; ;
اخبار

 برای جذب گردشگر در آبادان باید برنامه‌ریزی شود

 برای جذب گردشگر در آبادان باید برنامه‌ریزی شود ;


رئیس جامعه هتل‌داران کشور در آبادان: برای جذب گردشگر به این منطقه باید برنامه‌ریزی شود
استان‌ها > خوزستان - رئیس جامعه هتلداران کشور گفت: برنامه‌ریزی مسئولان باید به گونه ای باشد که گردشگران سراسر ایران را به این منطقه جذب کنند.
به گزارش خبرنگار خبرآنلاین از آبادان، جمشید حمزه‌زاده در حاشیه مراسم ارتقاء هتل پارس کاروانسرا آبادان به 5 ستاره که در سالن همایش‌های این هتل برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه توسعه کمی هتل‌ها بر اساس نتایج حاصل از نیازسنجی‌ها صورت می‌گیرد، اظهار کرد: در مناطقی که نیاز به وجود هتل احساس می‌شود اقدام به توسعه کمی هتل‌ها می‌کنیم.
وی عنوان کرد: در شرایطی که در شهری نیاز به هتل باشد و در شهری دیگر این نیاز احساس نشود توسعه کمی هتل‌ها و ساخت هتل جدید در مناطقی که تقاضا برای آن‌ها باشد صورت می‌گیرد.
رئیس جامعه هتلداران کشور پیش‌بینی وضعیت بازار و مسافران برای 5 یا 10 سال آینده را در توسعه کمی و کیفی هتل‌ها تأثیرگذار دانست و ادامه داد: ایجاد بازارهای جدید و معرفی ظرفیت‌های گردشگری شهرها در استان‌های کشور و به‌ ویژه استان خوزستان در افزایش گردشگران تأثیر زیادی دارد.
حمزه‌زاده با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی مسئولان باید به گونه ای باشد که گردشگران سراسر ایران را به این منطقه جذب کنند، توضیح داد: با توجه به نیازسنجی‌هایی که تاکنون صورت گرفته است و در حال حاضر نیاز به توسعه کمی هتل‌ها و ساخت هتل جدید در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر احساس نمی‌شود.
وی با اشاره به تردد مسافران نوروزی، زوار و مسافران ایام اربعین حسینی در این منطقه توضیح داد: از آنجایی‌که ملاک ما میانگین مسافران در طول سال است و تردد در این ایام شاید در مجموع بیشتر از یک ماه از سال را به خود اختصاص ندهد نمی‌تواند دلیلی برای توسعه هتل‌ها باشد و در واقع تأثیر این عوامل محدود است.
مدیرعامل گروه هتل‌های پارس در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرآنلاین مبنی بر اینکه چه اقداماتی را در خصوص استفاده از فارغ‌التحصیلان رشته‌های گردشگری مناسب می‌دانید، افزود: این فارغ‌التحصیلان عموما اطلاعاتی در سطح تئوری دارند و به ‌صورت عملی تجربه چنین کارهایی را ندارند؛ از آنجایی‌ که کار هتل خدماتی است این افراد نمی‌توانند خود را تطبیق  دهند و کمتر در این حوزه جذب می‌شوند.
حمزه‌زاده توضیح داد: این پیشنهاد را دادیم تا رشته‌های هتلداری را به سمت عملی‌تر شدن ببرند و دانشجوی این رشته بیشتر کار خود را در هتل طی کند تا در کلاس، اما این موضوع هیچ جای کشور عملی نشده است.
وی تصریح کرد: مثلاً فردی که فارغ التحصیل رشته مدیریت هتلداری است توقع دارد که حتماً مدیر شود اما باید از صفر شروع کند تا بتواند با کسب تجربه مدیریت موفق‌تری را اعمال کند..
;

حضور گردشگران در استان خوزستان نباید منحصر زمانی خاص باشد

حضور گردشگران در استان خوزستان نباید منحصر زمانی خاص باشد
;

