; ;
اخبار
«گردشگری» نیازمند کمیسیون ویژه در مجلس/ رایزنی با نمایندگان

«گردشگری» نیازمند کمیسیون ویژه در مجلس/ رایزنی با نمایندگان;


نمایندگان تشکل‌های گردشگری دورهم جمع شدند تا درباره تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری و میراث فرهنگی صحبت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست نمایندگان تشکل‌های گردشگری با پروانه سلحشوری نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون گردشگری، در هتل باباطاهر تهران برگزار شد. در این برنامه هر یک از نمایندگان تشکل‌ها به موضوع تشکیل کمیسیون گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی نقطه نظرات خود را بیان کرد.

صدری به نمایندگی از هیئت مدیره انجمن دفاتر مسافرتی تهران گفت: می‌بایست هر یک از نمایندگان و اعضای تشکل‌های گردشگری که به نمایندگان مجلس دسترسی دارند تماس برقرار کرده و با آنها درباره این طرح صحبت کنند تا در روز یکشنبه این طرح در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گیرد.

جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران ایران نیز در این برنامه گفت: اهمیت تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری کمتر از اهمیت وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی نیست بلکه شاید مهتمر از آن باشد.

محسن اسلامی رئیس انجمن موسسات آموزشی گردشگری نیز گفت: تشکیل کمیسیون برای این است که از دستگاههای اجرایی مرتبط با گردشگری برای پاسخگویی دعوت شود. یکی از اولین دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها هستند.

وی گفت: دوستان در سازمان میراث فرهنگی محلی عمل می کنند. رئیس سازمان میراث فرهنگی قبلا شهردار یکی از مناطق تهران بوده و یکباره به عنوان رئیس منطقه آزاد کیش منصوب شد. معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی نیز برگشت خورده بخش خصوصی است. او ایده ای برای گردشگری ندارد.

در ادامه برنامه سلحشوری نماینده مجلس و عضو فراکسیون گردشگری مجلس نیز گفت: باید در مذاکره با نمایندگان دیگر به این موضوع بیشتر پرداخته شود که دلیل ویژه بودن این کمیسیون چه چیزی است و چرا می‌خواهیم آن را با اولویت بالا مطرح کنیم.

وی ادامه داد: در مجلس ما هم فراکسیون و هم کمیسیون داریم. کمیسیون، ساختارهای رسمی هستند. وقتی یک ساختار رسمی است با یک ساختار غیررسمی تفاوت دارد. فراکسیون‌ها ساختارهای غیررسمی دارند. کمیسیون موظف هستند که در هفته دو بار جلسه بگذارند و مشاوران خود را داشته باشند. سه دبیر در اختیار هر کمیسیون است در حالی که این امتیازات به فراکسیون تعلق نمی گیرد. من عضو فراکسیون گردشگری هستم اما به جز چند باری که با دوستان درباره برنامه ششم توسعه صحبت کردم در طول یک سال، یک جلسه هم نداشته است چون الزامی برای آن نیست. با وجود اینکه ۱۵۰ عضو دارد ولی در جلسات آن ۲۰ نفر هم نمی آیند.

سلحشوری تصریح کرد: ما شاید در ۱۵ فراکسیون، همزمان عضو باشید ولی فرصت نمی‌کنیم در همه جلسات آنها شرکت کنیم اما وقتی جلسه کمیسیون وجود دارد ملزم هستیم به آن جلسه برویم. طرح‌ها و لوایح نیز به کمیسیون‌ها ارجاع داده می شود نه فراکسیون، چون فراکسیون به کسی پاسخگو نیست. حتی برخی از فراکسیون‌ها جایی ندارند که بخواهند جلسه تشکیل دهند. بنابراین تفاوت زیادی بین فراکسیون و کمیسیون وجود دارد. به همین دلیل ما می خواهیم که گردشگری به علت اهمیت زیاد آن، دارای کمیسیون ویژه شود.

