; ;
اخبار

کاهش تعرفه کمرگی تجهیزات هتلی

کاهش تعرفه کمرگی تجهیزات هتلی و افزایش تقاضای اقامت ;

کاهش تعرفه های گمرکی یا هر کاهش هزینه ای برای هتلسازی و تجهیز هتل ها میتواند تاثیر بسزایی بر چگونگی نرخ هتل ها، افزایش کیفیت خدمات و در نتیجه افزایش تقاضا برای اقامت داشته باشد. 

به گزارش روابط عمومی جامعه هتلداران ایران، فعالان این حوزه، سرمایه گذاران و هتلداران نیز با تایید این امر، کمک و حمایت های دولتی را لازمه رشد صنعت هتلدارای و گردشگری در کشور می دانند؛ چیزی که در بسیاری از کشورهای گردشگرپذیر وجود دارد.

رییس اتحادیه هتل و هتل آپارتمان های استان تهران در این باره می گوید: «هر هزینه ای که در زمینه گردشگری کاسته شود به نفع سرمایه گذار، متقاضی و تمام مجموعه صنعت گردشگری خواهد بود. چه در قالب تعرفه گمرکی و چه در قالب کاهش هزینه های جاری هتل ها همچون هزینه های برق، آب، گاز و ... که در نهایت در کاهش هزینه نرخ هتل ها تاثیر خواهد داشت.»

محمدعلی فرخمهر تاکید می کند که این سیاست به عنوان یک سیاست حمایتی دولتی از هتلداران و سرمایه گذاران این حوزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته یا حتی کشورهای گردشگرپذیر همسایه همچون ترکیه اعمال می شود. 

به گفته او، ترکیه سطح هزینه را در اقامت هتل کاهش می دهد، گردشگر جذب می کند و از این راه درآمدهای جانبی کسب می کند. این اتفاق در بسیاری کشورهای دیگر هم می افتد.

رییس اتحادیه هتل و هتل آپارتمان های استان تهران یادآور می شود: تاکید می کند: «ما به دنبال این نیستیم که کالا و تولید داخلی نداشته باشیم اما برخی کالاهایی که در ایران تولید می شوند استانداردهای لازم برای تجهیز هتل را ندارند؛ بنابراین ناچاریم برخی تجهیزات را وارد کنیم. اما اگر هزینه گمرک برای این کالاها کاهش یابد، در کاهش هزینه های دیگر نیز تاثیر خواهد داشت که در نهایت به نفع مردم و هتلداران و صنعت گردشگری کشور خواهد بود.» ;

کاهش هزینه‌های گمرکی برای کالاهای خاص

کاهش هزینه‌های گمرکی برای کالاهای خاص  ;

عضو هیات رئیسه جامعه هتلداران ایران کاهش هزینه های گمرکی واردات را مختص کالاهایی دانست که در داخل کشور تولید نمیشوند و این تعرفه سایر تجهیزات را در بر نمی گیرد.

 به گزارش پایگاه خبری هتل‌جار، شهرام شیروانی در این باره گفت: «با توافق صورت گرفته میان جامعه هتلداران ایران و اداره گمرکات کشور، قرار شد تا تسهیلاتی در خصوص کسر مبالغ گمرکی واردات این کالاها در اختیار هتلداران قرار بگیرد اما این کاهش تعرفه فقط مختص به کالاهایی است که در کشور تولید نمی‌شوند.»

رئیس جامعه هتلداران استان همدان و مدیرعامل گروه هتل‌های باباطاهر افزود: «قطعا زمانی که کالایی با‌ کیفیت و نرخی مناسب در مقایسه با نمونه خارجی خود در داخل تولید می‌شود، هتلداران آن را مورد استفاده قرار خواهند داد و هیچ نیازی به خرید از خارج کشور نخواهد بود.»

به گفته او، در حال حاضر درصد کاهش و تعداد کالاهایی که مشمول این مصوبه می‌شوند، مشخص نیست و قرار است تا با تشکیل شورایی در رابطه با این موضوع تصمیم‌گیری شود. در حوزه‌ای مانند تجهیزات آشپزخانه بسیاری از اجناس در داخل تولید می‌شوند؛ ولی در برخی قسمت‌ها نیز در کشور تولیدی نداریم و یا اینکه کیفیت این کالاها مناسب نیست.

شیروانی ادامه داد: «همچنین در بخش تزئینات، چراغ‌ها و روشنایی نیز لازم است تا بخشی از نیاز هتلداران از خارج وارد شود. برای مثال کشور ایران در زمینه تولید مبلمان بسیار غنی است اما نیاز داریم تا پارچه را از ترکیه وارد کنیم.»