رئیس جامعه هتل‌داران کشور در آبادان:
حضور گردشگران در استان خوزستان نباید منحصر زمانی خاص باشد
رئیس جامعه هتلداران کشور گفت: در استان خوزستان جاذبه‌های زیادی وجود دارد که در هیچ جای کشور نیست و برنامه‌ریزی باید به شکلی باشد که تردد مسافران در طول سال بوده و منحصر به یک زمان خاص نشود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از آبادان، جمشید حمزه‌زاده در حاشیه مراسم ارتقاء هتل کاروانسرای آبادان به 5 ستاره که امروز در سالن همایش‌های این هتل برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: توسعه کمی هتل‌ها بر اساس نتایج حاصل از نیازسنجی‌ها صورت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در مناطقی که نیاز به وجود هتل احساس می‌شود اقدام به توسعه کمی هتل‌ها می‌کنیم، عنوان کرد: مثلاً در شرایطی که در شهری نیاز به هتل باشد و در شهری دیگر این نیاز احساس نشود توسعه کمی هتل‌ها و ساخت هتل جدید در مناطقی که تقاضا برای آن‌ها باشد صورت می‌گیرد.
حمزه زاده بیان کرد: همچنین پیش‌بینی وضعیت بازار و مسافران برای 5 یا 10 سال آینده نیز در توسعه کمی و کیفی هتل‌ها تأثیرگذار است.
وی با بیان اینکه ایجاد بازارهای جدید و معرفی ظرفیت‌های گردشگری شهرها در استان‌های کشور و به‌ویژه استان خوزستان در افزایش گردشگران تأثیر زیادی دارد، بیان کرد: برنامه‌ریزی مسئولان باید به شکلی باشد که گردشگران سراسر ایران را به منطقه جذب کنند.
رئیس جامعه هتلداران کشور تصریح کرد: با توجه به نیازسنجی‌هایی که تاکنون انجام‌گرفته است و در حال حاضر نیاز به توسعه کمی هتل‌ها و ساخت هتل جدید در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر احساس نمی‌شود.
مدیرعامل گروه هتل‌های پارس در پاسخ به این پرسش که آیا تردد مسافران نوروزی، زوار و مسافران ایام اربعین حسینی نیاز به توسعه هتل‌ها را در این منطقه بیشتر کرده است یا خیر، اعلام کرد: تأثیر این عوامل محدود است.
حمزه زاده افزود: از آنجایی‌که ملاک ما میانگین مسافران در طول سال است و تردد در این ایام شاید در مجموع بیشتر از یک ماه از سال را به خود اختصاص ندهد نمی‌تواند دلیلی برای توسعه هتل‌ها باشد.
وی کاروان‌های راهیان نور را یکی از مفاخر کشور دانست و گفت: باید طوری برنامه‌ریزی شود که تردد مسافران در طول سال باشد و فقط منحصر به یک زمان خاص نشود.
رئیس جامعه هتلداران کشور عنوان کرد: در استان خوزستان جاذبه‌های زیادی وجود دارد که در هیچ جای کشور نیست و در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر نیز می‌توان با ایجاد تورهای ترکیبی جذابیت آن‌ها را بیشتر کرد.
مدیرعامل گروه هتل‌های پارس بیان کرد: به این شکل که مثلاً برنامه‌های کاروان‌های راهیان نور فقط منحصر به یک موضوع نشود و از همه جاذبه‌های شهر بهره ببرند.
حمزه زاده با بیان اینکه در استان خوزستان باید به سمت معرفی جاذبه‌ها و ایجاد مسیرهای جدید گردشگری پیش رفت، اظهار داشت: جاذبه‌ها باید شناسایی‌شده و هدفمند شوند و امکانات مسیر نیز باید شناسایی و معرفی شود.
فارغ‌التحصیلان تجربه عملی ندارند
وی در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی را برای استفاده از فارغ‌التحصیلان رشته‌های گردشگری مناسب می‌دانید، عنوان کرد: این فارغ‌التحصیلان عموماً اطلاعاتی در سطح تئوری دارند و به‌صورت عملی تجربه چنین کارهایی را ندارند.
رئیس جامعه هتلداران کشور گفت: از آنجایی‌ که کار هتل خدماتی است این افراد نمی‌توانند خود را تطبیق  دهند و کمتر در این حوزه جذب می‌شوند.
حمزه زاده با بیان اینکه این پیشنهاد را دادیم تا رشته‌های هتلداری را به سمت عملی‌تر شدن ببرند و دانشجوی این رشته بیشتر کار خود را در هتل طی کند تا کلاس درس بیان کرد: اما این موضوع هیچ جای کشور عملی نشده است.
وی با اشاره به اینکه توقع‌ها نیز بالاست، عنوان کرد: مثلاً کسی که مدیریت هتلداری خوانده توقع دارد که حتماً مدیر شود اما باید از صفر شرع کند تا بتواند با کسب تجربه مدیریت موفق‌تری را اعمال کند.
;

آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل و درجه‌بندی تأسیسات گردشگری و شیوه‌نامه نمایشگاهی سازمان میراث‌فرهنگی اصلاح شد

آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل و درجه‌بندی تأسیسات گردشگری و شیوه‌نامه نمایشگاهی سازمان میراث‌فرهنگی اصلاح شد ;

