; ;
اخبار

واپسین تلاش برای احیای جایگاه نیمه جان گردشگری در برنامه ششم

واپسین تلاش برای احیای جایگاه نیمه جان گردشگری در برنامه ششم ;

برنامه ششم توسعه در حال نهایی شدن است و کمیسیون‌های تخصصی فرصت محدودی پیش رو دارند تا نتیجه بررسی‌ها و نشست‌های مشورتی را به کمیسیون تلفیق اعلام کنند. زمان پایانی این ماراتن تا روز سه شنبه ۲۶ مرداد تعیین شده است. به دعوت آقای دکتر جمشید حمزه‌زاده رییس مجمع تشکل‌های گردشگری، روسای همه تشکل‌های گردشگری در هتل باباطاهر تهران گرد هم آمدند و در کنار روسای فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی  که حالا ۱۴۰عضو دارد و مدیران معاونت گردشگری آخرین چکش‌کاری‌ها را برای ارتقای سهم گردشگری در برنامه ششم توسعه به بوته نقد و بررسی گذاشتند.

 جبار کوچکی‌نژاد رییس هیات فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی است. او در راس جلسه به همراه سایر اعضای هیات رییسه می‌نشیند. کوچکی‌نژاد در پی آن است تا بتوان احکام قوی‌تری را برای حمایت از صنعت گردشگری در این سند پنج ساله گنجاند.

علاوه بر روسای تشکل‌های گردشگری، آقایان شهاب نادری نایب رییس، کناری عضو دیگر هیات رییسه فراکسیون گردشگری و رحمانی موحد و ولی زاده مدیر امور حقوقی و دکتر شیرکوند مدیر بخش سرمایه‌گذاری از جمله حاضران این نشست هستند.

حمزه‌زاده رییس مجمع تشکل‌های گردشگری در ابتدای جلسه، سهم صنعت گردشگری در برنامه ششم را بسیار ضعیف توصیف کرد و هدف از این نشست را تلاشی دوباره برای ارتقای جایگاه صنعت گردشگری در برنامه ششم توسعه برشمرد.

به باور او به غیر از دو بند، نکته تازه‌ای در حمایت از گردشگری در برنامه ششم توسعه نیامده است. یکی ایجاد ظرفیت هتل و حمایت از میراث فرهنگی و این در حالی است که گردشگری یکی از محورهای اصلی توسعه کشور است که نگاه ویژه‌ای می‌خواهد.

او می‌گوید که بخش خصوصی انتظار داشت تا دولت انگیزه‌های بیشتر بخش خصوصی را در تدوین این برنامه لحاظ می‌کرد.

 

آقای حمزه‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود اظهارنظرهای برخی از اعضای اتاق بازرگانی صنایع و معادن را مبنی بر عدم انسجام کافی در تشکل‌های گردشگری نامربوط دانست و گفت که این تشکل‌ها از سه سال پیش به این سو در هماهنگی کامل با یکدیگر هستند و افرادی که در اتاق‌ حضور دارند هیچ تجربه ای از صنعت گردشگری ندارند. او توصیه کرد مراقب اظهار نظر افراد غیرتخصصی باشند و ورود اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تحت هر عنوان در تشکل‌های گردشگری منطقی نیست.

در این جلسه کوچکی‌نژاد نقش مجلس تازه‌نفس را در پیشبرد اهداف توسعه‌ای صنعت گردشگری مهم توصیف کرد و از حاضران خواست تا در فرصت بسیار اندک باقی مانده دیدگاه‌های کارشناسی را برای درج در برنامه ششم توسعه ارایه دهند  او گفت که سازمان میراث فرهنگی فعالیت‌های تخصصی مناسبی به انجام رسانده و احکام خوبی در حوزه گردشگری تدوین کرده است. البته نقص‌هایی وجود دارد که لازم است بخش خصوصی برای اصلاح آن وارد عمل شود و فراکسیون می تواند به نمایندگان بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران کمک کنند.

 نماینده راهنماهای گشت‌های مسافرتی کشور در این نشست به نمایندگی از ۴۰۰ نماینده فعال گفت که راهنمایان تور بیمه تامین اجتماعی را شخصی پرداخت می کنند و لازم است تا در برنامه ششم راهنمایان تور و منابع انسانی کمک شود. به تازگی برنامه بیمه تکمیلی نیز عملیاتی شده و اگر امکان داشته باشد برای تامین اعتبار تحت حمایت قرار بگیرند.

