; ;
اخبار

انتقاد چند باره هتلداران به خانه‌مسافرها

انتقاد چند باره هتلداران به خانه‌مسافرها ;

هتلداران در نشست با رئیس سازمان میراث فرهنگی با انتقاد از طرح خانه مسافرها اعلام کردند که این مراکز بیشترین مشکل را برای هتلداران و مردم ایجاد کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، در نشست اعضای جامعه هتلداران ایران با رئیس سازمان میراث فرهنگی ظهر روز سه‌شنبه در دفتر رئیس این سازمان برگزار شد. در این برنامه هر یک از هتلداران مشکلات حوزه خودرا مطرح کردند. بیشترین صحبت آنها درباره مالیات بر ارزش افزوده و خانه مسافرها بود.

در این برنامه جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران ایران گفت: با توجه به اینکه نحوه شکل گیری جامعه با نظارت میراث فرهنگی بوده و دارای ساختار منسجمی‌هستیم انتظارمان این است که ماده ۱۰۰ قانون کشور اجرایی شود و سازمان میراث فرهنگی تشکل‌های گردشگری را تقویت کنند.

در ادامه این برنامه محمدعلی فرخ مهر رئیس اتحادیه هتل و هتل آپارتمان‌های استان تهران گفت: ما سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به صنعت گردشگری ورود پیدا کرده ایم اما دل نگران سرمایه گذاری خود هستیم. دلیل آن هم شرایط هتلداری در کشور است.

وی با انتقاد از وضعیت فرودگاه امام (ره) گفت: این فرودگاه وضعیت نابسامانی دارد، کشورهای همسایه که به تازگی صنعت گردشگری آن‌ها رونق پیدا کرده فرودگاه‌های بسیار زیباتری دارند اما در ایران زمانی که گردشگری وارد فرودگاه می‌شود فکر می‌کند وارد فرودگاه جنگی شده است!

وی گفت: ما تجربه زیادی در حوزه هتلداری داریم حتی برخی از ما پدران‌مان در این حوزه فعالیت می‌کردند آنها بررسی میکردند چه استان‌های به چه تعداد هتل و با چه درجه‌ای نیاز دارند. در تهران نیاز به‌هاستل داریم چون وضعیت مهمانپذیرهای ما خراب است. از سوی دیگر می‌گویند هتل گران است. چرا که‌هاستل و مهمانپذیر کیفیت ندارند و مردم مجبورند به هتل بروند ما هم قبول داریم هتل برای کارمند گران است اما ما هتل را برای بیزینس من ساخته ایم.

وی گفت: هر کسی که آمد به ما گفت هتل‌ها باید استاندارد شود چقدر پول دارید ما هم گفتیم چون پول نداریم نمی‌توانیم استانداردسازی کنیم. هتلداری دیگر منافع ندارد.

وی گفت: کسانی که هتل دارند نگران صنعت گردشگری هستند چون خانه‌ها و آپارتمان‌هایی ایجاد شده تحت عنوان خانه امن که سود بیشتری دارند پس چرا ما باید در حوزه هتلداری سرمایه گذاری کنیم حتی برای چینی‌ها و کره ای‌ها نیز آپارتمان ایجاد کرده اند که آنها دیگر به هتل نروند.

وی گفت: شتابی که در گردشگری داشتیم اکنون از صنعت هتلداری گرفته شده است چون همه ترجیح می‌دهند خانه مسافر یا آپارتمان داشته باشند و دیگر خودشان را در چارچوب مقررات نیندازند.

در ادامه سیدحسن سیادتیان رئیس اتحادیه هتلداران استان فارس گفت: خانه مسافرها باید تحت نظر تشکل‌های گردشگری باشند. سرمایه گذاری در هتل‌ها با مشکل مواجه است یک سال و نیم طول می‌کشد پروانه بگیرند. کمیته ای باید در استان‌ها باشند که این روند را تسهیل کند.