سرپرست معاونت گردشگری خبر داد
رومیانی گفت: «در جلسه‌ای که صبح دیروز با حضور زهرا احمدی‌پور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، و مصطفی دهقان مشاور و دستیار ویژه او، و نمایندگان بخش‌خصوصی حوزه گردشگری برگزار شد، آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل و درجه‌بندی تأسیسات گردشگری و شیوه‌نامه نمایشگاهی سازمان میراث‌فرهنگی اصلاح شد.» 
میرهادی قره‌سید رومیانی، امروز سه‌شنبه 17 مرداد 1396، در گفت‌وگو با خبرنگار میراث‌آریا با اعلام این خبر افزود: «از بهمن‌ماه سال گذشته به‌دستور زهرا احمدی‌پور، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، کارگروهی برای بررسی اشکالات و نواقص آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل و درجه‌بندی تأسیسات گردشگری و نظارت بر آن‌ها و دستورالعمل صادرشده تشکیل شد که پس از برگزاری جلسات متعدد با حضور نمایندگان معاونت گردشگری و معاونت حقوقی سازمان و نمایندگان بخش‌خصوصی گردشگری، موارد گوناگون در گروه‌های مختلف بررسی شد و هفته گذشته این کارگروه به جمع‌بندی رسید که در جلسه مشترک امروز، متن اصلاحیه آیین‌نامه مذکور تأیید و برای تصویب به هیئت وزیران ارسال شد.»
رومیانی اظهار کرد: «اشکالات این آیین‌نامه در کل یکی به دامنه اطلاق ”تأسیسات گردشگری“ مربوط بود و دیگر به اختیارات سازمان میراث‌فرهنگی در مورد صدور مجوز و نرخ‌گذاری برای این تأسیسات و درجه‌بندی آن‌ها، که در هر دو مورد تعیین‌تکلیف صورت گرفت.»
واگذاری امور اجرایی به بخش خصوصی
او ادامه داد: «با توجه به ابلاغ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و در اجرای بند ث ماده 100 این قانون که می‌گوید ”سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری می‌تواند بخشی از امور تصدی‌گری و اجرایی خود را به تشکل‌های حرفه‌ای و تخصصی گردشگری که طبق قانون تشکیل شده‌اند واگذار کند“، در این آیین‌نامه ازسوی سازمان مواردی از امور اجرایی قابل‌واگذاری به بخش‌خصوصی درنظر گرفته و پیشنهاد شد.»
او افزود: «در رابطه با دامنه اطلاق تاسیسات گردشگری، یکی از این موارد به مراکز اقامتی ارزان‌قیمتی مثل هاستل برمی‌گردد که سازمان در متن پیشنهادی آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل و درجه‌بندی تأسیسات گردشگری و نظارت بر آن‌ها این مراکز را در زیرمجموعه تأسیاست گردشگری گنجانده است.»
پیشنهاد خروج خانه‌مسافرها از زیرمجموعه تأسیسات گردشگری
او ادامه داد: «مورد دیگر تعیین‌تکلیف در مورد ماهیت خانه‌مسافرها بود که آیا زیرمجموعه تأسیسات گردشگری محسوب می‌شوند یا نه. این موضوع بحث‌هایی را دامن زده بود و باید در این مورد تصمیم‌گیری و شفاف‌سازی می‌شد؛ با توجه به اینکه خانه‌مسافرها ماهیتی اساساً مسکونی دارند و کاربری این اماکن به‌عنوان محل اقامت گردشگران و مسافران در قسمتی از طول سال و به‌میل و اختیار مالک آن صورت می‌گیرد و نیز با درنظر گرفتن اینکه هیچ پدیده‌ای نمی‌تواند دو ماهیت داشته باشد یعنی همزمان ماهیت تجاری و ماهیت مسکونی داشته باشد، پیشنهاد داده‌ایم که این اماکن از زیرمجموعه تاسیسات گردشگری که همگی منحصرا ماهیت تجاری دارند خارج شود.»
رومیانی با تأکید بر اینکه سامان‌دهی خانه‌مسافرها مورد تأکید سازمان است، گفت: «به هر حال بخشی از مردم تمایل دارند از خانه‌مسافر استفاده کنند و در آنجا احساس راحتی می‌کنند و این موضوع باید در دستورالعمل خانه‌مسافرها مورد توجه قرار بگیرد. پیشنهاد سازمان برای عدم اطلاق تأسیسات گردشگریی به خانه‌مسافر به معنای حذف این پدیده نیست بلکه راه سامان‌دهی را روشن‌تر می‌کند.»
او اضافه کرد: «بنابراین، در این جلسه پیشنهاد شد که این اماکن از زیرمجموعه تأسیسات گردشگری خارج شوند اما سامان‌دهی و شناسنامه‌دار کردن خانه‌مسافرها ادامه یابد. ضمن اینکه تهیه و تدوین و ابلاغ دستورالعمل دقیقی برای سامان‌دهی این اماکن به‌زودی انجام خواهد گرفت.»
خروج دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی از شمول تأسیسات گردشگری در آیین‌نامه
رومیانی اضافه کرد: «همچنین با توجه به اینکه دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی آیین‌نامه مخصوص خود دارند و از دیگر سو آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل و درجه‌بندی تأسیسات گردشگری متمرکز بر مباحث درجه‌بندی و نرخ‌گذاری و مسائلی بود که در شمول وضعیت دفاتر خدمات مسافرتی قرار نمی‌گرفت و با آیین‌نامه موضوعه این دفاتر تداخل داشت، پیشنهاد داده‌ایم که این دفاتر از شمول اطلاق تأسیسات گردشگری در این آیین‌نامه خارج شوند.»
