; ;
اخبار

آیین‌نامه جنجالی گردشگری اصلاح شد/ خانه‌مسافرها خط خوردند

آیین‌نامه جنجالی گردشگری اصلاح شد/ خانه‌مسافرها خط خوردند ;

 ریس جامعه هتلداران ایران از اصلاح «آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آن‌ها» خبر داد و گفت:‌ صدور مجوز جدید برای «خانه مسافر»‌ها تا تعیین تکلیف درباره‌ی آن‌ها، متوقف شد.
آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آن‌ها که ۲۵ شهریورماه سال ۹۴ پس از تصویب در هیأت دولت از سوی اسحاق جهانگیری ابلاغ شد، جایگزینی برای مصوبه‌ی سال ۱۳۶۸ بود که اصلاحات تازه‌ی آن، سبب اعتراض‌های پی‌در پی تشکل‌های خصوصی گردشگری شده بود، حتی برخی مواد قانونی این آیین‌نامه، جنجال‌های زیادی را بوجود آورد؛ تا آن‌جا که در واپسین روزهای ریاست پیشین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شکاف عمیقی را بین بخش خصوصی و بدنه‌ی این سازمان ایجاد کرد، برای همین در زمان «زهرا احمدی‌پور»، کارگروهی با حضور تشکل‌های خصوصی برای بازنگری این آیین‌نامه و ترمیم روابط گذشته شکل گرفت. 
جمشید حمزه‌زاده به ایسنا خبر داد که نتیجه‌ی آن کارگروه مشترک، سرانجام به اصلاح این آیین‌نامه منجر شد.
او در این‌باره گفت: در نشست مشترکی که روز دوشنبه ۱۶ مردادماه با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، میرهادی قره‌سید رومیانی، سرپرست معاونت گردشگری، دهقان، مشاور ویژه رییس سازمان و رییس جامعه هتلداران و رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران تشکیل شد، این آیین‌نامه بازنگری و اصلاحات آن لحاظ شد. پیش‌نویس آن نیز آماده شده و قرار است پس از امضای رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بلافاصله تقدیم هیأت دولت شود تا مصوب کنند.
به گفته‌ی او، اصلاحات زیادی بویژه در عبارات صورت گرفته که از آن جمله حذف «خانه مسافر»، «هتل بیمارستان» و «دفاتر خدمات مسافرتی» از مصادیق تاسیسات گردشگری بوده است. همچنین «پانسیون»‌ها که در آخرین اصلاحات از این آییین‌نامه حذف شده بود، بار دیگر اضافه شد. 
وی افزود: طبق تعریفِ این آیین‌نامه، تاسیسات گردشگری، واحدهایی هستند که پس از دریافت مجوزهای لازم و با رعایت قوانین و مقررات مربوط، فعالیت می‌کنند که در ذیل این ماده، تاسیسات به تفکیک نام برده شده و ضوابط صدور مجوز ایجاد، اصلاح و یا تکیمل این تاسیسات، پروانه بهره‌برداری، درجه‌بندی و نظارت بر فعالیت تاسیسات گردشگری، پس از اصلاح مشخص شده است.
حمزه‌زاده همچنین گفت: به دنبال این اقدامات و در راستای اجرای بند سه ماده ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه، تمام اختیارات سازمان میراث فرهنگی وگردشگری در خصوص صدور مجوز و پروانه بهره‌برداری، کارت مدیریت، کمیسیون درجه‌بندی و نرخ‌گذاری و نظارت، به تشکل‌های ذیربط واگذار شد. تفویض اختیار به سایر تشکل‌ها نیز پس از تکمیل و بهبودی ساختار ملی آن تشکل، واگذار می‌شود. 
در متن پیش‌نویس این آیین‌نامه همچنین ماده ۲۵ که در دو سال اخیر جنجال‌های زیادی را به پا کرده بود و به زعم تشکل‌های خصوصی گردشگری، با سلب برخی اختیارات، به آن‌ها ماهیت دولتی می‌داد، اصلاح شده است. 
در ماده ۲۵ این آیین‌نامه مصوب سال ۹۴ آمده؛ «سازمان دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت تشکل‌های تاسیسات گردشگری و نیز صدور مجوز برای اشخاص حقوقی برای فعالیت در تاسیسات گردشگری و سایر دستورالعمل‌های مورد نیاز در اجرای این آیین‌نامه را تهیه و با تایید رییس سازمان ابلاغ می‌کند»، که در اصلاحات جدید و در ماده ۲۴ آن، جایگزین شده است؛ «سازمان دستورالعمل نحوه فعالیت تشکل‌های تاسیسات گردشگری و سایر دستورالعمل‌های مورد نیاز در اجرای این آیین‌نامه را ظرف ۳ ماه و با تایید رییس سازمان ابلاغ می‌کند. »
 رییس‌ جامعه هتلداران ایران همچنین به دستور دیگر این جلسه که نزدیک به ۵ ساعت طول کشیده بود، اشاره کرد و افزود: مقرر شد؛ صدور مجوز جدید برای خانه مسافرها تا تعیین تکلیف و تصمیم‌گیری درباره‌ی آن، متوقف شود.
خانه مسافرها که بیش از یک دهه است وارد سیستم اقامتی کشور شده در زمان اصلاح قبلی این آیین‌نامه در شمول تاسیاست گردشگری قرار گرفت و به عنوان واحد رسمی اقامتی شناخته شد که از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجوز دریافت می‌کرد. فعالیت و گسترش شمار این خانه‌ها همواره با مخالفت هتلداران کشور روبرو بوده به حدی که برخی آن‌ها را عامل ورشکستگی هتل‌ها می‌دانستند. 
;