رئیس جامعه هتلداران استان همدان یادآور شد که یکی از مهمترین نتایج این اقدام در زمینه تجهیز هتل است؛ زمانی که هتلی خوب همراه با تجهیزات خوب در کشور وجود داشته باشد، قطعا بر گردشگر تاثیر خواهد گذاشت و این تاثیر در نهایت منجر به رونق هتلداری کشور خواهد شد.

او تاکید کرد: «اداره گمرکات کشور قول مساعد داده تا نرخ گمرگی واردات کالاها و تجهیزات هتلداری را کاهش دهد.»

;

تصمیم قطعی 3 کشور برای ساخت هتل در ایران

تصمیم قطعی 3 کشور برای ساخت هتل در ایران ;

رییس جامعه هتلداران ایران از علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان و ایتالیا برای ساخت هتل در ایران خبر داد.

به گزارش ایسنا، ایران تا کنون یک قرارداد رسمی با کشور ترکیه امضا کرده و سرمایه‌گذاران این کشور بر این اساس متعهد شده‌اند ظرف هفت تا ۱۰ سال، ۱۰ هتل در ایران بسازند. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران به تازگی نیز با جمهوری آذربایجان مذاکراتی داشته که آن‌ها نیز برای ساخت سه تا ۵ هتل اعلام آمادگی کرده‌اند.

جمشید حمزه‌زاده در این باره گفت:‌ «از میان جمع سرمایه‌گذاران خارجی که در حال ارزیابی بازار ایران هستند، ترکیه و جمهوری آذربایجان و در اروپا، ایتالیا از همه جدی‌تر هستند.»

او از تمایل برخی برندهای مطرح هتلداری به بازار ایران خبر داد و افزود: «آن‌ها هنوز اقدام جدی انجام نداده‌اند، اما در حال ارزیابی شرایط ایران هستند. البته برخی دانشگاه‌های مطرح مثل "لوزان" سوئیس برای ایجاد شعبه‌ای از دانشکده‌ی هتلداری این کشور در ایران ابراز علاقه کرده و پیگیرند.»

رییس جامعه هتلداران ایران همچنین به برگزاری دومین جلسه‌ بحث و بررسی نحوه‌ همکاری با هلدینگ‌ها و شرکت‌های هتل‌ساز خارجی با حضور مسعود سلطانی‌فر رییس ساطمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به منظور ارزیابی ظرفیت‌های داخلی برای مشارکت با سرمایه‌گذاران خارجی اشاره کرد و از آماده‌سازی بسته‌های سرمایه‌گذاری در کارگروه سامان‌دهی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی خبر داد.

حمزه زاده  افزود: «در این کارگروه قرار شده هتل‌ها و زنجیره‌‌های هتلی که طرح توسعه و زمین مناسب برای هتل‌سازی دارند و طرح مطالعات اولیه را نیز انجام داده‌اند، آن‌ها را در قالب بسته سرمایه‌گذاری ارائه دهند. یقینا این اقدام به پیشروی صنعت هتلداری ایران کمک مؤثری می‌کند.»

به گفته او، تا کنون از سوی هتل‌های زنجیره‌ای حدود ۴۰ زمین و ساختمان هتل که قابلیت اجرای طرح توسعه را دارند برای مشارکت با سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی پیشنهاد شده که در قالب بسته‌های سرمایه‌گذاری ارائه خواهد شد.

حمزه‌زاده در ادامه گفت: «صنعت هتلداری در حال حاضر با موانعی چون گرانی زمین، بهره‌های سنگین بانکی که در مواردی به ۳۰ درصد رسیده، محدودیت وام‌های دولتی، مالیات‌ و عوارض سنگین مواجه است که کارگروه سامان‌دهی و جذب سرمایه‌گذار برای ساخت هتل، پیگیر حل این مسائل است.»

او هچنین درباره‌ چگونگی تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی در ایران  با وجود بوروکراسی اداری، اظهار کرد:‌ «حل مشکلات اداری در نظام سرمایه‌گذاری گردشگری از جمله مباحث مهم این کارگروه است که حتما پیگیری خواهد شد تا سرمایه‌گذاران با اطمینان بیشتر و نهایت دسترسی بتوانند وارد این صنعت شوند.»

رییس جامعه هتلداران ایران تاکید کرد که هدف ما از تشکیل این کارگروه و تهیه‌ بسته‌های سرمایه‌گذاری فقط جذب خارجی‌ها نیست، بلکه ایرانی‌های مقیم خارج از کشور، مهم‌ترین جامعه‌ هدف ما محسوب می‌شود، ‌ چرا که با ترغیب آن‌ها می‌توان سرمایه‌ قابل توجهی را به کشور وارد کرد.

;

نمایشگاه مسکو

دعوت از بخش خصوصی برای حضور در نمایشگاه گردشگری مسکو  ;

شرکت تعاونی حامیان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از بخش های مختلف خصوصی گردشگری دعوت کرده تا در نمایشگاه گردشگری که از سوی این شرکت در مسکو برگزار می شود شرکت کنند.