 

چه‌قدر از گردشگران خارجی به دلیل نبود امکانات عذرخواهی کنیم؟

ابراهیم پورفرج رییس جامعه تورگردانان ایران یادآور شد که صنعت گردشگری، می‌تواند ایران را از درآمد تک محصولی برهاند و افزایش گردشگری نشان داده که چه‌قدر تاثیر مثبت در جامعه داشته است. یک صنعت با این خصوصیات مستلزم حمایت است. متاسفانه صندوق توسعه ملی نقش حمایتگر ندارد. بارها به این صندوق مراجعه کردیم برای وام با بهره کم. یکی بگوید چه حمایتی کرده است؟‌ ضمانت اجرای حتی همین دو بند در برنامه ششم توسعه چیست؟‌ نمایندگان محترم چقدر از ما حمایت خواهند کرد؟ این ها نکاتی است که باید پاسخ شفاف داشته باشد. کشور به زیرساخت و حمل و نقل مناسب به شدت نیازمند است. هیچ کدام از خودروسازان داخلی نمی توانند خودروهای مورد نیاز گردشگران را تولید کنند. به ما اجازه نمی‌دهند خودرهای مورد نیاز را وارد کنیم. به دلیل مناسب نبود حمل و نقل هوایی، عمده سفرهای تورگردانان را زمینی برنامه ریزی می‌کنیم. گردشگران خارجی عموما بالای ۵۰ سال سن دارند و مشکلات به مراتب بیشتری به نسبت جوانان دارند و نیاز به تاسیسات ویژه برای آنان داریم که موجود نیست. چه قدر از این گردشگران خارجی به دلیل نبود امکانات عذرخواهی کنیم؟

آقای مستقیمی عضو هیات مدیره جامعه هتلداران خواستار تشکیل وزارت خانه گردشگری شد و همچنین مانند مشاغل پزشکی و مهندسی این صنعت را دارای نظام‌نامه داشته باشد.

سرمایه‌گذار ۴ شرط را رعایت کند همین فردا تسهیلات می‌دهیم!

آقای دکتر شیرکوند مدیرکل سرمایه‌گذاری  معاونت گردشگری در ارتباط با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی یادآور شد که نظام بانکی تا حدود زیادی مساعدت کرده است و از همه مهمتر در سال ۹۴ منابع صندوق توسعه ملی ۶ برابر و حدود ۷۵۰ میلیارد تومان برای تاسیسات گردشگری و هتل‌ها تخصیص یافته است. برای مثال در استان کردستان تسهیلات صندوق توسعه ملی برای هتل ۴ ستاره لاله پارک سنندج، شادی سنندج و هتل وزوان در سقز از این صندوق استفاده کردند و هتل ارومان کردستان به همین ترتیب.

به گفته شیرکوند صندوق توسعه ملی آمادگی دارد به پروژه های گردشگری به چهار شرط تسهیلات بدهد:

۱.زمین هتل آزاد باشد که بتواند وثیقه بشود

۲.سرمایه‌گذار به اندازه تسهیلاتی که در اختیار می‌گیرد قادر باشد وسایل خارج از طرح را تامین کند.

۳. صاحب پروژه به نظام بانکی بدهی معوقه نداشته باشد

۴. پیشرفت فیزیکی طرح بیش از ۴۰ درصد باشد.

او گفت: “به لحاظ عرف نظام بانکی باید ۸۰ درصد وام بدهد اما منابع صندوق محدود است و امیدواریم در سال ۹۵ به طرح‌های با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی وام بدهد و الان نظام بانکی روی چنین درصدی آمادگی سرمایه‌گذاری دارد.

نرخ بهره صندوق توسعه ملی ۱۴ درصد بوده و امیدواریم هیات امنای جدید را به حدود ۱۱ درصد برسانیم.

پورفرج در پاسخ آقای شیرکوند گفت: این روشی که شما پیش گرفته‌اید حمایت نیست بلکه به این مفهوم است که سرمایه گذار اگر ورود کردی که هیج و اگر نه اهمیتی ندارد!

آقای شیرکوند در پاسخ گفت: وجوه اداره شده باید به بودجه سنواتی کشور برود ثبت بشود و در اختیار سازمان گذاشته شود. ما که نمی‌توانیم علاالدین چراغ جادو بشویم. در بودجه سنواتی ردیف کمک‌های فنی و اعتباری داریم. اگر طرحی از صندوق تسهیلات گرفت نرخ سود ۱۴ درصد است اما اگر سرمایه‌گذاراز منابع داخلی بانک تسهیلات گرفت نرخ سود بالای ۲۰ درصد است و در این جا وارد عمل می‌شویم و از نرخ سود بانکی با جدولی که در مناطق محروم است بین۶ تا ۸ درصد سود مربوط به تسهیلات را در قالب کمک‌های فنی و اعتباری می‌پردازیم. در سال ۹۴ به حدود ۴۰۰ طرح کمک کرده‌ایم. سازمان علی رغم این که سال گذشته در شرایط بسیار سختی به لحاظ تخصیص بوده اما در هیچ استانی به هیچ سرمایه‌گذاری بدهکار نبوده است.