سیادتیان ادامه داد: یکی از نکات مهم گردشگری این است که هر کسی وارد کشور می‌شود حتی اگر وچر (برگ رزرو) هتل نداشته باشد به او اجازه ورود می‌دهند در حالی که ما وقتی می‌خواهیم به کشور دیگری سفر کنیم از ما وچر هتل می‌خواهند اما هنوز در ایران این اتفاق نیفتاده است. بهتر است که در زمان کنترل گذرنامه از مسافران خارجی وچر دریافت شود ما حتی حاضریم در فرودگاه‌ها کیوسکی ایجاد کرده و آنهایی که وچر ندارند را راهنمایی کنیم.

حرمتی رئیس اتحادیه هتلداران خوزستان نیز گفت: اکنون برخی از واحدهای اقامتی مانند خانه مسافرها مالیات بر ارزش افزوده و یا عوارض پرداخت نمی‌کنند بهتر است از آنها هم گرفته شود چرا این مشکلات فقط باید برای هتلداران باشد.

در پاسخ به این موضوع علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: زمانی که ما مجوزی به خانه مسافری می‌دهیم یعنی حتما آنها باید مالیات بدهند. اگر آنها از این موضوع سر باز می‌زنند مشکل خودشان است و باید به این موضوع رسیدگی کرد.

شیروانی رئیس اتحادیه هتلداران همدان نیز گفت: ما در استان همدان هنوز یک اثر ثبت جهانی نداریم. به همین دلیل گردشگر کمی‌به این استان می‌آید.

وی ادامه داد: متاسفانه اکنون ادارات کل میراث فرهنگی استان‌ها آمار رقابتی در کشور اعلام می‌کنند، ما اگر در همدان نگوییم که دو میلیون گردشگر داشته ایم، از استان‌های همجوار عقب می‌مانیم در صورتی که باید به سمت آمار واقعی پیش برویم تا متوجه شویم چرا در یک استان گردشگر کمتر و یا در یک استان دیگر گردشگر بیشتری وجود دارد.

شیروانی گفت: ما قانون درباره جمع آوری مهمانسراهای دولتی داریم اما اجرایی نمی‌شود هنوز هم دستگاه‌های دولتی مهمانسراهای خود را جمع نکرده اند و یا جدید ایجاد می‌کنند.

مونسان در پاسخ به این موضوع گفت: برخی اعلام می‌کردند چون هتل نداریم گردشگر به ایران نمی‌آید در صورتی که اینطور نیست شاید ما هتل خوب زیادی نداشته باشیم اما به این دلیل نیست که گردشگر نمی‌آید. به معاون سرمایه گذاری اعلام کرده ام باید به سمت پروژه‌های محرک گردشگری برویم. البته باید هتل ۵ ستاره نیز ساخته شود.

وی ادامه داد: من قبول دارم هنوز مسیرهای گردشگری و جاذبه‌های ایران برای مردم کشورمان معرفی نشده چه برسد به گردشگران خارجی.

مونسان گفت: اگر آماری بدهیم که مشخص شود دستگاه دولتی مهمانسرای جدید ایجاد کرده است حتما این موضوع را گزارش می‌دهیم. ما هم باید در سفرهای خود به هتل‌ها برویم نه مهمانسراها.

محمد قانعی رئیس اتحادیه هتلداران استان خراسان رضوی نیز گفت: نمی‌توان گفت اصلا خانه مسافر وجود نداشته باشد اما متاسفانه خانه مسافرها آنقدر مشکل در مشهد ایجاد کرده اند که اکنون به مرکز فساد تبدیل شده اند.

مونسان در پاسخ به قانعی گفت: شما باید طرحی بیاورید که دستگاه‌های دولتی را قانع کنید مراکز مختلفی ایجاد نکنند. همچنین داشتن پکیج ارزان موجب می‌شود وزارت آموزش و پرورش دیگر کلاس‌ها را برای اقامت تجهیز نکند. مطمئنا آنها هم نمی‌خواهند معلمان خود را به مدارسی بفرستند که از نظر اقامتی مناسب نیست.