او ادامه داد: «همچنین در اجرای بند ث ماده 100 قانون برنامه ششم و برای تسهیل فضای کسب‌وکار که همواره مورد تاکید رئیس محترم جمهوری بوده است، در متن اصلاحیه پیشنهادی آیین‌نامه ایجاد و اصلاح مقرر شد که صدور مجوز و درجه‌بندی تأسیسات گردشگری برعهده تشکل‌های ملی فراگیر در حوزه مربوط به آن تأسیسات باشد و سازمان میراث‌فرهنگی و معاونت گردشگری صرفاً نقش ناظر عالی را ایفا کند؛ از سوی دیگر، مقرر شد که نرخ‌گذاری با رعایت دستورالعملی که سازمان پیشنهاد می‌کند برعهده بهره‌بردار واحدهای تأسیسات گردشگری باشد که براساس همان دستورالعمل نرخ‌گذاری بر عهده بهره‌بردار است ولی بهره‌بردار نمی‌تواند هر روز نرخ جدیدی بدهد بلکه اجازه دارد هر شش ماه یک بار نرخ خدماتی را که در تأسیسات خود عرضه می‌کند به تشکل ملی و فراگیر مربوط اعلام کند و این نرخ‌نامه را در معرض دید قرار دهد. براین اساس، سازمان باید ظرف سه ماه دستورالعمل‌های نظارتی خود را تهیه و تدوین کند و تشکل‌های مربوط نیز باید در این مدت خود را به استانداردهای ملی برسانند تا درواقع، خود اتحادیه‌ها و صنف‌ها بتوانند به درجه‌بندی و صدور مجوز مؤسسات گردشگری اقدام کنند.»
تفویض اختیار صدور مجوز و درجه‌بندی به تشکل‌های ملی و فراگیر
رومیانی افزود: «بر اساس پیشنهادی که طرح شده است، تفویض اختیار صدور مجوز و درجه‌بندی صرفا به تشکل ملی، فراگیر و مرتبط که در انتخابات و روندهای کاری‌اش شفافیت داشته باشد و استانداردهای یک تشکل ملی و فراگیر را داشته باشد و مورد اعتماد و وثوق فعالان تخصصی در این حوزه باشد، انجام خواهد شد. البته در متن پیشنهادی تفویض اختیار امور تصدی‌گری و اجرایی در این حوزه به خود بخش سپرده می‌شود ولی روند این تفویض اختیار بر اساس دستور‌العمل اجرایی سازمان خواهد بود و سازمان نظارت عالیه خود را از دست نخواهد داد.» 
او اظهار کرد: «این پیشنهاد که به‌منظور تفویض اختیارات اجرایی به بخش‌خصوصی مطابق با قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه و نیز براساس ماده 2 قانون بهبود مستمر کسب‌وکار که موردنظر رئیس‌جمهوری است و همچنین در راستای کوچک‌سازی دولت و کمک به بخش‌خصوصی برای رفع موانع از پیش روی آن‌ها به‌جای مداخله در فعالیت آن‌ها صورت می‌گیرد و سازمان میراث‌فرهنگی و معاونت گردشگری را در جایگاه اصلی خود که سیاست‌گذاری و نظارت عالی است قرار می‌دهد.»
او افزود: « با واگذاری این امور تصدی‌گری و اجرایی به خود بخش، سازمان میراث‌فرهنگی و معاونت گردشگری می‌تواند منابع مادی و انسانی خود را صرف گسترش بازار گردشگری داخلی و بین‌المللی کند.»
عدم دخالت سازمان میراث‌فرهنگی در صدور مجوز حضور در نمایشگاه‌ها
سرپرست معاونت گردشگری و معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در مورد اصلاحات شیوه‌نامه نمایشگاهی سازمان میراث‌فرهنگی اظهار کرد: «براساس شیوه‌نامه جدید، سازمان هیچ مداخله‌ای در صدور مجوز برای حضور بخش‌خصوصی در نمایشگاه‌های صنایع‌دستی و گردشگری خارج‌ازکشور نخواهد داشت و صرفاً نقش یاری‌دهنده و تسهیلگر را به‌منظور شرکت قدرتمند بخش‌خصوصی در نمایشگاه‌های خارج‌ازکشور ایفا خواهد کرد و در کنار بخش‌خصوصی در این نمایشگاه‌ها به تبلیغات محیطی عمومی برای معرفی ایران به جهانیان خواهد پرداخت.»
او افزود: «درواقع مطابق این شیوه‌نامه جدید، سازمان میراث‌فرهنگی، ضمن واگذاری امور اجرایی برپایی نمایشگاه‌های خارج‌ازکشور به بخش‌خصوصی، همّ خود را مصروف توسعه بازار گردشگری بین‌المللی خواهد کرد.»
تشکیل شورای سراسری و استانی نمایشگاه‌ها
رومیانی ادامه داد: «بخش مربوط به نمایشگاه‌های داخلی نیز در این شیوه‌نامه اصلاح شد و با هدف تسهیل امور، صدور مجوز آسان‌سازی و مقرر شد که یک شورای سراسری نمایشگاه‌ها و یک شورای استانی شکل بگیرد که پرونده‌های برگزاری نمایشگاه‌ها را بررسی و در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری کند تا نمایشگاه‌های صنایع‌دستی و گردشگری به‌وجه آسان‌تر، باکیفیت‌تر و مطلوب‌تری برگزار شوند.»
او در پایان تصریح کرد: «در اصلاحیه شیوه‌نامه نمایشگاهی سازمان میراث‌فرهنگی فرایند صدور مجوز بسیار تسهیل شده و در مورد انتخاب مجری امور که ابهاماتی مطرح بود شفاف‌سازی حداکثری در سطوح مختلف شهری، استانی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی صورت گرفت.»
;