 سایت‌های مجازی فرصتی برای هتل‌ها، تهدیدی برای آژانس‌ها

سایت‌های مجازی فرصتی برای هتل‌ها، تهدیدی برای آژانس‌ها ;

تعداد زیادی سایت اینترنتی خدمات گردشگری در ایران فعالیت دارند که نگاه به آنها در بین بخش‌های مختلف صنعت گردشگری ایران متفاوت است.
 برخی معتقدند این تعداد سایت اینترنتی شرکت‌های خدمات مسافرتی و آژانس‌های گردشگری را به ورشکستگی می‌کشاند و باید هر چه سریع‌تر ساماندهی آنها به نتیجه برسد و برخی دیگر معتقدند ابزارهای نوین تجارت الکترونیک نیاز صنعت گردشگری است و آژانس‌ها باید خود را با آنها تطبیق دهند. هتلدارها اما مدافع وجود سایت‌های اینترنتی هستند و می‌گویند وجود آنها ضریب اشغال هتل‌ها را بالا می‌برد.
دکتر حسن تقی‌زاده انصاری، رئیس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران و فعال صنعت گردشگری معتقد است که تکنولوژی، نوآوری و خلاقیت در عرصه گردشگری و به‌ویژه تلفیق آنها با فناوری اطلاعات از بدیهیات صنعت گردشگری در دنیای کنونی است که به‌طور روزانه در صنعت گردشگری جهان خلق ارزش می‌کند.
انصاری به همشهری می‌گوید: چه بخواهیم چه نخواهیم شرکت‌های خدمات مسافرتی و صنعت هتلداری و بخش‌های پذیرایی باید با تکنولوژی روز و هوشمندسازی فعالیت‌ها منطبق شوند و از این فرصت و امکان برای معرفی ظرفیت‌های خود و توسعه فعالیت‌های صنعت گردشگری بهره بگیرند.
رئیس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران با تأکید بر اینکه روند تجارت الکترونیکی صنعت گردشگری در ایران با تأخیر اتفاق افتاده است، گفت: همه روزه شاهد رشد فضای گردشگری الکترونیک در گردشگری جهان هستیم و چنانچه شرکت‌های خدمات مسافرتی و فعالان صنعت گردشگری ایران نتوانند به خوبی از این فرصت بهره بگیرند امکان حذف یا محدود شدن فعالیت‌های آنها وجود دارد.
وی با اشاره به اتفاقات اخیر در فضای حمل‌ونقل شهری و ورود ناوگان اینترنتی به حمل‌ونقل شهری گفت: نمی‌توان در فضای کسب و کار از ورود دانش روز و تکنولوژی نوین ممانعت کرد، بلکه باید با استفاده از ابزارهای نوین و ساماندهی کسب و کارهای الکترونیک در فضای گردشگری به توسعه صنعت گردشگری کمک کرد.
او با اعلام اینکه دیگر نمی‌توان با وضعیت موجود در دهه‌های گذشته در صنعت گردشگری حرکت کرد، افزود: درصورتی که شرکت‌های مسافرتی نخواهند خودشان را با کسب و کار جدید و روش‌های نوین فضای مجازی تطبیق دهند و همان روش سنتی در فروش تورها را ادامه بدهند توسط فضای اینترنتی تهدید می‌شوند.
•    ضرورت ساماندهی فضای کسب و کار
انصاری البته به ساماندهی فضای کسب و کار اینترنتی در صنعت گردشگری تأکید می‌کند. او می‌گوید: ساماندهی فضای کار در تجارت الکترونیک نیز ابزار خود را دارد. به گفته او، اکنون بیش از 80درصد مردم جهان سفرهای‌شان را از اینترنت و فضای مجازی انتخاب می‌کنند.
وی تأکید کرد: در فضای مجازی نیز همچون فضای واقعی، کسب و کارهای فاقد مجوز و کاذب وجود دارد که رسیدگی به چنین فضایی ابزارهای خود را دارد و شیوه نظارت خاص خود را می‌طلبد.
رئیس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران گفت: البته در ساماندهی فضای مجازی کسب و کار اینترنتی در صنعت گردشگری آن‌که مجوز ندارد باید حذف شود.
جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتلداران ایران اما مدافع فعالیت سایت‌های اینترنتی در فضای گردشگری است. او می‌گوید فعالیت این سایت‌ها به نفع هتلداران است و منجر به افزایش ضریب اشغال هتل‌ها می‌شود.
او به همشهری گفت: سایت‌های اینترنتی دارای مجوز اگرچه آژانس‌های گردشگری را زیانده می‌کند اما برای مراکز اقامتی یک فرصت است و باعث افزایش ضریب اشغال هتل‌ها می‌شود.
او افزود: هتلدارها از فعالیت سایت‌هایی که میزان رزرو هتل‌هایشان را افزایش بدهند و ضریب اشغالشان را بالا ببرند استقبال می‌کنند اما به شرط آنکه این سایت‌ها مجوزهای لازم برای فعالیت را داشته باشند.
;