مبانی قانونی حمایت از گردشگری ضعیف است

 مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری یادآور شد دوستان به تناوب مشکلات را اشاره کردند و تمام این موارد مورد تایید است و در دو سه سال اخیر تجربه من این بوده که این صنعت با ۳۰ دستگاه و ارگان تخصصی و غیرتخصصی در ارتباط است منتهی مبانی قانونی این ارتباط ضعیف است و روند قانونمدار در جهت توانمندسازی گردشگری را پشتوانه نداشته‌ایم و این بزرگترین چالش است.

در بعد تنقیح قوانین و قوانین متعارض و دخالت های بامنشاء قانونی و دستورالعملی نیز به گلوگاه‌هایی دامن زده است.

لازم است نظام تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری اجرایی از هم جدا باشد و در همه کشورهای موفق گردشگری از جمله در فرانسه و ترکیه این موضوع به گونه‌ای است که تمام سیاست‌ّها بر مدار فعالیت‌ّهای اجتماعی و اقتصادی عمومی متکی است. براساس سیاست‌ّهای دولت مالزی گردشگری خروجی از مالزی به راحتی مجوز نمی گیرد که در ایران چنین نیست. رحمانی موحد تاکید کرد که این دوره از حضور نمایندگان مجلس را به فال نیک می‌گیریم تا راه حل اساسی برای رفع مسائل و مشکلات مهیا شود.

گردشگری تعطیل است

دکتر نادری نایب رییس فراکسیون گردشگری نیز گفت: در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی مدیران بخش خصوصی را به مدیران دولتی ترجیح می‌دهم. بیشتر فعال اقتصادی هستم تا نماینده مجلس. خدمت آقای رحمانی موحد عرض کنم که گردشگری در این کشور تعطیل است.آیا در حوزه شما قوانین بدون نقض است؟

در ماده ۲۴ به جز میراث فرهنگی چیزی در برنامه ششم ارایه ندارید و به باور من گردشگری تعطیل است. از سال ۷۶ تاکنون بزرگترین طرح گردشگری را داشتم اما هنوز نتوانستم از سیاسی‌کاری مدیران بیرون بیایم. پرسش این است که با این وضعیت چگونه می‌خواهیم ۵ برابر شدن گردشگری خارجی را تحقق بخشیم؟ واقعا سازمان میراث فرهنگی  گردشگری هیچ چیز برای توسعه گردشگری ارایه نداده است.

بزرگترین غار آبی در استان کرمانشاه روزی ۴۵ میلیون تومان درآمد دارد اما این درآمد کجا هزینه می‌شود؟

رحمانی موحد در پاسخ به ‌آقای نادری گفت: مدل برنامه ششم دو پایه دارد یکی احکام و دیگری برنامه است. آن چه که به مجلس شورای اسلامی ارایه شد احکام بوده وما در بخش گردشگری مشکل احکام نداشته ایم. پس آن چه که ارایه شد در ارتباط با میراث بود.

;

قوانین قوه مقننه و هرگونه اصلاح ضوابط و ارتباط ساختاری تشکل های گردشگری با نهادهای حاکمیتی ، فصل الخطاب می باشد

قوانین قوه مقننه و هرگونه اصلاح ضوابط و ارتباط ساختاری تشکل های گردشگری با نهادهای حاکمیتی ، فصل الخطاب می باشد;

فرخ مهر:

شائبه هرگونه اختلاف نظر بنیادین بین تشکل های صنعت گردشگری را مردود و خلاف اخلاق حرفه ای می دانیم

به گزارش اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمانهای استان تهران، محمد علی فرخ مهرِ

   با اشاره به برخی نظرات مطرح شده در خصوص ساختار گردشگری به ویژه در حوزه هتلداری  اظهار کرد: هتلها از عمده بخش های تأثیرگذار در حوزه گردشگری می باشند و علاوه بر جایگاه اقتصادی که گران ترین ساختار را ، به خود اختصاص داده، وجه تمایز آن با سایر حوزه‌های گردشگری محسوب می شود.

وی افزود: بنابراین، این جایگاه می‌طلبد تا سرمایه‌گذاران در این بخش از دیدگاههای مختلف به تحلیل ساختارهای اولیه وتأثیرگذار از جمله قوانین و ضوابط و ارتباط با نهادهای تأثیرگذار خود بپردازند وبه طور حتم سلیقه های متفاوت ، تضارب آراست و به معنای اختلاف نیست.

   فرخ مهر با تاکید بر اهمیت نقش صنعت گردشگری در رونق صنایع داخلی، گفت: گردش پول ملی ،توسعه بخش خصوصی و گردش سرمایه‌های داخلی که رشد امنیت ملی و نیز گسترش همکاری‌های بین‌المللی و تعامل با کشورهای دنیا را در پی دارد از مهمترین ابعاد توسعه این صنعت است.