عباس بیدگلی مشاور اجرایی جامعه هتلداران نیز گفت: به نظر می رسد مجلس، کارکرد لازم را در اجرای سیاست‌ها را ندارد. در قانون ششم توسعه ماده ۹۸ درباره مستثنی شدن تاسیسات گردشگری بود. اما چه اتفاقی افتاد ۸ ماه از آن گذشته است. ما قانون نظام صنفی را کنار گذاشتیم اما چیزی را نتوانستیم جایگزین کنیم. آیا صرف اینکه قوانین داشته باشیم چه کمکی می تواند بکند.

سلحشوری در پاسخ به این موضوع گفت: وقتی در کمیسیون فرهنگی هستیم فرصتی نیست که بخواهیم به کارهای نظارتی هم بپردازیم ولی وقتی که یک کمیسیون خاص داریم و کارمان اختصاصی می شود فرصت نظارت را هم پیدا می کنیم و این نظارت را از طریق سئوال، دیدار یا تذکر انجام داده و به ثمر می رسانیم. این نکته به بعد نظارتی برمی گردد که از طریق کمیسیون انجام پذیر است.
;

پروژه‌های محرک گردشگری عامل مهمی برای توسعه این صنعت است/ بالا بردن کیفیت هتل‌ها در دستور کار قرار بگیرد

پروژه‌های محرک گردشگری عامل مهمی برای توسعه این صنعت است/ بالا بردن کیفیت هتل‌ها در دستور کار قرار بگیرد;

خبرگزاری فارس: پروژه‌های محرک گردشگری عامل مهمی برای توسعه این صنعت است/ بالا بردن کیفیت هتل‌ها در دستور کار قرار بگیرد
رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی گفت: کشور ما دارای آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیاری است، اما در کنار همه این‌ها برای رشد این صنعت باید پروژه‌های محرک گردشگری را تعریف و اجرایی کنیم.

به‌ گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، علی ‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور در نشستی که ظهر امروز با حضور نمایندگان تشکل‌های هتل‌داران کشور برگزار شد، درباره اهمیت مقوله گردشگری در توسعه اشتغال و درآمدزایی برای کشور گفت: در کشور جاذبه‌های تاریخی، طبیعی زیادی داریم اما هنوز نتوانستیم به نقطه مطلوب در توسعه گردشگری برسیم و این موضوع به دلایل زیادی بر می‌گردد که یکی از آن‌ها  نبودزیرساخت‌های مناسب است.

وی در مورد مشکلات هتل‌ها گفت: فقط 3 درصد از هتل‌های کشور 5 ستاره هستند که همین تعداد هم با استانداردهای جهانی فاصله دارند و حتی از نظر کیفیت، ما با کشورهای منطقه هم فاصله داریم.

مونسان در ادامه پروژه‌های محرک گردشگری را یکی از عوامل مهم در توسعه و رشد این صنعت دانست و افزود: باید با افزایش جاذبه‌ها و معرفی پروژه‌های محرک گردشگری، میانگین ماندگاری اقامت گردشگران درکشور را افزایش دهیم، چرا که به عنوان نمونه در شهر یزد که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده میانگین ماندگاری و اقامت گردشگران 1.3 روز  است درحالی‌که می‌توانیم با ایجاد جاذبه‌های تفریحی، ماندگاری در این شهر و سایر شهرها  را افزایش دهیم.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: سعی کردیم با ارائه آمار و میزان هاهمیت گردشگری را برای همه مئولین اعم از دولتی و نمایندگان مجلس تبیین کنیم و حالا که همه مسئولان اهمیت این صنعت را درک کرده‌اند، امیدواریم با کمک بخش خصوصی این دوره تحولات خوبی‌ در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری انجام شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی خاطر نشان ساخت: گردشگری امروز به صنعت سوم جهان تبدیل شده است و سهم مهمی در اشتغال دارد به‌طوری که به‌ازای هر 11 شغل در جهان، یک شغل با صنعت گردشگری مرتبط است، با توجه به اینکه یکی از اولویت‌های دولت بحث اشتغال است، گردشگری می‌تواند نقش مهم و جدی در این حوزه داشته باشد.

