمع های خدمات رفاهی در چه فواصلی و در کجا قرار گیرند.
وی درباره اینکه باید بخش خصوصی و هتلداران نیز در شورای میراث فرهنگی نماینده ای داشته باشد، گفت: شورا تاکنون مگر چند جلسه برگزار کرده است، حتی اگر بخش خصوصی در آن حضور داشته باشد، باید بتواند صحبت کند، اما وقتی این جلسات تشکیل نمی شود چه سود دارد؟ پیشنهاد من این است که باید در مجلس و شورای شهر نیز نماینده داشته باشیم. آیا نمی توانستیم در شورای شهر نماینده ای داشته باشیم که از آن طریق حقوق خود را مطالبه کنیم؟
سلطانی رئیس اتحادیه واحدهای بین راهی مازندران با مرکزیت چالوس نیز در این برنامه گفت: یکی از معضلات جدی در محور کندوان به دلیل تردد زیاد مسافران است. زمانی که رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی حدود ۵ ساعت در ترافیک جاده مانده بود و به سرویس بهداشتی یکی از مجتمع های بین راهی مراجعه کرد و او را راه ندادند، دستور ساخت یک سرویس بهداشتی مجهز را داد.
وی گفت: اداره کل مازندران حداقل ۳۰ واحد بین راهی ساخته، اما چون در نگهداری ضعیف عمل کرد، از بین رفتند. سرویس های بهداشتی باید در دست بخش خصوصی باشد، به خصوص در جاده کندوان هر ۱۰ کیلومتر به یک سرویس نیاز است.
۱۲۰ واحد پذیرایی در کندوان
وی تصریح کرد: در کندوان ۱۲۰ واحد پذیرایی داریم که بیشتر آنها مسافر را تنها برای استفاده از سرویس بهداشتی راه نمی دهند. در حوزه استحفاظی مازندران ۴۷ واحد پذیرایی از سازمان میراث فرهنگی پروانه دارند و بقیه فاقد پروانه هستند.
سلطانی ادامه داد: باید در جاده کندوان مشکل امداد و نجات حل شود و سازمان هلال احمر و یا اورژانس بتوانند با بالگرد به مسافری که دچار مشکل شده، خدمات بدهند.
حرمتی رئیس اتحادیه هتلداران خوزستان نیز بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی دارای مشکلات مدیریتی بود، چون نتوانسته سیاستگذاری کند و همیشه در حال تغییر مدیریت است، بنابراین برنامه ریز نداشته ایم، سرمایه گذار دیگر اطمینان به آن ندارد.
وی گفت: احساسی که سرمایه گذار دارد این است که دولت به وظایف حاکمیتی خود عمل نمی کند، همان طور که نتوانسته در مشهد برای هتلسازی برنامه ای داشته باشد. آنها هنوز نمی دانند که برنامه هتل سازی کشور چیست و دقیقا قرار است چند هتل، تا چه سالی و در کدام شهرها ساخته شود.
در پایان این نشست، نظرات هر یک از افراد در قالب ۲۰ بند نوشته شد تا با موارد مطرح شده در جلسات قبلی به یک جمع بندی رسیده و این جمع بندی برای تدوین سیاست های سند ملی گردشگری مورد تصمیم گیری واقع شود.

;

احداث هتل جزو خدمات شهرداری ها شود

احداث هتل جزو خدمات شهرداری ها شود ;

یک کارشناس گردشگری گفت: باید احداث هتل جزو خدمات شهرداری محسوب شده و در سند ملی توسعه گردشگری این الزام برای شهرداری ها به وجود آید.

به گزارش خبرنگار مهر، سومین جلسه کارگروه هتل داری و مجتمع های پذیرایی شورای عالی سیاستگذاری تدوین سند ملی توسعه گردشگری با همکاری کمیسیون اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام و سازمان میراث فرهنگی در روز دوشنبه دوم مردادماه در سالن اجتماعات شرکت توسعه سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی برگزار شد.
در این برنامه، علی رحیم پور استاد دانشگاه و کارشناس گردشگری گفت: باید در سندی ملی توسعه گردشگری که قرار است تدوین شود شهرداری ها و شوراهای شهر و یا وزارت کشور موظف شوند برای حوزه گردشگری زمین اختصاص دهند که یا رایگان باشد و یا با قیمت مناسب به سرمایه گذار تعلق بگیرد، وگرنه در تهران کسی توان خرید ۲ هزار متر زمین برای هتل ندارد.
وی گفت: در همه جای دنیا احداث هتل جزو خدمات شهری محسوب می شود. بهتر است که در ایران نیز این الزام برای شهرداری ها به وجود بیاید.
رحیم پور افزود: یکی از مشکلات برای مجتمع های بین راهی عدم وجود تاسیسات زیربنایی است. برخی اوقات احداث یک رمپ ورودی به اندازه یک مجتمع هزینه دارد. شاید باید برای یک مجتمع یک کیلومتر رمپ ایجاد کرد که آن هم هزینه بر است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: باید ببینیم که واحدهای پذیرایی اماکنی مانند ترمینال ها و یا فرودگاه های ما به چه صورت است. زمانی که یک گردشگر وارد ایران می شود، باید از بازرسی ها، گمرک و فضای فرودگاه عبور کند. حتی برای گردشگر داخلی نیز باید دید بخش پذیرایی فرودگاه مهرآباد چگونه عمل می کند و یا یک توریست زمانی که از فرودگاه خارج می شود ۳۰ راننده تاکسی سر او می ریزند.هنوز  تاکسیرانی فرودگاه های ما ساماندهی نشده است. دقیقا در جایی که شهر تمام می شود مشکلات ما آغاز می شود.