به گفته فرخ مهر، توجه به این صنعت از بعد راهبردی و فرایند توسعه ملی و تحقق سند چشم‌انداز و نیز توسعه اشاعه فرهنگ اسلامی ایران در بین ملل ، تمدنها و همه فرهنگها بسیار حایز اهمیت و مستلزم توجه جدی و همه جانبه به تمامی نقش‌آفرینان در عرصه این صنعت است.

  وی با تاکید بر ضرورت توجه نهاد های حاکمیتی به این مهم و نقش بخش خصوصی، باهمین تشکل ها در توسعه و پویایی و بهره‌وری این صنعت استراتژیک و بی‌بدیل، خاطر نشان کرد:  با توجه به منویات مقام معظم رهبری که سال جاری را سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری کرده اند، صنعت گردشگری را میتوان از جمله مهمترین حوزه ها در این خصوص دانست که به وضوح در اسناد بالادستی کشور نظیر اصل 44  قانون اساسی و قانون اجرای سیاست‌های کلی نیز این اصل از اصول اقتصاد مقاومتی است که در قانون بهبود فضای کسب و کار برنامه ششم توسعه به آن توجه شده و صنعت گردشگری نسبت به سایر حوزه های اقتصادی نسبت به همه حوزه‌های پیشروترین می باشد.

وی با بیان اینکه تحقق آرمان پنج برابر شدن گردشگران خارجی با حضور تمام عیار بخش خصوصی در این صنعت محقق میشود، تصریح کرد: بایست هرگونه تغییردر این راستا به قوانین، دستورالعمل ، آئین‌نامه‌ها  با حضور موثر بخش خصوصی باشد.

   فرخ مهر با اشاره به نقش تشکلهای مردم نهاد در قالبهای انجمن و جوامع، اظهار کرد:  جایگاه و مقبولیت این تشکل ها در مفاد قانونی آمده که قانون‌گذار در قوای مجریه و مقننه مشخص کرده و نقش برنامه‌ریزی و نظارتی نهادهای حاکمیتی بر این تشکلها حایز اهمیت است.

به گفته رییس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران، با توجه به ساختار تعریف شده در قوانین، تعداد واحدهای زیر مجموعه هر تشکل و حد نصاب آن طبق قوانین تعریف شده،که در جایگاه هر تشکل مردمی تاثیر گذاراست.

   وی افزود: از مجموع مراکز اقامتی هتلی و مهمان پذیر که در سطح کشور حدوداً 2600 واحد فعالیت می نمایند ، هم اکنون اتحادیه‌های صنعت گردشگری با قدمت دیرینه‌ای که در قوانین بالادستی دارا می باشند و منتصب به سازمان میراث فرهنگی و سازمان صنعت ، معدن و تجارت، با تبعیت از قوانین و آئین‌نامه‌های جاری سازمان میراث فرهنگی و قانون نظام صنفی است، با حدنصاب واحدهای تحت پوشش در هر استان قابلیت تشکیل اتحادیه را خواهند داشت و در حال حاضر در بیش از 16  استان تحت عنوان اتحادیه فعالیت مینمایند که در قالب اتحادیه مستقل هتل داران و اتحادیه مستقل مهمان پذیران و اتحادیه مشترک هتلداران و مهمانپذیران و در چند استان اتحادیه هتل داران و مهمانپذیران و رستوران داران که جمعاً بیست و چهار اتحادیه فعالیت می نمایند مجموع واحد های تحت پوشش آنها تعداد 1620 واحد می باشد که تحت پوشش اتحادیه نقش مؤثری در این صنعت دارند.

فرخ مهر خاطر نشان کرد: کلیه تشکلهایی که تحت عناوین مختلف در حوزه گردشگری فعالیت می‌کنند، یک پیکره واحد میباشند و  علی‌رغم آنکه بعضاً دارای شیوه‌های متفاوت هستند اما دارای هدف واحد با استراتژی‌های خاص، موتور محرک صنعت گردشگری هستند و سیر تکامل و رشد این صنعت در طی دوران با آسیب‌شناسی و انعطاف‌پذیری و اصلاح‌ قوانین و سیاستها  رقم زده است.

به گفته وی  اگر امروز نقد و نظر به شیوه‌های رفتاری و تعیین ساختارهای جدید توسط نهادهای متولی مطرح میباشد صیانت از این صنعت با همگرایی نهادهای متولی و بخش خصوصی محقق خواهد شد، و نقش تشکلهای مردمی همچون این اتحادیه با شصت و پنج سال سابقه فعالیت با ضوابط اجرایی نشأت گرفته از دو نهاد سازمان میراث فرهنگی و قانون نظام صنفی و تجارب بدست آمده، در تنظیم مقررات و آئین نامه‌های بنیادین و مترقی و فارغ از دسترسی های سلیقه ای درپیشبرد اهداف  این صنعت بسیار مؤثر و تأثیرگذار خواهد بود.

