; ;
اخبار

قوانین قوه مقننه و هرگونه اصلاح ضوابط و ارتباط ساختاری تشکل های گردشگری با نهادهای حاکمیتی ، فصل الخطاب می باشد

قوانین قوه مقننه و هرگونه اصلاح ضوابط و ارتباط ساختاری تشکل های گردشگری با نهادهای حاکمیتی ، فصل الخطاب می باشد;

فرخ مهر:

شائبه هرگونه اختلاف نظر بنیادین بین تشکل های صنعت گردشگری را مردود و خلاف اخلاق حرفه ای می دانیم

به گزارش اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمانهای استان تهران، محمد علی فرخ مهرِ

   با اشاره به برخی نظرات مطرح شده در خصوص ساختار گردشگری به ویژه در حوزه هتلداری  اظهار کرد: هتلها از عمده بخش های تأثیرگذار در حوزه گردشگری می باشند و علاوه بر جایگاه اقتصادی که گران ترین ساختار را ، به خود اختصاص داده، وجه تمایز آن با سایر حوزه‌های گردشگری محسوب می شود.

وی افزود: بنابراین، این جایگاه می‌طلبد تا سرمایه‌گذاران در این بخش از دیدگاههای مختلف به تحلیل ساختارهای اولیه وتأثیرگذار از جمله قوانین و ضوابط و ارتباط با نهادهای تأثیرگذار خود بپردازند وبه طور حتم سلیقه های متفاوت ، تضارب آراست و به معنای اختلاف نیست.

   فرخ مهر با تاکید بر اهمیت نقش صنعت گردشگری در رونق صنایع داخلی، گفت: گردش پول ملی ،توسعه بخش خصوصی و گردش سرمایه‌های داخلی که رشد امنیت ملی و نیز گسترش همکاری‌های بین‌المللی و تعامل با کشورهای دنیا را در پی دارد از مهمترین ابعاد توسعه این صنعت است.

به گفته فرخ مهر، توجه به این صنعت از بعد راهبردی و فرایند توسعه ملی و تحقق سند چشم‌انداز و نیز توسعه اشاعه فرهنگ اسلامی ایران در بین ملل ، تمدنها و همه فرهنگها بسیار حایز اهمیت و مستلزم توجه جدی و همه جانبه به تمامی نقش‌آفرینان در عرصه این صنعت است.

  وی با تاکید بر ضرورت توجه نهاد های حاکمیتی به این مهم و نقش بخش خصوصی، باهمین تشکل ها در توسعه و پویایی و بهره‌وری این صنعت استراتژیک و بی‌بدیل، خاطر نشان کرد:  با توجه به منویات مقام معظم رهبری که سال جاری را سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری کرده اند، صنعت گردشگری را میتوان از جمله مهمترین حوزه ها در این خصوص دانست که به وضوح در اسناد بالادستی کشور نظیر اصل 44  قانون اساسی و قانون اجرای سیاست‌های کلی نیز این اصل از اصول اقتصاد مقاومتی است که در قانون بهبود فضای کسب و کار برنامه ششم توسعه به آن توجه شده و صنعت گردشگری نسبت به سایر حوزه های اقتصادی نسبت به همه حوزه‌های پیشروترین می باشد.

وی با بیان اینکه تحقق آرمان پنج برابر شدن گردشگران خارجی با حضور تمام عیار بخش خصوصی در این صنعت محقق میشود، تصریح کرد: بایست هرگونه تغییردر این راستا به قوانین، دستورالعمل ، آئین‌نامه‌ها  با حضور موثر بخش خصوصی باشد.

   فرخ مهر با اشاره به نقش تشکلهای مردم نهاد در قالبهای انجمن و جوامع، اظهار کرد:  جایگاه و مقبولیت این تشکل ها در مفاد قانونی آمده که قانون‌گذار در قوای مجریه و مقننه مشخص کرده و نقش برنامه‌ریزی و نظارتی نهادهای حاکمیتی بر این تشکلها حایز اهمیت است.

به گفته رییس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران، با توجه به ساختار تعریف شده در قوانین، تعداد واحدهای زیر مجموعه هر تشکل و حد نصاب آن طبق قوانین تعریف شده،که در جایگاه هر تشکل مردمی تاثیر گذاراست.