وی گفت: هزینه‌های خسارتی که از کنار حضور مسافر در کلاس‌های درس به آموزش و پرورش وارد می‌شود بیشتر از درآمدی است که نتیجه اقامت آنها در این مدارس خواهد بود.
;

مالیات بر ارزش افزوده از گردشگری حذف نمی‌شود

مالیات بر ارزش افزوده از گردشگری حذف نمی‌شود. ;


رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تأکید کرد: مالیات بر ارزش افزوده از خدمات گردشگری به هیچ عنوان حذف نخواهد شد.

به گزارش ایسنا، نشست جامعه هتلداران ایران با رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درحالی پیش از ظهر سه‌شنبه (۹ آبان‌ماه) در ارگ آزادی برگزار شد که ضمن بررسی چالش‌های واحدهای اقامتی به ویژه در بخش خانه‌مسافرها که بنابر گزارش‌های ارائه شده در این نشست، آسیب‌های امنیتی و اجتماعی را به همراه داشته‌اند، پیشنهادهایی برای ساماندهی واحدهای اقامتی و همچنین ارائه پکیج‌های ارزان‌قیمت ارائه شد.

علی‌اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ پیش از آن‌که هتلداران به بیان چالش‌های این صنعت بپردازند، یادآور شد: دولت و مجلس در حال حاضر توجه ویژه‌ای به گردشگری دارند، مخصوصا در شرایط حال حاضر اقتصادی که بخش گردشگری میان‌بُر توسعه تلقی می‌شود. هر چند که این یک بحث جهانی است و نمونه آن در کشورهای تازه استقلال یافته شمال ایران به وضوح دیده می‌شود.

فقط ۳ درصد هتل‌ها ۵ ستاره هستند

وی سپس گفت: ما جاذبه‌های زیادی در گردشگری داریم، ولی همچنان در پله‌های پایین ایستاده‌ایم و نتوانسته‌ایم سهم‌مان را بگیریم و این دلایل مختلفی دارد که بخشی از آن به زیرساخت این صنعت و هتل‌ها برمی‌گردد. وضعیت هتل‌های ما که ظاهرا سه درصد از آن‌ها فقط پنج ستاره هستند گویا آن است که به لحاظ کیفیت استاندارد فاصله زیادی حتی با کشورهای همسایه داریم. ما امیدواریم با کمک هتلداران در فاز نخست این کیفیت را بالا ببریم و سازمان هم در حوزه آموزش کمک کند تا در نهایت قیمت تمام شده در این بخش کاهش یابد.

تهیه قانون جامع حمایت از گردشگری

معاون رییس جمهور سپس از تهیه قانون جامع حمایت از گردشگری خبر داد و افزود: با تجمیع قوانین پراکنده گردشگری ضمن حمایت از سرمایه‌گذاران و گردشگران می‌توان به کاهش قیمت تمام شده خدمات و جبران کمبودها در این صنعت کمک کرد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سپس با تأکید بر لزوم تقویت پروژه‌های محرک که در سال‌های گذشته کمتر به آن‌ها توجه شده است، افزود: در کشور ما آنچه بیش از همه رونق داشته گردشگری زیارتی بوده، در حالی که توریستِ گران‌قیمت از نوع تفریحی است، بنابراین باید فضا و جاذبه‌هایی ایجاد شود تا این نوع گردشگری نیز رونق یابد.

او با مصداق آوردن شهر یزد ادامه داد: یزد بسیار قشنگ است و در یونسکو هم ثبت جهانی شده، اما میانگین اقامت در آن ۱.۳ روز است. به خاطر آنکه این شهر جاذبه‌های تفریحی کمی دارد و مردم بیشتر از این دیگر نمی‌توانند در یزد بمانند. این معضل در تمام کشور وجود دارد. امیدواریم با اجرای پروژه‌های محرک گردشگری و جبران زیرساخت‌ها، دوره تحول‌گرایی را در گردشگری شاهد باشیم.