   رییس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران در ادامه با اشاره به نوپا بودن این صنعت و وجود نظرات مختلف در این زمینه افزود: شائبه هرگونه اختلاف نظر بنیادین بین تشکل ها مردود بوده و خارج از اخلاق حرفه ای میدانیم  و انچه که در اصلاح ضوابط و قوانین ارتباطی تشکل های صنفی با نهادهای حاکمیتی است نظریه قوه مقننه را فصل الخطاب می دانیم و با دید ملی که تشکل های صنفی دارند مجری بلا منازع خواهند بود.
 

;

 شرط اخذ وام گردشگری از صندوق توسعه/۷۵۰ میلیارد برای ۱۶۰ پروژه

شرط اخذ وام گردشگری از صندوق توسعه/۷۵۰ میلیارد برای ۱۶۰ پروژه ;

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه به پروژه‌هایی با ۴۰ درصد پیشرفت وام داده می‌شود گفت: ۷۵۰ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای ۱۶۰ پروژه گردشگری اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید شیرکوند معاون سرمایه‌گذاری و طرح‌های سازمان میراث فرهنگی در نشست تشکل‌های گردشگری و نمایندگان مجلس پیرامون برنامه ششم توسعه کشور که شب گذشته 24 مردادماه برگزار شد گفت: نظام بانکی در ارتباط با منابع بانکی و صندوق توسعه ملی تا جایی که می‌توانسته کمک کرده است. در سال ۹۴ توانستیم منابع صندوق را در این صنعت ۶ برابر بیشتر از سال ۹۳ کنیم.

وی گفت: توانستیم حدود ۷۵۰ میلیارد تومان از منابع صندوق برای تاسیسات گردشگری و هتل‌ها جذب کنیم. تا کنون ۱۶۰ تا ۱۷۰ پروژه از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کرده‌اند. به عنوان مثال در کردستان تسهیلات صندوق را برای هتل ۴ ستاره لاله پارک سنندج اختصاص دادیم هتل شادی سنندج نیز از برای طرح توسعه از این صندوق بهره گرفت و دو هتل دیگر در سقز و اورامان نیز وام گرفتند. الان هم صندوق آماده است تا به پروژه‌های گردشگری تسهیلات بدهد اما با چهار شرط.

شیرکوند بیان کرد: یکی از این شرط‌ها این است که زمین پروژه مورد نظر مربوط به تاسیسات گردشگری و هتل‌ها مازاد باشد تا بتواند در وثیقه قرار گیرد و یا سرمایه گذار قدرت تامین وثیقه به اندازه تسهیلاتی که می‌گیرد را داشته باشد شرط بعدی این است که شرکتی که پروژه را اجرا می‌کند به سیستم بانکی بدهی معوقه نداشته باشد و مورد دیگر هم اینکه پروژه بیش از ۴۰ درصد پیشرفت کرده باشد.

معاون سرمایه‌گذاری و طرح‌های گردشگری گفت: اگر در هر کجای کشور پروژه‌ای باشد که این چهار شرط را دارد فردا به دفتر من مراجعه کند ما شرط پیشرفت فیزیکی را قبول کردیم چون منابع صندوق محدود است معمولا عرف بر این بود که پروژه‌هایی که ۲۰ درصد پیشرفت کرده باشند از منابع صندوق توسعه استفاده کنند اما اعتبارات محدود است بنابراین قبول کردیم پروژه‌هایی که پیشرفت بیشتری کرده بودند را در حال حاضر بپذیریم.

وی افزود: امیدواریم در سال ۹۵ پروژه های ۴۰ درصد پیشرفت کرده تمام شوند و به پروژه‌هایی با ۳۰ درصد پیشرفت برسیم اما الان نه صندوق و نه سیستم آمادگی ندارند که روی پروژه‌های ۲۰ درصدی سرمایه گذاری کنند.

شیرکوند تصریح کرد: نرخ بهره وام‌های صندوق برای گردشگری در سال گذشته ۱۴ درصد بوده است امیدواریم هیات امنای صندوق نرخ تسهیلات گردشگری را بتواند از ۱۴ درصد به ۱۱ درصد برساند.

ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان کشور در پاسخ به صحبت‌های شیرکوند بیان کرد: در بحث تامین وثیقه باید گفت که سرمایه‌گذار اگر به طور مثال ۱۰۰ میلیارد تومان وام بخواهد باید ۱۵۰میلیارد تومان خارج از پروژه سرمایه داشته باشد تا بتواند به عنوان وثیقه بگذارد. این موضوع جای سوال و بحث دارد. چون سرمایه‌گذار از عهده آن بر نمی آید.