   وی افزود: از مجموع مراکز اقامتی هتلی و مهمان پذیر که در سطح کشور حدوداً 2600 واحد فعالیت می نمایند ، هم اکنون اتحادیه‌های صنعت گردشگری با قدمت دیرینه‌ای که در قوانین بالادستی دارا می باشند و منتصب به سازمان میراث فرهنگی و سازمان صنعت ، معدن و تجارت، با تبعیت از قوانین و آئین‌نامه‌های جاری سازمان میراث فرهنگی و قانون نظام صنفی است، با حدنصاب واحدهای تحت پوشش در هر استان قابلیت تشکیل اتحادیه را خواهند داشت و در حال حاضر در بیش از 16  استان تحت عنوان اتحادیه فعالیت مینمایند که در قالب اتحادیه مستقل هتل داران و اتحادیه مستقل مهمان پذیران و اتحادیه مشترک هتلداران و مهمانپذیران و در چند استان اتحادیه هتل داران و مهمانپذیران و رستوران داران که جمعاً بیست و چهار اتحادیه فعالیت می نمایند مجموع واحد های تحت پوشش آنها تعداد 1620 واحد می باشد که تحت پوشش اتحادیه نقش مؤثری در این صنعت دارند.

فرخ مهر خاطر نشان کرد: کلیه تشکلهایی که تحت عناوین مختلف در حوزه گردشگری فعالیت می‌کنند، یک پیکره واحد میباشند و  علی‌رغم آنکه بعضاً دارای شیوه‌های متفاوت هستند اما دارای هدف واحد با استراتژی‌های خاص، موتور محرک صنعت گردشگری هستند و سیر تکامل و رشد این صنعت در طی دوران با آسیب‌شناسی و انعطاف‌پذیری و اصلاح‌ قوانین و سیاستها  رقم زده است.

به گفته وی  اگر امروز نقد و نظر به شیوه‌های رفتاری و تعیین ساختارهای جدید توسط نهادهای متولی مطرح میباشد صیانت از این صنعت با همگرایی نهادهای متولی و بخش خصوصی محقق خواهد شد، و نقش تشکلهای مردمی همچون این اتحادیه با شصت و پنج سال سابقه فعالیت با ضوابط اجرایی نشأت گرفته از دو نهاد سازمان میراث فرهنگی و قانون نظام صنفی و تجارب بدست آمده، در تنظیم مقررات و آئین نامه‌های بنیادین و مترقی و فارغ از دسترسی های سلیقه ای درپیشبرد اهداف  این صنعت بسیار مؤثر و تأثیرگذار خواهد بود.

   رییس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران در ادامه با اشاره به نوپا بودن این صنعت و وجود نظرات مختلف در این زمینه افزود: شائبه هرگونه اختلاف نظر بنیادین بین تشکل ها مردود بوده و خارج از اخلاق حرفه ای میدانیم  و انچه که در اصلاح ضوابط و قوانین ارتباطی تشکل های صنفی با نهادهای حاکمیتی است نظریه قوه مقننه را فصل الخطاب می دانیم و با دید ملی که تشکل های صنفی دارند مجری بلا منازع خواهند بود.
 

;

 شرط اخذ وام گردشگری از صندوق توسعه/۷۵۰ میلیارد برای ۱۶۰ پروژه

شرط اخذ وام گردشگری از صندوق توسعه/۷۵۰ میلیارد برای ۱۶۰ پروژه ;

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه به پروژه‌هایی با ۴۰ درصد پیشرفت وام داده می‌شود گفت: ۷۵۰ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای ۱۶۰ پروژه گردشگری اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید شیرکوند معاون سرمایه‌گذاری و طرح‌های سازمان میراث فرهنگی در نشست تشکل‌های گردشگری و نمایندگان مجلس پیرامون برنامه ششم توسعه کشور که شب گذشته 24 مردادماه برگزار شد گفت: نظام بانکی در ارتباط با منابع بانکی و صندوق توسعه ملی تا جایی که می‌توانسته کمک کرده است. در سال ۹۴ توانستیم منابع صندوق را در این صنعت ۶ برابر بیشتر از سال ۹۳ کنیم.