ظرفیت ایران در میزبانی از گردشگران خارجی چقدر است؟

ظرفیت ایران در میزبانی از گردشگران خارجی چقدر است؟

;

 مشاور کمیسیون اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: عدم تناسب برنامه ریزی های انجام شده با ظرفیت ها باید مورد توجه باشد باید دید آیا ظرفیت میزبانی از ۲۰ میلیون گردشگر را داریم یا خیر.

به گزارش خبرنگار مهر، مطیعیان مشاور کمیسیون اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست اعضای کارگروه  هتلداری و مجتمع های بین راهی شورای عالی سیاست گذاری تدوین سند ملی گردشگری که پیش از ظهر روز دوم مرداد ماه برگزار شد گفت: بیشتر مدیران کشور ما مشکل محور هستند ولی برنامه ریز نیستند عدم تناسب برنامه ریزی های انجام شده با ظرفیت ها از موضوعاتی است که باید به آن توجه شود از جمله اینکه آیا اصلا ۲۰ میلیون گردشگر که هیچ ما برای پذیرایی از ده میلیون گردشگر خارجی ظرفیت داریم؟ باید تصمیماتی که می گیریم معقول باشد.

وی ادامه داد: در برنامه ششم به مباحثی از گردشگری پرداخته شده است به عنوان مثال در ماده ۹۸ آمده دستگاههای دولتی برای حفاظت از میراث فرهنگی و توسعه گردشگری موظف هستند که برخی از اقدامات را انجام دهند. بسیاری از مسائلی که افراد در این جلسه عنوان کردند در این ماده آمده است به عنوان مثال  در بند ۹۹ آمده نوشته شده ایجاد تسهیلات و اختصاص یارانه در چارچوب معافیت های مالیاتی و عوار ضی در تاسیسات ایرانگردی در چارچوب قوانین . تمام این مشکلات در برنامه آمده است و ما می خواهیم برای این برنامه چیزی بنویسیم. به عنوان مثال آیا دوستان با توسعه ایرانگردی و جهانگردی در سطح جهان اسلام موافق هستند؟