شیرکوند نیز پاسخ داد: وجوه داده شده باید در بودجه سنواتی وارد شود. وقتی وجوهی در اختیار ندارید این گزینه نیز حذف می شود. در بودجه سنواتی سازمان میراث فرهنگی ردیف کمک‌های فنی و اعتباری وجود دارد. با توجه به شرایط پروژه ها گفتیم اگر پروژه‌ای از صندوق وام گرفت نرخ سود آن ۱۴ درصد است. اما اگر صندوق از منابع داخلی بانک وام گرفت نرخ سود آن بالای ۲۰ درصد است. ما گفتیم از نرخ سود بانکی حدود ۶ تا ۸ درصد آن را سازمان میراث فرهنگی در قالب کمک های فنی و اعتباری می‌پردازد. به نحوی که یارانه حدود ۴۰۰ پروژه در سال ۹۴ پرداخت شد.

وی افزود: ما به هیچ پروژه ای جز سه پروژه بدهکار نیستیم. سازمان میراث فرهنگی به رغم اینکه در شرایط سختی بوده  اما توانسته در هیچ استانی به هیچ سرمایه گذاری بدهکار نباشد.

;

چالش نمایندگان مجلس با معاونان میراث فرهنگی/ گردشگری تعطیل است!

چالش نمایندگان مجلس با معاونان میراث فرهنگی/ گردشگری تعطیل است! ;

نمایندگان مجلس در نشستی با معاونان سازمان میراث فرهنگی و فعالان گردشگری بر سر مسائلی از جمله نام بانک گردشگری، عدم ارائه برنامه توسط سازمان و گلایه از سلطانی فر چالش ایجاد کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری کشور در نشست فعالان گردشگری با نمایندگان مجلس پیرامون برنامه ششم توسعه کشور که شب گذشته 24 مردادماه در هتل باباطاهر تهران برگزار شد گفت: صنعت گردشگری با بیش از ۲۵ تا ۳۰ دستگاه و نهاد تخصصی نسبت فامیلی دارد این نسبت فامیلی مبنای قانونی ضعیفی دارد و از روند قانون مدار در جهت توانمندسازی برخوردار نیست. بزرگترین چالش گردشگری نیز همین نقیصه است.

وی گفت: برخی از شهرهای توریستی ما در فصل‌هایی مثل بهار و پاییز پر از مسافر هستند و برحسب نگاه ملی و استانی مقررات خود را دارند. این مقررات بر مدار مقررات ملی گردشگری نیست چون هم روندها را مورد تعارض قرار می دهد و هم اقدامات را.

رحمانی موحد درباره ورود اتوبوس‌های گردشگری در شهرهای گردشگری نیز گفت: با پلیس راهور مکاتبه کردیم آقای مومنی به استان‌ها اعلام می‌کرد که ممانعت از آن خلاف است اما فرمانداران کار خود را می کردند. همه مشکلات نداشتن قانون نیست. برخی از جاها موضوع، عدم توجهاتی است که باید پشتوانه گردشگری باشد. باید فرایند، تحول و فعالیت یکپارچه را نهادینه کرد یعنی گردشگری یک متولی داشته باشد. در کشورهای دیگر پیوستگی بین دولت و فعالان وجود دارد و همه چیز بر مدار فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی عمومی طراحی شده است.

دغدغه نماینده مجلس در نشست فعالان گردشگری

در ادامه این نشست، شهاب نادری نائب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس گفت: در ماده ۲۴ جز به حوزه میراث فرهنگی به چیز دیگری اشاره نشده است. من همین جا و در حضور معاون گردشگری اعلام می‌کنم که گردشگری در ایران تعطیل است. من بزرگترین دهکده گردشگری را داشتم ولی هنوز نتوانسته‌ام به خاطر سخت گیری‌ها از مرحله سازمان میراث فرهنگی عبور کنم. درحالی که همه می‌گویند که گردشگری از نفت مهمتر است.

وی بیان کرد: در حوزه دولت موضع گیری در گردشگری باید خاص باشد اما از سوی دولت و سازمان مدیریت هیچ بحثی در این باره نشده است. ماده ۵۰ و ۵۱ اشاره مستقیم به ۵ برابر شدن جهانگردان دارد. اما برنامه‌ای برای آن مشخص نشده است. در لایحه تقدیمی نیز دو بند درباره گردشگری و میراث فرهنگی است. آیا واقعا سازمان میراث فرهنگی از مواد و احکام برای توسعه در این حوزه بی‌نیاز است؟ میراث فرهنگی هیچ برنامه‌ای نداده است بزرگترین غار آبی را در کشور داریم که روزی ۴۵ میلیون تومان درآمد دارد این درآمد کجا هزینه می شود. به کدام خزانه رفته است؟