خانه‌مسافر و هتل بیمارستان از آیین‌نامه تاسیسات گردشگری حذف میشود

خانه‌مسافر و هتل بیمارستان از آیین‌نامه تاسیسات گردشگری حذف میشود
;


میراث فرهنگی و گردشگری 
روسای تشکل‌های بخش خصوصی پیشنهاد کردند که در آیین‌نامه ایجاد و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری، خانه مسافر و هتل بیمارستان حذف و به جای آن پانسیون‌ها جایگزین شوند. 
به گزارش خبرنگار مهر، آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آن‌ها سال گذشته توسط هیات دولت تصویب و ابلاغ شد، اما این مصوبه دردسرهای تازه ای برای بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری بوجود آورد و برخی از بندهای آن موجب اعتراض و حتی شکایت آنها از رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی شد. تا اینکه بخش خصوصی را مقابل سازمان میراث فرهنگی قرار داد. در این مدت نیز تشکل‌های گردشگری هر کدام تلاش کردند تا این مصوبه اصلاح شود اما موفق به این کار نمی‌شدند اما اکنون با رفتن مرتضی رحمانی موحد و جایگزینی یک سرپرست که مسئولیت حقوقی سازمان میراث فرهنگی را نیز بر عهده دارد، راهی برای اصلاح این آیین نامه باز شد تا اینکه روز گذشته رئیس جامعه هتلداران به عنوان نماینده واحدهای اقامتی و پذیرایی و رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی کشور در نشستی با رئیس سازمان میراث فرهنگی این مصوبه را بررسی و بندهایی از آن را کم و زیاد کردند.
در این باره، محمدحسن کرمانی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی به خبرنگار مهر گفت: در جلسه ای که روز گذشته در سازمان میراث فرهنگی با خانم احمدی پور داشتیم در مدت ۵ ساعت به بررسی بند بند آیین نامه ایجاد و اصلاح تاسیات گردشگری پرداخته و پیشنهاداتی را ارائه کردیم که رئیس سازمان میراث فرهنگی با آنها موافقت کرد. تا کنون این اقدام عملیاتی نمی شد چون برخی از افراد در سازمان میراث فرهنگی اجازه تغییر در این مسائل را نمی دادند و مانع می شدند اما اکنون این موانع از سر راه برداشته شده است. یکی از این موارد همان آیین نامه ای بود که مدتی پیش معاون اول رئیس جمهور آن را ابلاغ کرد و بخش خصوصی به شدت با آن مخالف بودند و مشکلاتی را نیز برای ما در پی خواهد داشت. 
وی گفت: دخالت دولت در تشکل ها با توجه به اصلاح این مصوبه منتفی شد. دفاتر خدمات مسافرتی نیز از این مصوبه خارج شدند و این مصوبه تنها به اقامتگاهها و تاسیسات گردشگری اختصاص یافت. در این آیین نامه یا مصوبه ۱۶ آیتم وجود داشت که دفاتر خدمات مسافرتی یکی از آنها بود.  همچنین تمام اختیاراتی که دولت در این حوزه داشت به تشکل های زیربط اقامتی برگشت. 
جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران ایران هم به خبرنگار مهر گفت: تاسیسات گردشگری منظور تاسیسات اقامتی و ۱۵ مدل دیگر آن است اما خانه مسافر تا زمان تعیین تکلیف آن و هتل بیمارستانها که در این آیین نامه بودند حذف شدند و ولی پانسیون ها که در آیین نامه قبلی حضور نداشتند، به این آیین نامه اضافه شدند. موسسات آموزشی نیز جزو آن قرار نگرفتند چون این مصوبه تنها به اقامتگاهها و واحدهای پذیرایی اختصاص یافت. یعنی تاسیساتی که ربطی به مکان داشته باشند مانند هتلها هتل آپارتمان ها، مهمانپذیرها، مجتمع های گردشگری، واحدهای اقامتی بین راهی و... و. . همچنین تمام وظایف سازمان در جهت صدور مجوز پروانه بهره برداری کارت مدیریت، درجه بندی واحدها و ... نیز از سازمان گرفته و به تشکل مربوطه در استان واگذار شد. تفویض اختیار به سایر تشکل‌ها پس از تکمیل و بهبودی ساختار ملی آن تشکل، واگذار می‌شود. در این راستا نقش سیاست گذاری سازمان پررنگ تر خواهد شد.
;

پیشنهاد اصلاح آیین‌نامه درجه‌بندی تاسیسات گردشگری

پیشنهاد اصلاح آیین‌نامه درجه‌بندی تاسیسات گردشگری ;