وی اظهار کرد: حمایت‌ها از سوی مسؤولان کشور آغاز شده و در دو ماهی که من در این سازمان حضور داشتم تمرکزم را بر این گذاشتم که گردشگری مثل صنعت مهم جلوه کند و میان دستگاه‌ها جا افتد. به خاطر همین آمارهای جهانی از اشتغال و درآمد  را ارائه می‌دهم تا میزان اثرگذاری آن را نشان دهم.

علت بدهکاری میلیاردی هتل ها

در ادامه این نشست به دنبال اعتراض عبدالحمید حرمتی - عضو جامعه هتلداران ایران و رییس جامعه هتلداران استان خوزستان - درباره‌ی افزایش بدهکاری میلیاردی هتلداران با توجه به بار سنگینی که مالیات بر ارزش افزوده تحمیل کرده و سبب ورشکستگی شماری از هتل‌ها شده است که مونسان متذکر شد: مالیات بر ارزش افزوده از مصرف‌کننده گرفته می‌شود و باعث ورشکستگی هتل‌ها نخواهد شد. احتمالا شما بخشی از این مالیات را نداده‌اید که اکنون بدهکار شده‌اید. اگر بابت این مالیات جریمه می‌شوید، یعنی پرداخت نکرده‌اید.

کشایی - مشاور جامعه هتلداران ایران - یادآور شد از دهه ۸۰ که مالیات بر ارزش افزوده بر خدمات اعمال شد، هتل‌ها گمان می‌کردند مشمول این قانون نیستند؛ برای همین پرداخت‌ها در آن سال‌ها انجام نشد و اکنون با جریمه دیرکرد همراه شده است که مونسان نیز در پاسخ به این اظهارات گفت: این موضوع را در صورت داشتن مستندات از طریق سازمان امور مالیاتی پیگیری خواهم کرد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در عین حال تأکید کرد: مالیات بر ارزش افزوده قانون حاکم بر کشور است و چیزی نیست که آن را از گردشگری بتوان حذف کرد.

گیرِ ما، نداشتن هتل نیست

مونسان در ادامه این نشست درباره درخواست هتلداران برای ظرفیت‌سنجی ساخت در شهرها با توجه به ظرفیت اشغال پایین هتل‌ها در سه سال اخیر گفت:‌ در بدو ورودم به این سازمان، احساسم این نبود که ما هتل نداریم. آنچه گفته می‌شد این بود که چون هتل نداریم گردشگر به ایران نمی‌آید؛ ولی سبقه مدیریتم در کیش نشان می‌دهد که گیر کشور در کمبود یا نداشتن هتل نیست.

وی افزود: قبول دارم هتل‌های ما از سطح استاندارد جهانی برخوردار نیستند، اما با توجه به آنالیز گردشگران ورودی به کشور که بیشتر زیارتی و دنبال هتل‌های ارزان هستند، تصریح می‌کنم که گیرِ ما، کمبود هتل نیست؛ بلکه چالش اصلی ما کمبود پروژه‌های محرک گردشگری است.

مدارس از مسافرگیری سود نمی‌برند

معاون رییس جمهور در پاسخ به انتقادهای دیگر هتلداران درباره فعالیت موازی دستگاه‌ها در اسکان مسافران به ویژه در ایام نوروز با توجه به گستره فعالیت مدارس اظهار کرد: نمی‌شود یک باره جلوی فعالیت مدارس را بگیریم. باید طرحی را در راستای اقناع دستگاه‌ها ارائه دهیم. ما در کیش هم این مسئله را داشتیم. هر سال مدارس را بازسازی می‌کردیم در حالی که هتل‌ها خالی بودند، ولی هیچ کس هم حاضر نبود قیمت‌اش را پایین آورد.