وی با تاکید دوباره بر اینکه گردشگری در ایران تعطیل است خطاب به معاون گردشگری کشور گفت: آیا قوانین از دید سازمان میراث فرهنگی نقص ندارد که شما هیچ برنامه‌ای به دولت ارائه نکرده‌اید؟

نادری گفت: شرکت توسعه گردشگری تمام مناطق گردشگری را در دست گرفته و مشکلات خاصی را نیز ایجاد کرده است. در این باره فیلم و مستندات هم دارم. در ۲۰ سال گذشته بزرگترین طرح گردشگری کشور برای من بوده است. سازمان میراث فرهنگی مدیرانی در استان‌ها دارد که دنبال سیاسی کاری هستند. عوامل عدم موفقیت گردشگری در کشور مالکیت های دولتی و شبه دولتی است.

در پاسخ به این اظهارات رحمانی موحد گفت: برنامه ششم توسعه کشور دو پایه دارد یکی احکام و دیگری برنامه است. چیزی که به نماینده‌ها داده شد برنامه است ما مشکل احکام نداریم. احکام قانونی نیاز نبود.

یک مشت آدم خاص در شرکت توسعه گردشگری

وی درباره شرکت توسعه گردشگری نیز گفت: این شرکت حیاط خلوت بوده است. مدیران آن سه بار هتل لاله را خریده و فروخته بودند. مدعیان و یک مشت آدم خاصی داشت که این شرکت را خورده بودند! دو سال سازمان میراث فرهنگی روی آن کار کرد تا توانست مشکل شرکت را حل کند. پیشنهاد می‌کنم قبل از ارائه موضوعی، یک بار تاریخچه آن را مطالعه کنید.

سپس سعید شیرکوند معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی وارد بحث شد و گفت: اگر سرمایه‌گذار پیدا شد فردا به سازمان میراث فرهنگی بیاید. من به او غار قوری قلعه را می‌دهم به شرطی که بگوید ده میلیارد تومان هزینه می‌کنم.

نادری هم پاسخ داد: شما می‌گویی ده میلیارد من حاضرم ۲۰ میلیارد تومان هزینه کنم.

نماینده‌ای که نتوانست با رئیس سازمان میراث فرهنگی ملاقات کند

سپس محمد صادق حسنی نماینده مردم رشت در مجلس وارد بحث شد و گفت: ۸ سال مدیر مالی شرکت توسعه ایرانگردی بودم می‌دانم که چه اتفاقاتی آنجا افتاد. من هم تایید می‌کنم که گردشگری در کشور تعطیل است. شما مشکل قانونی و برنامه نداریم من می‌دانم. اما درباره ایرانگردی هیچ برنامه‌ای نیست. برنامه‌ها درباره گردشگری صفر است. من چند بار خواستم با رئیس سازمان میراث فرهنگی ملاقات کنم هنوز نتوانسته‌ام. در فراکسیون گردشگری ۱۴۰ نماینده عضو هستند. باید نمایندگان فکری به حال آن کنند. دوستان فعال گردشگری نیز باید کمک کرده و راهکار بدهند ما از سه ماه دیگر می خواهیم کار را شروع کنیم.

نیک فرد نماینده لاهیجان نیز در این نشست گفت: از آمار گردشگران ورودی که سازمان میراث فرهنگی اعلام می‌کند ۵۰ درصدش برای سفرهای زیارتی به ایران آمده‌اند. پس کارگزاران ما در دنیا چه کار می کنند؟

گلایه نماینده مجلس از سلطانی‌فر

قاسم احمدی، نماینده چالوس نیز گفت: گردشگری سنتی اداره می‌شود و صاحب ندارد. بحث این است که در برنامه ششم چه کار کنیم. من از آقای سلطانی‌فر گلایه دارم چون در این برنامه باید شرکت می‌کرد. چرا نماینده ما نمی‌تواند با ایشان دیدار کند؟ این کار معنی ندارد. آیا نماینده مجلس باید دنبال آقای سلطانی‌فر بگردد؟ ایشان باید با افتخار نماینده مجلس را بپذیرد.

وی در ادامه صحبت‌هایش گفت: اینکه بگوییم وام من کم است دردی دوا نمی‌کند. باید معاون گردشگری بگوید این حکم را می‌خواهیم و گرنه فقط اشخاص از کنار گردشگری سود می برند.

اسم بانک گردشگری را دزدیده‌اند

احمدی گفت: امروزه فقط اسم بانک گردشگری را دزدیده اند. نباید با سیاست چانه زنی وام گرفت. پس بانک گردشگری چه کار می کند؟

مستقیمی عضو هیات مدیره جامعه هتلداران کشور نیز صحبت های احمدی را تایید کرد و گفت: بانک گردشگری را تاسیس کرده اند و فقط اسمش را دزدیده‌اند!