پیشنهاد اصلاح آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آنها توسط روسای انجمن‌های گردشگری داده شد. 
به گزارش خبرنگار مهر، در نشستی که روز گذشته روسای انجمن‌های گردشگری با رئیس سازمان میراث فرهنگی داشتند، مواردی از آیین نامه ایجاد اصلاح تکمیل درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری برای اصلاح پیشنهاد شد رئیس سازمان میراث فرهنگی نیز با آن موافقت کرده و برای تصویب به دولت فرستاد.
در این آیین نامه پیشنهادی آمده است:
فصل اول- تعاریف
ماده۱- در این آیین نامه اصطلاحات زیر در معانی ذیل به کار می روند:
الف- سازمان: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری.
ب- قانون: قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی - مصوب ۱۳۷۰- و اصلاح بعدی آن.ج- تاسیسات گردشگری: واحدهایی که پس از اخذ مجوزهای لازم و با رعایت قوانین و مقررات مربوط به شرح زیر تاسیس یا فعالیت می‌نمایند:
* هتل، متل و مهمانپذیر
* مراکز اقامتی خود پذیرایی شامل هتل آپارتمان ها، زائرسراها، پانسیون‌ها و مراکز اقامتی ارزان‌قیمت
* اقامتگاه‌های بوم‌گردی و اقامتگاه‌های سنتی
* مراکز تفریحی و سرگرمی گردشگری
* مجتمع‌ها، اردوگاه‌ها و محوطه‌های گردشگری
* مراکز گردشگری سلامت از قبیل مجتمع‌های سلامت تندرستی و آب‌درمانی و دهکده‌های سلامت
*  محیط‌ها و پارک‌های طبیعت‌گردی و گردشگری روستایی و عشایری
* مراکز گردشگری ساحلی و دریایی
* واحدهای پذیرایی و انواع غذاخوری‌های منفرد بین‌راهی موجود
* تاسیسات اقامتی و پذیرایی واقع در مجتمع های خدمات رفاهی بین‌راهی
* واحدهای پذیرایی واقع در پایانه (ترمینال) فرودگاه‌ها، پایانه‌های مسافربری زمینی برون‌شهری، دریایی و ریلی
* واحدهای پذیرایی واقع در پایانه‌های مسافری مرزی کشور
* سفره‌خانه های سنتی
* مناطق نمونه گردشگری
د- دستگاه اجرایی: دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری- مصوب ۱۳۸۶- .
فصل دوم- ضوابط صدور مجوز ایجاد، اصلاح و یا تکمیل تاسیسات گردشگری
ماده ۲- متقاضی ایجاد، اصلاح و یا تکمیل تاسیسات گردشگری مکلف است مدارک مورد نیاز را جهت بررسی و تطبیق با ضوابط مربوط به تشکل ذیربط ارائه کند.
تبصره- مراجع استعلام‌شونده موظفند ظرف یک ماه به استعلام‌های تشکل ذیربط پاسخ دهند. عدم ارایه پاسخ در مهلت یادشده در حکم موافقت تلقی می‌شود.
ماده ۳- صدور مجوز انواع تاسیسات گردشگری و همچنین اصلاح، تکمیل، تجهیز و بهره برداری این تاسیسات از وظایف تشکل ذی‌ربط است.
تبصره- کلیه دستگاه‌های اجرایی موظفند ضوابط قانونی و مورد عمل خود را در این زمینه جهت ملاحظه و رعایت آنها به تشکل ذیربط اعلام کنند.
ماده ۴- دارنده مجوز ایجاد، اصلاح و یا تکمیل تاسیسات گردشگری مکلف است طرح مربوط را براساس برنامه زمانبندی شده مورد تأیید تشکل ذیربط به پایان برساند و به طور مرتب پیشرفت کار را به تشکل ذیربط اطلاع دهد.
تبصره- علل قهری و اضطراری (از قبیل وقوع جنگ، سیل، زلزله و ...) به تشخیص تشکل ذیربط شامل تاخیر نیست.
فصل سوم- ضوابط صدور پروانه بهره برداری
ماده ۵- دارنده مجوز احداث تاسیسات گردشگری موظف است پس از اتمام عملیات ساختمانی و تجهیز واحد مربوط، مراتب را جهت دریافت پروانه بهره برداری موقت به اطلاع تشکل ذیربط برساند. تشکل ذیربط باید نسبت به صدور پروانه موقت صرفا برای یک دوره شش ماهه اقدام نماید. در این مدت دارنده مجوز باید نسبت به اخذ گواهینامه استاندارد کیفیت خدمات گردشگری اقدام و تشکل ذیربط برای واحدهایی که موفق به اخذ گواهینامه مذکور شده‌اند، پروانه بهره‌برداری صادر کند.
تبصره ۱- تشکل ذیربط صرفا برای محل‌های تاییدشده، پروانه بهره‌برداری صادر خواهد کرد و پروانه‌های صادره قابل تسری برای تاسیسات گردشگری نقاط دیگر نیست.
تبصره ۲- مدت اعتبار پروانه بهره برداری تاسیسات گردشگری از تاریخ صدور، سه سال تمام بوده و تمدید آن از طریق تشکل ذیربط منوط به بررسی اعتبار مجدد گواهینامه استاندارد کیفیت خدمات گردشگری است.
تبصره۳- پروانه بهره برداری صادر شده برای هر واحد تاسیسات گردشگری شامل کلیه فعالیت های آن واحد می باشد. درصورت واگذاری هریک از فعالیت ها به اشخاص غیر، مسئولیت حسن اداره آن‌ها صرفا با دارنده مجوز است.