مطیعیان بیان کرد: گردشگری که به ایران می آید فرهنگی است و کسی که می خواهد تفریحات آنچنانی کند مقصدش ایران نخواهد بود. آیا گردشگری حلال برای هتلداری ایران یک فرصت است یا خیر. گردشگری تعالی بخش چطور؟ یا بوم گردی فرصت است یا تهدید؟ چرا مردم با ماکسیما در پارک چادر می زنند؟ ما چه کرده ایم که این مسافران را جذب کنیم؟

وی افزود: کدام یک از دغدغه های شما در برنامه نیامده است ؟ ما از کمک جامعه علمی و آکادمیک میخواهیم که آسیب ها تهدید و فرصت های گردشگری را تا ده سال آینده مشخص کنند. حداقل باید قانون ها کارکرد ده یا ۲۰ ساله داشته باشد اینگونه نباشد که با تغییر مدیر، قانون نیز تغییر کند.;

ایجاد تشکل مجتمع های بین راهی/تغییر طرحهای گردشگری توسط شهرداریها

ایجاد تشکل مجتمع های بین راهی/تغییر طرحهای گردشگری توسط شهرداریها

;

فعالان گردشگری در حوزه هتل و خدمات بین راهی اعلام کردند که برای تدوین سند ملی توسعه گردشگری باید برنامه ریزی وجود داشته باشد و مجتمع های خدمات بین راهی تشکل حرفه ای ایجاد کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، سومین جلسه کارگروه هتل داری و مجتمع های پذیرایی شورای عالی سیاستگذاری تدوین سند ملی توسعه گردشگری با همکاری کمیسیون اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام و سازمان میراث فرهنگی در روز دوشنبه دوم مردادماه در سالن اجتماعات شرکت توسعه سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی برگزار شد.
در این برنامه اعضای جامعه هتلداران ایران سرمایه گذاران مجتمع های خدمات بین راهی، دبیر کمیته گردشگری کمیسیون اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور کمیسیون اجتماعی مجمع حضور داشتند.
در این برنامه جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور گفت: برای تهیه سند توسعه گردشگری کشور کارگروه هایی تشکیل شده بود که یکی از آنها کارگروه هتلداری و واحدهای بین راهی و پذیرایی است. در این جلسه قرار است مسائل و مشکلات مربوط به مجتمع های بین راهی و واحدهای پذیرایی حتی واحدهای پذیرایی داخل هتل ها نیز مورد بررسی قرار گیرد.
حمزه زاده بیان کرد: عمده مشکلات این است که بارها مسئولان  مجتمع های بین راهی اعلام می کنند از شورای اصناف درباره پروانه کسب به آنها مراجعه کرده و یا باید به وزارت بهداشت پاسخ بدهند. همچنین از لحاظ مالی نیز این واحدهای کوچک دچار مشکلات فراوانی هستند. تصور می کنم بالای ۲ هزار واحد بین راهی داریم که فقط برای واحدهای شمال کشور یک تشکل ایجاد شده و برای واحدهای جاده هراز نیز یک تشکل دیگر. اما هنوز در سطح کشور یک تشکل قوی که تمام مجتمع ها را تحت پوشش داشته باشد نداریم، پس باید برای ایجاد چنین تشکلی به این مجتمع ها کمک شود، چون آنها هم از خانواده هتل ها هستند.
نظر سرمایه گذاران تُرک درباره قوانین
امیرعباس ابوالفتحی یکی از سرمایه گذاران مجتمع های بین راهی در جاده زنجان بیان کرد: سرمایه گذاران ترک تمایل دارند که در حوزه ساخت مجتمع های بین راهی فعالیت کنند، اما معتقدند  قوانین ایران دست و پا گیر است و یک سرمایه گذار برای ساخت مجتمع بین راهی باید حداقل یک سال دوندگی کند.
وی گفت: در جاده ای و در فاصله ۵۰۰ متری از یکدیگر دو پمپ بنزین بود که هر دو ورشکسته بودند . پمپ بنزین دوم در حالی ساخته شده بود که یک سال و نیم از ورشکستگی پمپ بنزین اول می گذشت. باید جزو وظایف حاکمیتی این موضوع باشد که مجتمع های خدماتی در فاصله معقول از هم قرار بگیرند و این تضمین وجود داشته باشد که دو سال بعد از تغییرات مدیریتی، کسی این قانون را لغو نکند.
مجتمع های خدمات رفاهی معافیت برای برق بگیرند
محمد عطاپور یکی دیگر از سرمایه گذاران مجتمع های بین راهی در نزدیکی تهران با بیان اینکه بهتر است برای مجتمع های خدمات رفاهی معافیت برق گرفت بیان کرد: سازمان راهداری برای تامین زمین مکان یابی های انجام داده، اما این اقدام زمانبر است. حتی زمین از امور اراضی می دهند، اما در جایی که خودشان بپسندند.