پس از بحث‌هایی بین نمایندگان مجلس و اعضای فراکسیون گردشگری با روسای تشکل‌های گردشگری، جبار کوچکی‌نژاد در پایان این نشست گفت: سازمان احکام پیشنهادی را تقدیم کرده است که به دولت پیشنهاد می‌شود. دو تا از ماده‌ها مربوط به گردشگری است. این احکام در اختیار فعالان قرار بگیرد تا فردا کمیته تخصصی در این زمینه تشکیل شود و نظرات پراکنده ای که در این نشست ارائه شد جمع بندی شود تا آن را پیشنهاد دهیم و در نهایت چاپ شود. مطمئن باشید دوستان در کمیسیون تلفیق مدافع شما هستند.

;

مهلت دو روزه به تشکل‌های گردشگری برای اعلام نظر درباره برنامه ششم

مهلت دو روزه به تشکل‌های گردشگری برای اعلام نظر درباره برنامه ششم ;

تشکل‌های گردشگری تا عصر روز ۲۶ مرداد فرصت دارند دیدگاه‌های خود را درباره برنامه ششم توسعه به فراکسیون گردشگری و میراث فرهنگی مجلس ارائه دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست تشکل‌های گرشگری با نمایندگان مجلس شب گذشته ۲۴ مردادماه در هتل باباطاهر تهران، درحالی برگزار شد که نمایندگان مجلس اعلام کردند تشکل‌های گردشگری تنها تا عصر ۲۶ مردادماه فرصت دارند تا نظرات خود درباره لایحه برنامه ششم توسعه را اعلام کنند.

در این برنامه جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتلداران ایران و دبیر تشکل‌های گردشگری در این نشست گفت: به تازگی جلساتی در اتاق تهران و ایران برگزار شده و دوستان ایراداتی را به تشکل‌ها وارد کرده و گفته‌اند که این تشکل‌ها انسجام کامل لازم را ندارند درحالی که از سه سال پیش این انسجام تحت عنوان مجمع تشکل‌های گردشگری وجود داشته و جلساتی را نیز برگزار کرده‌ایم. امروز شاهدیم که هماهنگی بسیار قوی بین تشکل‌ها حاکم است ولی برخی از افراد تفاوت بین NGO و تشکل را نمی‌دانند و باعث بیان این نظرات شده‌اند.

وی ادامه داد: در اتاق بازرگانی ایران و تهران افرادی هستند که تخصص گردشگری ندارند و با وجود اینکه افراد غیرمرتبط با این حوزه هستند اما نظرات غیرتخصصی می‌دهند ما این موضوع را مغایر با اهداف تشکل‌های گردشگری می‌دانیم و به اعتقاد ما ورود اتاق بازرگانی به تشکل‌های گردشگری تحت هر عنوانی منطقی نیست در این ارتباط بیانیه‌ای را نیز تنظیم کرده که به زودی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهیم.

پس از او، جبار کوچکی‌نژاد رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در هر دوره‌ای که مجلس شکل می‌گیرد طبق قانون همه نماینده‌ها باید در یکی از کمیسیون‌های تخصصی حضور داشته باشند. گردشگری از نظر ما حوزه فرهنگی است و اصولا سیاست‌های بخش گردشگری را تعقیب می‌کند. ما ۱۳ کمیسیون گردشگری تخصصی داریم که کل امورات آن در این کمیسیون‌ها بررسی می‌شود.

وی گفت: اولین بحثی که در مجلس با آن مواجه شدیم برنامه ششم توسعه بود، زمان تدوین آن محدود است با این وجود برنامه ۵ ساله را یک سال دیگر تمدید کردیم. در زمانی که کمیسیون‌ها بررسی می‌کنند نمایندگان حق دارند دیدگاه‌های خود را مکتوب اعلام کنند طبق قانون دیدگاه‌ها باید چاپ شود. یک روش این است که دیدگاه‌ها درباره گردشگری را در کمیسیون گردشگری مطرح کنیم و یک راه دیگر این است که نظرات را به صورت جمعی اعلام کرده و در نهایت در کمیسیون تلفیق مطرح شود.

کوچکی‌نژاد گفت: ما آمادگی داریم تا فعالان گردشگری دیدگاه‌های خود را تا عصر روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد ماه ارائه کنند و بعد از آن مجلس هیچ پیشنهادی را نمی‌پذیرد. فراکسیون دولتی نیست و البته قوانین خشک مجلس را نیز ندارد نگاهش به بخش‌های اجرایی است و سعی دارد تا نگاه بخش خصوصی گردشگری را بگیرد و به دستگاه‌های اجرایی آن را اعلام کند.

;