;

مخالفت با طرح خانه مسافرها؛ این بار در حضور معاون گردشگری جدید

مخالفت با طرح خانه مسافرها؛ این بار در حضور معاون گردشگری جدید

;

اعضای جامعه هتلداران کشور در نشستی مخالفت خود را درباره طرح خانه مسافرها بار دیگر در حضور سرپرست معاونت گردشگری مطرح کرده و معتقد بودند خانه مسافرها مشکلات زیادی در جامعه ایجاد کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر جمعی از مدیران گروههای هتلداری و اعضای جامعه هتلداران کشور در نشستی دور هم جمع شدند تا درباره بازنگری نظرات و آئین نامه هایی مربوط  به سازمان میراث فرهنگی درباره صنعت هتلداری بحث و تبادل نظر کنند.

در این برنامه دو موضوع بیشتر مورد بحث و بررسی قرار گرفت. یکی از این موضوعات اجرای طرح خانه مسافرها در کشور بود و دیگری هم اندیشی درباره تشکلی که همه مراکز اقامتی از جمله هتل ها، هتل آپارتمانها، مهمانپذیرها و خانه مسافرها تحت نظر آن باشند.

در این نشست که عصر روز اول مرداد در هتل اسپیناس پالاس برگزار شد هر یک از اعضای جامعه هتلداران نقطه نظرات خود را در این باره ارائه کردند.

سپس سرپرست معاونت گردشگری کشور که به تازگی حکم خود را از ریاست سازمان میراث فرهنگی گرفته بود پس از شنیدن صحبت های آنها نظرش را در این باره اعلام کرد.

در این نشست که حدود ۴ ساعت طول کشید جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور درباره طرح خانه مسافرها گفت: اول قرار بود این طرح در ۶ استان پرگردشگر از جمله مازندران، گیلان و گرگان، قم، خراسان رضوی و فارس آن هم در زمان غیر پیک اجرا شود اما بعدها فراگیر شد و مشکلاتی را بوجود آورد. اکنون بسیاری از آنها می توانند به هتل آپارتمان تبدیل شوند. برخی از این خانه مسافرها غیراستاندارد هستند و سازمان میراث فرهنگی به خانه ای مجوز داده که از نظر ایمنی صفر است.

در ادامه این برنامه مسیح الله صفا رئیس جامعه هتلداران کیش گفت: اکنون هتل ها خالی هستند و مراکز اقامتی که عضو جامعه هتلداران و مراکز اقامتی دیگر نیستند و هیچ نظارتی بر کیفیت خدمات آنها نمی شود بسیار مشکل آفرین شده اند و تعداد این مراکز کم نیست. حدود ۲۶ هزار مرکز اقامتی غیرمجاز در کیش وجود دارد که کمتر از ۵۰ درصد ضریب اشغال دارد.

مستقیمی از اتحادیه هتلداران قم نیز گفت: طرح خانه مسافرها حدود ۱۲ سال پیش هم مطرح بود. برخی از آنها در مشهد هم کار می کردند اما تحت عنوان خانه های استیجاری. در مسئولیت جدید سازمان میراث فرهنگی نیز با عنوان خانه مسافر در آئین نامه های گردشگری نام برده شده اند.

این هتلدار ادامه داد: به ما اعلام کردند اگر هتل ها استانداردسازی کنند نرخ شان آزاد می‌شود بعد شرکت های کوچکی برای استانداردسازی ایجاد کرده و تمام کشور را ملزم کردند که باید تحت نظارت آن استانداردسازی شود. پروانه های هتل های ما را نیز تقلیل داده و اعلام کردند که باید هر سال تمدید شوند.

وی گفت: سازمان میراث فرهنگی ادعا می کرد که می خواهیم سفر را ارزان کنیم یعنی برای کسانی که نمی توانند به هتل بروند طرحی اجرا شده تا آنها به خانه مسافر مراجعه کنند اما اکنون خانه هایی در شمال و جنوب کشور در اختیار مسافر قرار می گیرد که مجلل هستند آن هم در پوشش برخی از شرکت ها.