تبصره۴- کلیه متقاضیان تاسیسات گردشگری موظفند حداقل یک ماه قبل از اتمام مدت اعتبار پروانه بهره برداری نسبت به تمدید پروانه اقدام نمایند. تشکل ذیربط مکلف است در صورت انقضای مدت اعتبار پروانه بهره برداری و عدم ایفای تعهدات مربوط از سوی متقاضی از ادامه فعالیت واحد جلوگیری کند.
ماده۶- هرگاه متقاضی پروانه بهره‌برداری شخص حقوقی باشد، باید در اسـاسنـامه آن، زمینه خدمات گردشگری پیش‌بینی شده باشد.
ماده ۷- در صورت مشاع بودن مالکیت تاسیسات گردشگری، مالکین موظفند شخص واجد شرایط را به عنوان نماینده رسمی معرفی نمایند و پروانه بهره‌برداری فقط به نام وی صادر خواهد شد. درصورت بروز اختلاف بین ذی‌نفعان و عدم معرفی نماینده ذی‌صلاح، پروانه بهره‌برداری صادر و تمدید نخواهد شد.
ماده ۸- انتقال پروانه بهره برداری تاسیسات گردشگری در صورت واجد شرایط بودن متقاضی جدید منوط به موافقت تشکل ذیربط است.
ماده ۹- تبدیل و تغییر نوع بهره‌برداری تاسیسات گردشگری تحت هر عنوان باید به پیشنهاد تشکل ذیربط و با موافقت سازمان باشد.
فصل چهارم- ضوابط درجه‌بندی
ماده ۱۰- تاسیسات گردشگری حسب نوع، بر اساس مشخصات فنی، تجهیزات، نیروی انسانی و کیفیت ارایه خدمات به پنج درجه یک ستاره، دو ستاره، سه ستاره، چهار ستاره و پنج ستاره درجه‌بندی می‌شوند.
تبصره ۱- شرح مشخصات، ضوابط و درجه‌بندی تاسیسات گردشگری موضوع این ماده توسط تشکل ذیربط به شکل واحد، تعیین و اجرا می‌شود.
تبصره ۲- تشکل ذیربط می‌تواند به واحدهای اقامتی و پذیرایی که تجهیزات و خدماتی بیش از حد ضوابط لازم برای درجه مصوب ارایه می کنند، طبقه ممتاز اعطا کند.
ماده ۱۱- درجه بندی، سلب و تغییر درجه، تعطیلی موقت و یا لغو پروانه بهره برداری تاسیسات گردشگری بر عهده کمیسیون درجه بندی است که با عضویت ۱- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و یا معاون گردشگری استان، ۲- نماینده تشکل استانی ذی‌ربط و ۳- نماینده تشکل ملی ذی‌ربط در استان ها تشکیل می شود. کمیسیون یادشده موظف است بر طبق استانداردهای کیفیت خدمات گردشگری مصوب، ضوابط و دستورالعمل های ابلاغ شده تشکل ملی ذی‌ربط، تاسیسات گردشگری را در چارچوب این آیین نامه درجه بندی، سلب و تغییر درجه دهد. تشکل ذی‌ربط می‌تواند از شرکت‌های صاحب‌صلاحیت به عنوان عوامل تطبیق استانداردهای کیفیت خدمات گردشگری استفاده کند.
تبصره ۱- شیوه‌نامه درجه بندی، شرح وظایف و نحوه عملکرد شرکت‌های عامل تطبیق توسط تشکل ملی ذی‌ربط تدوین و ابلاغ خواهد شد.
تبصره ۲- درجه‌بندی آن دسته از تاسیسات گردشگری که استانداردهای کیفیت خدمات گردشگری آنها هنوز مصوب نگردیده حسب پیشنهاد هر یک از اعضای کمیسیون درجه بندی و مطابق مفاد شیوه نامه درجه بندی تاسیسات گردشگری انجام خواهد شد.
تبصره ۳- درجه تعیین شده در موافقت اصولی صادره صرفا به عنوان درجه اولیه تلقی شده و مرجع نهایی تعیین درجه، کمیسیون درجه بندی است. در صورت اعتراض بهره بردار به رای صادره موضوع وفق مفاد شیوه نامه درجه بندی تاسیسات گردشگری بررسی خواهد شد.
تبصره ۴- بهره بردار تاسیسات گردشگری می تواند ظرف پانزده روز پس از ابلاغ رأی به صورت کتبی به آن اعتراض نماید. اعتراض به رای کمیسیون درجه بندی به کمیسیون عالی تجدیدنظر مرکب از ۱- معاون و یا نماینده معاون گردشگری سازمان، ۲- مدیرکل حقوقی سازمان و ۳- نماینده تشکل ملی ذیربط مورد رسیدگی و رأی صادره، قطعی و لازم الاجرا است.
ماده ۱۲- در هر یک از تاسیسات گردشگری، نرخ اتاق، اغذیه و سایر خدمات هر ۶ ماه یک‌بار توسط بهره‌بردار تعیین و پس از اعلام به تشکل ذی‌ربط عملیاتی می‌شود.
ماده ۱۳- تشکل ذی‌ربط باید ظرف شش ماه پس از صدور پروانه بهره برداری موقت نسبت به درجه بندی و صدور پروانه بهره برداری جهت تاسیسات گردشگری اقدام کند.
ماده ۱۴- شرایط اداره کنندگان تاسیسات گردشگری بر اساس ضوابطی خواهد بود که از سوی تشکل ملی ذی‌ربط تدوین و اعلام خواهد شد.
ماده ۱۵- تشکل ذی‌ربط برای مدیران تاسیسات گردشگری واجد شرایط کارت مدیریت صادر خواهد کرد. مدت اعتبار این کارت سه سال است و صدور و تمدید کارت مدیریت منوط به ارایه تقاضای کتبی به تشکل ذی‌ربط است.