وی تأکید کرد: خسارتی که به مدارس از اسکان مسافران وارد می‌شود خیلی بیشتر از آن است که آموزش و پرورش از آن کسب درآمد کند. بنابراین نباید فکر کرد که آموزش و پرورش با در اختیار گذاشتن مدارس در نوروز یا تابستان دنبال کسب و کار اقتصادی است.

مونسان به هتلداران پیشنهاد داد: پکیج ارزان اقامتی برای فرهنگی‌ها و همچنین در ایام خاص مثل نوروز و تابستان ارائه دهید تا با وزیر آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌ای امضا شود، شاید جلوی همین یک معضل را بگیریم. ;

پروژه‌های محرک گردشگری عامل مهمی برای توسعه این صنعت است/ بالا بردن کیفیت هتل‌ها در دستور کار قرار بگیرد

پروژه‌های محرک گردشگری عامل مهمی برای توسعه این صنعت است/ بالا بردن کیفیت هتل‌ها در دستور کار قرار بگیرد ;

خبرگزاری فارس: پروژه‌های محرک گردشگری عامل مهمی برای توسعه این صنعت است/ بالا بردن کیفیت هتل‌ها در دستور کار قرار بگیرد
رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی گفت: کشور ما دارای آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیاری است، اما در کنار همه این‌ها برای رشد این صنعت باید پروژه‌های محرک گردشگری را تعریف و اجرایی کنیم.

به‌ گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، علی ‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور در نشستی که ظهر امروز با حضور نمایندگان تشکل‌های هتل‌داران کشور برگزار شد، درباره اهمیت مقوله گردشگری در توسعه اشتغال و درآمدزایی برای کشور گفت: در کشور جاذبه‌های تاریخی، طبیعی زیادی داریم اما هنوز نتوانستیم به نقطه مطلوب در توسعه گردشگری برسیم و این موضوع به دلایل زیادی بر می‌گردد که یکی از آن‌ها  نبودزیرساخت‌های مناسب است.

وی در مورد مشکلات هتل‌ها گفت: فقط 3 درصد از هتل‌های کشور 5 ستاره هستند که همین تعداد هم با استانداردهای جهانی فاصله دارند و حتی از نظر کیفیت، ما با کشورهای منطقه هم فاصله داریم.

مونسان در ادامه پروژه‌های محرک گردشگری را یکی از عوامل مهم در توسعه و رشد این صنعت دانست و افزود: باید با افزایش جاذبه‌ها و معرفی پروژه‌های محرک گردشگری، میانگین ماندگاری اقامت گردشگران درکشور را افزایش دهیم، چرا که به عنوان نمونه در شهر یزد که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده میانگین ماندگاری و اقامت گردشگران 1.3 روز  است درحالی‌که می‌توانیم با ایجاد جاذبه‌های تفریحی، ماندگاری در این شهر و سایر شهرها  را افزایش دهیم.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: سعی کردیم با ارائه آمار و میزان هاهمیت گردشگری را برای همه مئولین اعم از دولتی و نمایندگان مجلس تبیین کنیم و حالا که همه مسئولان اهمیت این صنعت را درک کرده‌اند، امیدواریم با کمک بخش خصوصی این دوره تحولات خوبی‌ در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری انجام شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی خاطر نشان ساخت: گردشگری امروز به صنعت سوم جهان تبدیل شده است و سهم مهمی در اشتغال دارد به‌طوری که به‌ازای هر 11 شغل در جهان، یک شغل با صنعت گردشگری مرتبط است، با توجه به اینکه یکی از اولویت‌های دولت بحث اشتغال است، گردشگری می‌تواند نقش مهم و جدی در این حوزه داشته باشد.

وی همچنین اضافه کرد: در زمینه هتل‌داری ما در حال حاضر نیاز به بالابردن کیفیت داریم که امیدواریم بتوانیم با کمک بخش خصوصی به این مهم دست یابیم. ;