وی گفت: توانستیم حدود ۷۵۰ میلیارد تومان از منابع صندوق برای تاسیسات گردشگری و هتل‌ها جذب کنیم. تا کنون ۱۶۰ تا ۱۷۰ پروژه از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کرده‌اند. به عنوان مثال در کردستان تسهیلات صندوق را برای هتل ۴ ستاره لاله پارک سنندج اختصاص دادیم هتل شادی سنندج نیز از برای طرح توسعه از این صندوق بهره گرفت و دو هتل دیگر در سقز و اورامان نیز وام گرفتند. الان هم صندوق آماده است تا به پروژه‌های گردشگری تسهیلات بدهد اما با چهار شرط.

شیرکوند بیان کرد: یکی از این شرط‌ها این است که زمین پروژه مورد نظر مربوط به تاسیسات گردشگری و هتل‌ها مازاد باشد تا بتواند در وثیقه قرار گیرد و یا سرمایه گذار قدرت تامین وثیقه به اندازه تسهیلاتی که می‌گیرد را داشته باشد شرط بعدی این است که شرکتی که پروژه را اجرا می‌کند به سیستم بانکی بدهی معوقه نداشته باشد و مورد دیگر هم اینکه پروژه بیش از ۴۰ درصد پیشرفت کرده باشد.

معاون سرمایه‌گذاری و طرح‌های گردشگری گفت: اگر در هر کجای کشور پروژه‌ای باشد که این چهار شرط را دارد فردا به دفتر من مراجعه کند ما شرط پیشرفت فیزیکی را قبول کردیم چون منابع صندوق محدود است معمولا عرف بر این بود که پروژه‌هایی که ۲۰ درصد پیشرفت کرده باشند از منابع صندوق توسعه استفاده کنند اما اعتبارات محدود است بنابراین قبول کردیم پروژه‌هایی که پیشرفت بیشتری کرده بودند را در حال حاضر بپذیریم.

وی افزود: امیدواریم در سال ۹۵ پروژه های ۴۰ درصد پیشرفت کرده تمام شوند و به پروژه‌هایی با ۳۰ درصد پیشرفت برسیم اما الان نه صندوق و نه سیستم آمادگی ندارند که روی پروژه‌های ۲۰ درصدی سرمایه گذاری کنند.

شیرکوند تصریح کرد: نرخ بهره وام‌های صندوق برای گردشگری در سال گذشته ۱۴ درصد بوده است امیدواریم هیات امنای صندوق نرخ تسهیلات گردشگری را بتواند از ۱۴ درصد به ۱۱ درصد برساند.

ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان کشور در پاسخ به صحبت‌های شیرکوند بیان کرد: در بحث تامین وثیقه باید گفت که سرمایه‌گذار اگر به طور مثال ۱۰۰ میلیارد تومان وام بخواهد باید ۱۵۰میلیارد تومان خارج از پروژه سرمایه داشته باشد تا بتواند به عنوان وثیقه بگذارد. این موضوع جای سوال و بحث دارد. چون سرمایه‌گذار از عهده آن بر نمی آید.

شیرکوند نیز پاسخ داد: وجوه داده شده باید در بودجه سنواتی وارد شود. وقتی وجوهی در اختیار ندارید این گزینه نیز حذف می شود. در بودجه سنواتی سازمان میراث فرهنگی ردیف کمک‌های فنی و اعتباری وجود دارد. با توجه به شرایط پروژه ها گفتیم اگر پروژه‌ای از صندوق وام گرفت نرخ سود آن ۱۴ درصد است. اما اگر صندوق از منابع داخلی بانک وام گرفت نرخ سود آن بالای ۲۰ درصد است. ما گفتیم از نرخ سود بانکی حدود ۶ تا ۸ درصد آن را سازمان میراث فرهنگی در قالب کمک های فنی و اعتباری می‌پردازد. به نحوی که یارانه حدود ۴۰۰ پروژه در سال ۹۴ پرداخت شد.

وی افزود: ما به هیچ پروژه ای جز سه پروژه بدهکار نیستیم. سازمان میراث فرهنگی به رغم اینکه در شرایط سختی بوده  اما توانسته در هیچ استانی به هیچ سرمایه گذاری بدهکار نباشد.

;

چالش نمایندگان مجلس با معاونان میراث فرهنگی/ گردشگری تعطیل است!