فصل پنجم- نظارت بر فعالیت تاسیسات گردشگری
ماده ۱۶- نظارت بر فعالیت تاسیسات گردشگری موضوع این آیین نامه از جهت سطح و کیفیت ارایه خدمات و رعایت ضوابط درجه‌بندی به عهده تشکل ذی‌ربط است. در صورت مشاهده قصور یا تقصیر در اداره مطلوب تاسیسات گردشگری و یا هرگونه نارسایی و تخلف از مفاد این آیین نامه به شرح زیر عمل خواهد شد:
الف- تذکر کتبی با درج در سابقه واحد.
ب- اخطار کتبی با تعیین مهلت مناسب جهت رفع اشکال و نارسایی.
ج- کاهش درجه تاسیسات گردشگری.
د- تعلیق مجوز بهره برداری تا رفع اشکال و نارسایی‌ها (درخصوص تاسیسات پذیرایی حداکثر تا یک ماه).
هـ- لغو پروانه بهره برداری.
تبصره ۱- تشکل ذی‌ربط می تواند مدیر یا بهره‌بردار متخلف لغو مجوز شده را به مدت دو سال از تصدی مدیریت یا بهره‌برداری تاسیسات گردشگری موضوع آن تشکل محروم کند.
تبصره ۲- کاهش درجه، تعلیق و لغو پروانه بهره برداری تاسیسات گردشگری، صرفا با تایید کمیسیون درجه بندی امکان پذیر خواهد بود.
ماده ۱۷- چنانچه رسیدگی به تخلف واحد تاسیسات گردشگری از حیطه اختیارات تشکل ذی‌ربط خارج باشد باید فورا موضوع به مراجع ذی‌صلاح جهت اقدام قانونی اعلام شود.
ماده ۱۸- چنانچه واحد گردشگری بدون داشتن مجوز و یا عذر موجه سه ماه تعطیل باشد، پروانه بهره‌برداری آن توسط کمیسیون درجه‌بندی لغو و برای شروع بهره برداری مجدد رعایت کلیه مواد این آیین نامه الزامی است.
تبصره ۱- تشخیص موجه یا غیرموجه بودن علت تعطیل با تشکل ذی‌ربط است.
تبصره ۲- تاسیسات گردشگری که فعالیت آنها فصلی است به تشخیص تشکل ذی‌ربط مشمول این ماده نخواهند بود.
ماده ۱۹- مدیران تاسیسات گردشگری موظفند فهرست نرخ اتاق، اغذیه، آشامیدنی ها و سایر خدمات واحد مربوط را در برگه ها و اندازه های استاندارد در محلی مناسب در معرض دید مسافران و مهمانان نصب کرده و متعهد به رعایت آن باشند.
تبصره- تاسیسات گردشگری موظفند صورت حساب ها و فهرست نرخ اغذیه و سایر خدمات خود را روی نمونه هایی که به زبان فارسی و یکی از زبان های خارجی تهیه شده است، به مشتریان ارایه کنند.
ماده ۲۰- مدیر واحد اقامتی موظف است گزارش روزانه ورود و خروج مهمانان و سایر اطلاعات آماری مورد نیاز تشکل ذی‌ربط را طبق دستورالعمل‌های صادره توسط تشکل ذی‌ربط تهیه و به تشکل استانی ارائه نماید.
تبصره- تشکل ذی‌ربط می تواند در صورت عدم ارایه اطلاعات مورد درخواست برابر ماده (۱۶) با واحدهای مستنکف، رفتار کند.
ماده ۲۱- تشکل ذی‌ربط موظف است اطلاعات مورد نیاز سازمان را تهیه و در اختیار قرار دهد.
فصل ششم- متفرقه
ماده ۲۲- ادارات نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلفند به تقاضای تشکل ذی‌ربط، رأسا از ادامه فعالیت تاسیسات گردشگری که برخلاف این آیین‌نامه عمل کنند و همچنین تاسیسات غیرمجاز که به اسکان و پذیرایی میهمانان و مسافران مبادرت می نمایند، جلوگیری و نتیجه را کتبا به تشکل ذی‌ربط اعلام کند.
تبصره ۱- جلوگیری از ادامه فعالیت تاسیسات گردشگری متخلف و غیر مجاز باید پس از تعیین مهلت مناسب به تشخیص تشکل ذی‌ربط و در صورت لزوم همراه با لاک و مهر یا پلمپ تمام یا قسمتی از واحد صورت گیرد که حدود آن به اعلام تشکل ذی‌ربط است.
تبصره ۲- در موارد سلب درجه و تعطیل دائم واحد گردشگری، مراجع مذکور در این ماده موظفند همزمان با اجرای دستور تعطیل نسبت به محو نام و سایر علایم و آثار واحد گردشگری از روی تابلوها و مانند آن اقدام کنند.
ماده ۲۳- تاسیسات گردشگری سازمان های دولتی، شهرداری ها و نهاد های انقلاب اسلامی نیز مشمول مفاد این آیین نامه می باشد. سازمان های دولتی مشمول این آیین نامه ملزم به احراز آن دسته از شرایط مندرج در این آیین نامه که بر اساس دولتی بودن آنها موضوعیت ندارند، نیست.
ماده ۲۴- سازمان دستورالعمل نحوه فعالیت تشکل‌های تاسیسات گردشگری و سایر دستورالعمل‌های مورد نیاز در اجرای این آیین‌نامه را ظرف ۳ ماه تهیه و با تایید رییس سازمان ابلاغ می کند.
ماده ۲۵- این تصویب نامه، جایگزین تصویب نامه شماره ۲۱۴۰۲/۹۳۲ مورخ ۴/۶/۱۳۹۴ و اصلاحات بعدی آن می شود.
;