حسن سیادتیان رئیس اتحادیه هتلداران استان فارس نیز بیان کرد: سرمایه گذاری حاضر نیست با این مشکلات در ایران فعالیت کند، باید یک سند برای کل کشور تدوین شود که راهگشا باشد. ما هنوز در کشور مشکل سرویس بهداشتی داریم.
کاظمی وفا از اتحادیه هتلداران تهران نیز بیان کرد: در قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی شورایی با قابلیت های نظارتی وجود دارد که ما باید در آن جایگاه نماینده ای داشته باشیم ،چون بسیاری از دستگاه ها در این شورا نیز حضور دارند. در این شورا مطرح شده که ۴ نفر باید به انتخاب رئیس جمهور و سازمان میراث فرهنگی حضور داشته باشند، چرا ما نتوانیم در این مجمع باشیم؟
جانمایی مجتمع های خدمات رفاهی در طرح های جامع راه سازی
اسماعیل قادری از اساتید دانشگاه و کارشناسان گردشگری نیز گفت: در سال ۸۸ گزارشی نوشتیم مبنی بر اینکه حدود ۱۷ دستگاه در حوزه صدور مجوز یک مجتمع بین راهی دخیل هستند، این در حالی است که هر کدام می خواهند نظارت های خود را انجام دهند، نتیجه این اقدام همان چیزی است که ما اکنون به عنوان مجتمع های بین راهی در جاده ها می بینیم.
وی گفت: در طرح های جامع شهری باید بحث کاربری اراضی و کاربری های توریستی تفریحی دیده شود، این در حالی است که شهرداری ها بر اساس اختیارات خود این طرح ها را تغییر می دهند و مجتمع های تجاری می سازند که بخش کوچکی از آن تفریحی است.
قادری گفت: در طرح های جامع راهسازی به این موضوع توجه شده است که مجتمع های خدمات رفاهی در چه فواصلی و در کجا قرار گیرند.
وی درباره اینکه باید بخش خصوصی و هتلداران نیز در شورای میراث فرهنگی نماینده ای داشته باشد، گفت: شورا تاکنون مگر چند جلسه برگزار کرده است، حتی اگر بخش خصوصی در آن حضور داشته باشد، باید بتواند صحبت کند، اما وقتی این جلسات تشکیل نمی شود چه سود دارد؟ پیشنهاد من این است که باید در مجلس و شورای شهر نیز نماینده داشته باشیم. آیا نمی توانستیم در شورای شهر نماینده ای داشته باشیم که از آن طریق حقوق خود را مطالبه کنیم؟
سلطانی رئیس اتحادیه واحدهای بین راهی مازندران با مرکزیت چالوس نیز در این برنامه گفت: یکی از معضلات جدی در محور کندوان به دلیل تردد زیاد مسافران است. زمانی که رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی حدود ۵ ساعت در ترافیک جاده مانده بود و به سرویس بهداشتی یکی از مجتمع های بین راهی مراجعه کرد و او را راه ندادند، دستور ساخت یک سرویس بهداشتی مجهز را داد.
وی گفت: اداره کل مازندران حداقل ۳۰ واحد بین راهی ساخته، اما چون در نگهداری ضعیف عمل کرد، از بین رفتند. سرویس های بهداشتی باید در دست بخش خصوصی باشد، به خصوص در جاده کندوان هر ۱۰ کیلومتر به یک سرویس نیاز است.
۱۲۰ واحد پذیرایی در کندوان
وی تصریح کرد: در کندوان ۱۲۰ واحد پذیرایی داریم که بیشتر آنها مسافر را تنها برای استفاده از سرویس بهداشتی راه نمی دهند. در حوزه استحفاظی مازندران ۴۷ واحد پذیرایی از سازمان میراث فرهنگی پروانه دارند و بقیه فاقد پروانه هستند.
سلطانی ادامه داد: باید در جاده کندوان مشکل امداد و نجات حل شود و سازمان هلال احمر و یا اورژانس بتوانند با بالگرد به مسافری که دچار مشکل شده، خدمات بدهند.
حرمتی رئیس اتحادیه هتلداران خوزستان نیز بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی دارای مشکلات مدیریتی بود، چون نتوانسته سیاستگذاری کند و همیشه در حال تغییر مدیریت است، بنابراین برنامه ریز نداشته ایم، سرمایه گذار دیگر اطمینان به آن ندارد.
وی گفت: احساسی که سرمایه گذار دارد این است که دولت به وظایف حاکمیتی خود عمل نمی کند، همان طور که نتوانسته در مشهد برای هتلسازی برنامه ای داشته باشد. آنها هنوز نمی دانند که برنامه هتل سازی کشور چیست و دقیقا قرار است چند هتل، تا چه سالی و در کدام شهرها ساخته شود.
در پایان این نشست، نظرات هر یک از افراد در قالب ۲۰ بند نوشته شد تا با موارد مطرح شده در جلسات قبلی به یک جمع بندی رسیده و این جمع بندی برای تدوین سیاست های سند ملی گردشگری مورد تصمیم گیری واقع شود.