وی همچنین اضافه کرد: در زمینه هتل‌داری ما در حال حاضر نیاز به بالابردن کیفیت داریم که امیدواریم بتوانیم با کمک بخش خصوصی به این مهم دست یابیم. ;

مالیات بر ارزش افزوده از گردشگری حذف نمی‌شود

مالیات بر ارزش افزوده از گردشگری حذف نمی‌شود;


رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تأکید کرد: مالیات بر ارزش افزوده از خدمات گردشگری به هیچ عنوان حذف نخواهد شد.

به گزارش ایسنا، نشست جامعه هتلداران ایران با رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درحالی پیش از ظهر سه‌شنبه (۹ آبان‌ماه) در ارگ آزادی برگزار شد که ضمن بررسی چالش‌های واحدهای اقامتی به ویژه در بخش خانه‌مسافرها که بنابر گزارش‌های ارائه شده در این نشست، آسیب‌های امنیتی و اجتماعی را به همراه داشته‌اند، پیشنهادهایی برای ساماندهی واحدهای اقامتی و همچنین ارائه پکیج‌های ارزان‌قیمت ارائه شد.

علی‌اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ پیش از آن‌که هتلداران به بیان چالش‌های این صنعت بپردازند، یادآور شد: دولت و مجلس در حال حاضر توجه ویژه‌ای به گردشگری دارند، مخصوصا در شرایط حال حاضر اقتصادی که بخش گردشگری میان‌بُر توسعه تلقی می‌شود. هر چند که این یک بحث جهانی است و نمونه آن در کشورهای تازه استقلال یافته شمال ایران به وضوح دیده می‌شود.

فقط ۳ درصد هتل‌ها ۵ ستاره هستند

وی سپس گفت: ما جاذبه‌های زیادی در گردشگری داریم، ولی همچنان در پله‌های پایین ایستاده‌ایم و نتوانسته‌ایم سهم‌مان را بگیریم و این دلایل مختلفی دارد که بخشی از آن به زیرساخت این صنعت و هتل‌ها برمی‌گردد. وضعیت هتل‌های ما که ظاهرا سه درصد از آن‌ها فقط پنج ستاره هستند گویا آن است که به لحاظ کیفیت استاندارد فاصله زیادی حتی با کشورهای همسایه داریم. ما امیدواریم با کمک هتلداران در فاز نخست این کیفیت را بالا ببریم و سازمان هم در حوزه آموزش کمک کند تا در نهایت قیمت تمام شده در این بخش کاهش یابد.

تهیه قانون جامع حمایت از گردشگری

معاون رییس جمهور سپس از تهیه قانون جامع حمایت از گردشگری خبر داد و افزود: با تجمیع قوانین پراکنده گردشگری ضمن حمایت از سرمایه‌گذاران و گردشگران می‌توان به کاهش قیمت تمام شده خدمات و جبران کمبودها در این صنعت کمک کرد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سپس با تأکید بر لزوم تقویت پروژه‌های محرک که در سال‌های گذشته کمتر به آن‌ها توجه شده است، افزود: در کشور ما آنچه بیش از همه رونق داشته گردشگری زیارتی بوده، در حالی که توریستِ گران‌قیمت از نوع تفریحی است، بنابراین باید فضا و جاذبه‌هایی ایجاد شود تا این نوع گردشگری نیز رونق یابد.

او با مصداق آوردن شهر یزد ادامه داد: یزد بسیار قشنگ است و در یونسکو هم ثبت جهانی شده، اما میانگین اقامت در آن ۱.۳ روز است. به خاطر آنکه این شهر جاذبه‌های تفریحی کمی دارد و مردم بیشتر از این دیگر نمی‌توانند در یزد بمانند. این معضل در تمام کشور وجود دارد. امیدواریم با اجرای پروژه‌های محرک گردشگری و جبران زیرساخت‌ها، دوره تحول‌گرایی را در گردشگری شاهد باشیم.

وی اظهار کرد: حمایت‌ها از سوی مسؤولان کشور آغاز شده و در دو ماهی که من در این سازمان حضور داشتم تمرکزم را بر این گذاشتم که گردشگری مثل صنعت مهم جلوه کند و میان دستگاه‌ها جا افتد. به خاطر همین آمارهای جهانی از اشتغال و درآمد  را ارائه می‌دهم تا میزان اثرگذاری آن را نشان دهم.