در ادامه این برنامه سجادیان مدیر یکی از گروههای هتلداری در شیراز گفت: در زمان معاونت قبلی گردشگری طوری ریشه هتلداران را زدند که صنعت هتلداری نابود شد. معاونت گردشگری چون در وزارت خارجه فعالیت می کرد طرح های یک کشور را  می خواست در ایران اجرا کند که آن هم شدنی نبود.

شیروانی یکی از اعضای جامعه هتلداران کشور و از هتلداران همدانی گفت: در استان همدان به کسی مجوز خانه مسافر نداده اند اما بیشتر از هزار واحد خانه مسافر غیرمجاز بوجود آمده است. ما باید به این فکر کنیم که اگر جایی امکان تبدیل به هتل آپارتمان را دارد این تغییر صورت گیرد چون نباید مهمان را به فضایی ببرند که در شأن آنها نیست. همه آنها که لوکس و خوب نیستند. برخی از آنها عزت میزبانی مردم آن استان را هم زیر سئوال می برند.

ایجاد کیوسک هایی کنار هتل ها برای هدایت مسافران به خانه ها

سلطان مرادی رئیس اتحادیه هتلداران مازندران در این نشست گفت: امروزه هتلداران باید از خانه مسافرها، گردشگر بگیرند. اکنون به جایی رسیده ایم که هتل ها ۴۵ درصد اشغال دارند با این وجود مسافرها به ویلاها سوق داده شده اند. در کنار هتل ها کیوسکی ایجاد کرده اند که ۵-۶ نفر در آن نشسته قلیان می کشند و مسافر این هتل ها را به خانه مسافرها می برند.

حرمتی از اتحادیه هتلداران خوزستان نیز گفت: معلوم نیست که گردشگران خارجی که به ایران سفر می کنند در کجا اقامت می کنند. در خوزستان مسافران عراق را در این خانه ها اسکان می دهند.

وی گفت: در یک هتل سرمایه گذاری کلانی می‌شود. نیروهای زیادی شاغل هستند و سالها مدیر هتل عوارض و مالیات می دهد ولی هیچ یک از خانه مسافرها این دغدغه ها را ندارند.

مهرور از اتحادیه هتلداران گیلان هم ادامه داد: اکنون خانه مسافری در انزلی سراغ داریم که شبی ۳ میلیون تومان اجاره می دهد در صورتی که هتل های ما قدرت تعویض یک لامپ را هم ندارند. پروانه های هتلداری ما ارزشی ندارد. ما پروانه های یکساله باید تمدید کنیم پس جوامع هتلداری قدرتی ندارد.

آذری از هتلداران اراک نیز گفت: یکی از مشکلات ما اقامتگاههایی است که صنایع دیگر ایجاد کرده اند و اگر تاکنون بخشی از سال مهمان داشتند اما حالا می خواهند در ماههای دیگر سال هم مسافر بگیرند همانطور که آموزش و پرورش به این حوزه ورود پیدا کرد صنایع دیگر نیز در اراک وارد شده اند.

هتل ها اجازه گرفتن ارز از مسافر را ندارند!

امیری، رئیس یکی از گروههای هتلی در تهران نیز گفت: ما نمی توانیم به دلار از مسافر خارجی پول بگیریم. مهمانی از ایتالیا برای ما آمد وقتی ریال ما را به یورو تبدیل کرد متوجه شد که در این هتل، اتاق شبی ۱۶۰ یورو است و می گفت حتما یک مشکلی وجود دارد که در چنین هتل مجللی اتاق شبی تنها ۱۶۰ یورو اجاره داده می‌شود.

اقطایی مدیر یکی از هتل های معروف تهران نیز در این برنامه افزود: آژانس هایی که به ما خدمات می فروشند می توانند از مسافر خارجی ارز بگیرند ولی ما مجوز چنین کاری را نداریم. اکنون در وسط شهر باغ هایی هستند که مردم در آنجا مراسم می گیرند ولی سالن هتل های ما خالی است.

قانعی رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی هم بیان کرد: در مشهد حدود ۲۲۰ هتل فعال داریم با ۱۰ هزار کلاس درس که مسافر می پذیرند. روند پروژه های هتلی مشهد آنقدر بی محاسبه است که هتل های ۵ ستاره تنها ۲۷ درصد اشغال داشته اند. برای بقیه هتل ها نیز ۳۸ درصد ضریب اشغال ثبت شده است. ۳۷۵ پروژه اقامتی هتل و هتل آپارتمان در دستور کار داریم. از استانداری شنیده ام که برای حدود ۳ هزار واحد مجوز داده اند.

;