به گزارش جامعه هتلداران ایران، این شرکت در نظر دارد برای ارایه ظرفیت های گردشگری کشور در سطحی وسیع، برای جذب گردشگران روسی  و برای رسیدن به بازراهای گسترده جهانی نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران با موضوع گردشگری و صنایع دستی را در تابستان امسال در شهر مسکو برگزار کند.

این نمایشگاه به مساحت مفید بیش از 3 هزار مترمربع در مجموعه گاسینی دوور که مشرف به میدان سرخ مسکو است برگزار خواهد شد.

با توجه به این که یکی از عرصه هایی که می توان برای خلق بازارهای جدید از آن بهره جست، حضور در نمایشگاه ها یا برگزاری آنها است؛ لدا از تمامی بخش های خصوصی مرتبط اعم از اتحادیه ها، جوامع و تشکلهای گردشگری درخواست شده تا در این نمایشگاه حضوری مقتدرانه و پررنگ داشته باشند.

در این نمایشگاه همچنین امکان ایجاد زمینه و بستر لازم برای توسعه بخش گردشگری کشور و فراهم کردن شرایط همکاریهای توریستی با سایر کشورهای جهان وجود دارد.

;

تعرفه های ورود تجهیزات هتلداری کاهش می یابد

تعرفه های ورود تجهیزات هتلداری کاهش می یابد 

;

رییس جامعه هتلداران ایران از کاهش نرخ تعرفه گمرکی ورود تجهیزات هتلداری در آینده ای نزدیک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جامعه هتلداران ایران، جمشید حمزه زاده با اعلام این خبر گفت: «در نشستی که هفته گذشته با مسعود کرباسیان رئیس‌کل گمرک ایران، مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ابراهیم پورفرج رییس جامعه تورگردانان ایران و تیموری مدیرکل دفتر نظارت و ارزشیابی معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع ئستی و گردشگری در دفتر مدیرکل گمرک ایران داشتیم، مشکلات مربوط به تعرفه گمرکی تجهیزات هتلداری و تاسیسات گردشگری که بر اساس قوانین گمرکی جزو کالاهای لوکس به شمار می آیند بررسی شد.»

به گفته او، در این نشست مقرر شد ورود تجهیزات هتلداری خارجی فعلا با اخذ ضمانت نامه بانکی به عنوان هزینه و به جای وجه نقد، صورت گیرد.

رییس جامعه هتلداران ایران ادامه داد: «همچنین مقرر شد تا در نخستین فرصت، تعرفه تجهیزات هتلداری از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت صنایع و معادن و وزارت اقتصاد مورد بازنگری قرار گرفته و برای  اعمال معافیت های لازم و کاهش تعرفه ها، از سوی ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به هبات دولت ارائه شود.»

حمزه زاده ضمن امیدواری از اجرایی شدن کاهش نرخ تعرفه گمرکی ورود تجهیزات هتلداری در 6 ماهه نخست امسال، تاکید کرد که این طرح پس از ارائه به هیات دولت و تایید ایشان قابل اجرا بوده و نیازی به تدوین قانون از طریق مجلس شورای اسلامی نخواهد بود.

بر اساس این گزارش، اولویت اول هتلداران ایران استفاده از تجهیزات هتلداری داخلی است اما مساله ای که در این زمینه وجود دارد این است که بسیاری از این تجهیزات منطبق با استانداردهای جهانی نیستند. علاوه بر این، برخی از تجهیرات همچون موکت، آسانسور، درهای ضدآتش و آکوستیک که استانداردهای جهانی برای استفاده در هتل های 4 یا 5 ستاره داشته باشند در ایران تولید نمی شوند.

به گفته رییس جامعه هتلداران ایران، در همین راستا و برای ارتقای کیفیت تجهیرات و خدمات هتلداری، ایجاد بازار رقابت و به منظور استفاده از دانش روز جهان در این زمینه ها، این جامعه از سرمایه گذاری خارجی ها برای هتلسازی در ایران استقبال کرده و با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهایت همکاری را خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی جامعه هتلداران ایران، در دوره پساتحریم و با توجه به سیاست های دولت مبنی بر توسعه صنعت گردشگری، فرصت های بسیاری برای پاسخگویی به علاقه سرمایه گذاران خارجی در این زمینه فراهم شده و تا کنون مذاکرات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است که در صورت اجرایی شدن هر یک از این طرح ها و سرمایه گذاری ها، بازار رقابتی خوبی در حوزه صنعت هتلداری در ایران به وجود خواهد آمد.

این نشست با هماهنگی معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای افزایش همکاری های دوسویه بخش خصوصی و دولتی برگزار شد.

;