علت بدهکاری میلیاردی هتل ها

در ادامه این نشست به دنبال اعتراض عبدالحمید حرمتی - عضو جامعه هتلداران ایران و رییس جامعه هتلداران استان خوزستان - درباره‌ی افزایش بدهکاری میلیاردی هتلداران با توجه به بار سنگینی که مالیات بر ارزش افزوده تحمیل کرده و سبب ورشکستگی شماری از هتل‌ها شده است که مونسان متذکر شد: مالیات بر ارزش افزوده از مصرف‌کننده گرفته می‌شود و باعث ورشکستگی هتل‌ها نخواهد شد. احتمالا شما بخشی از این مالیات را نداده‌اید که اکنون بدهکار شده‌اید. اگر بابت این مالیات جریمه می‌شوید، یعنی پرداخت نکرده‌اید.

کشایی - مشاور جامعه هتلداران ایران - یادآور شد از دهه ۸۰ که مالیات بر ارزش افزوده بر خدمات اعمال شد، هتل‌ها گمان می‌کردند مشمول این قانون نیستند؛ برای همین پرداخت‌ها در آن سال‌ها انجام نشد و اکنون با جریمه دیرکرد همراه شده است که مونسان نیز در پاسخ به این اظهارات گفت: این موضوع را در صورت داشتن مستندات از طریق سازمان امور مالیاتی پیگیری خواهم کرد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در عین حال تأکید کرد: مالیات بر ارزش افزوده قانون حاکم بر کشور است و چیزی نیست که آن را از گردشگری بتوان حذف کرد.

گیرِ ما، نداشتن هتل نیست

مونسان در ادامه این نشست درباره درخواست هتلداران برای ظرفیت‌سنجی ساخت در شهرها با توجه به ظرفیت اشغال پایین هتل‌ها در سه سال اخیر گفت:‌ در بدو ورودم به این سازمان، احساسم این نبود که ما هتل نداریم. آنچه گفته می‌شد این بود که چون هتل نداریم گردشگر به ایران نمی‌آید؛ ولی سبقه مدیریتم در کیش نشان می‌دهد که گیر کشور در کمبود یا نداشتن هتل نیست.

وی افزود: قبول دارم هتل‌های ما از سطح استاندارد جهانی برخوردار نیستند، اما با توجه به آنالیز گردشگران ورودی به کشور که بیشتر زیارتی و دنبال هتل‌های ارزان هستند، تصریح می‌کنم که گیرِ ما، کمبود هتل نیست؛ بلکه چالش اصلی ما کمبود پروژه‌های محرک گردشگری است.

مدارس از مسافرگیری سود نمی‌برند

معاون رییس جمهور در پاسخ به انتقادهای دیگر هتلداران درباره فعالیت موازی دستگاه‌ها در اسکان مسافران به ویژه در ایام نوروز با توجه به گستره فعالیت مدارس اظهار کرد: نمی‌شود یک باره جلوی فعالیت مدارس را بگیریم. باید طرحی را در راستای اقناع دستگاه‌ها ارائه دهیم. ما در کیش هم این مسئله را داشتیم. هر سال مدارس را بازسازی می‌کردیم در حالی که هتل‌ها خالی بودند، ولی هیچ کس هم حاضر نبود قیمت‌اش را پایین آورد.

وی تأکید کرد: خسارتی که به مدارس از اسکان مسافران وارد می‌شود خیلی بیشتر از آن است که آموزش و پرورش از آن کسب درآمد کند. بنابراین نباید فکر کرد که آموزش و پرورش با در اختیار گذاشتن مدارس در نوروز یا تابستان دنبال کسب و کار اقتصادی است.

مونسان به هتلداران پیشنهاد داد: پکیج ارزان اقامتی برای فرهنگی‌ها و همچنین در ایام خاص مثل نوروز و تابستان ارائه دهید تا با وزیر آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌ای امضا شود، شاید جلوی همین یک معضل را بگیریم. ;