;

احداث هتل جزو خدمات شهرداری ها شود

احداث هتل جزو خدمات شهرداری ها شود ;

یک کارشناس گردشگری گفت: باید احداث هتل جزو خدمات شهرداری محسوب شده و در سند ملی توسعه گردشگری این الزام برای شهرداری ها به وجود آید.

به گزارش خبرنگار مهر، سومین جلسه کارگروه هتل داری و مجتمع های پذیرایی شورای عالی سیاستگذاری تدوین سند ملی توسعه گردشگری با همکاری کمیسیون اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام و سازمان میراث فرهنگی در روز دوشنبه دوم مردادماه در سالن اجتماعات شرکت توسعه سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی برگزار شد.
در این برنامه، علی رحیم پور استاد دانشگاه و کارشناس گردشگری گفت: باید در سندی ملی توسعه گردشگری که قرار است تدوین شود شهرداری ها و شوراهای شهر و یا وزارت کشور موظف شوند برای حوزه گردشگری زمین اختصاص دهند که یا رایگان باشد و یا با قیمت مناسب به سرمایه گذار تعلق بگیرد، وگرنه در تهران کسی توان خرید ۲ هزار متر زمین برای هتل ندارد.
وی گفت: در همه جای دنیا احداث هتل جزو خدمات شهری محسوب می شود. بهتر است که در ایران نیز این الزام برای شهرداری ها به وجود بیاید.
رحیم پور افزود: یکی از مشکلات برای مجتمع های بین راهی عدم وجود تاسیسات زیربنایی است. برخی اوقات احداث یک رمپ ورودی به اندازه یک مجتمع هزینه دارد. شاید باید برای یک مجتمع یک کیلومتر رمپ ایجاد کرد که آن هم هزینه بر است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: باید ببینیم که واحدهای پذیرایی اماکنی مانند ترمینال ها و یا فرودگاه های ما به چه صورت است. زمانی که یک گردشگر وارد ایران می شود، باید از بازرسی ها، گمرک و فضای فرودگاه عبور کند. حتی برای گردشگر داخلی نیز باید دید بخش پذیرایی فرودگاه مهرآباد چگونه عمل می کند و یا یک توریست زمانی که از فرودگاه خارج می شود ۳۰ راننده تاکسی سر او می ریزند.هنوز  تاکسیرانی فرودگاه های ما ساماندهی نشده است. دقیقا در جایی که شهر تمام می شود مشکلات ما آغاز می شود.

;