چالش نمایندگان مجلس با معاونان میراث فرهنگی/ گردشگری تعطیل است! ;

نمایندگان مجلس در نشستی با معاونان سازمان میراث فرهنگی و فعالان گردشگری بر سر مسائلی از جمله نام بانک گردشگری، عدم ارائه برنامه توسط سازمان و گلایه از سلطانی فر چالش ایجاد کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری کشور در نشست فعالان گردشگری با نمایندگان مجلس پیرامون برنامه ششم توسعه کشور که شب گذشته 24 مردادماه در هتل باباطاهر تهران برگزار شد گفت: صنعت گردشگری با بیش از ۲۵ تا ۳۰ دستگاه و نهاد تخصصی نسبت فامیلی دارد این نسبت فامیلی مبنای قانونی ضعیفی دارد و از روند قانون مدار در جهت توانمندسازی برخوردار نیست. بزرگترین چالش گردشگری نیز همین نقیصه است.

وی گفت: برخی از شهرهای توریستی ما در فصل‌هایی مثل بهار و پاییز پر از مسافر هستند و برحسب نگاه ملی و استانی مقررات خود را دارند. این مقررات بر مدار مقررات ملی گردشگری نیست چون هم روندها را مورد تعارض قرار می دهد و هم اقدامات را.

رحمانی موحد درباره ورود اتوبوس‌های گردشگری در شهرهای گردشگری نیز گفت: با پلیس راهور مکاتبه کردیم آقای مومنی به استان‌ها اعلام می‌کرد که ممانعت از آن خلاف است اما فرمانداران کار خود را می کردند. همه مشکلات نداشتن قانون نیست. برخی از جاها موضوع، عدم توجهاتی است که باید پشتوانه گردشگری باشد. باید فرایند، تحول و فعالیت یکپارچه را نهادینه کرد یعنی گردشگری یک متولی داشته باشد. در کشورهای دیگر پیوستگی بین دولت و فعالان وجود دارد و همه چیز بر مدار فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی عمومی طراحی شده است.

دغدغه نماینده مجلس در نشست فعالان گردشگری

در ادامه این نشست، شهاب نادری نائب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس گفت: در ماده ۲۴ جز به حوزه میراث فرهنگی به چیز دیگری اشاره نشده است. من همین جا و در حضور معاون گردشگری اعلام می‌کنم که گردشگری در ایران تعطیل است. من بزرگترین دهکده گردشگری را داشتم ولی هنوز نتوانسته‌ام به خاطر سخت گیری‌ها از مرحله سازمان میراث فرهنگی عبور کنم. درحالی که همه می‌گویند که گردشگری از نفت مهمتر است.

وی بیان کرد: در حوزه دولت موضع گیری در گردشگری باید خاص باشد اما از سوی دولت و سازمان مدیریت هیچ بحثی در این باره نشده است. ماده ۵۰ و ۵۱ اشاره مستقیم به ۵ برابر شدن جهانگردان دارد. اما برنامه‌ای برای آن مشخص نشده است. در لایحه تقدیمی نیز دو بند درباره گردشگری و میراث فرهنگی است. آیا واقعا سازمان میراث فرهنگی از مواد و احکام برای توسعه در این حوزه بی‌نیاز است؟ میراث فرهنگی هیچ برنامه‌ای نداده است بزرگترین غار آبی را در کشور داریم که روزی ۴۵ میلیون تومان درآمد دارد این درآمد کجا هزینه می شود. به کدام خزانه رفته است؟

وی با تاکید دوباره بر اینکه گردشگری در ایران تعطیل است خطاب به معاون گردشگری کشور گفت: آیا قوانین از دید سازمان میراث فرهنگی نقص ندارد که شما هیچ برنامه‌ای به دولت ارائه نکرده‌اید؟

نادری گفت: شرکت توسعه گردشگری تمام مناطق گردشگری را در دست گرفته و مشکلات خاصی را نیز ایجاد کرده است. در این باره فیلم و مستندات هم دارم. در ۲۰ سال گذشته بزرگترین طرح گردشگری کشور برای من بوده است. سازمان میراث فرهنگی مدیرانی در استان‌ها دارد که دنبال سیاسی کاری هستند. عوامل عدم موفقیت گردشگری در کشور مالکیت های دولتی و شبه دولتی است.

در پاسخ به این اظهارات رحمانی موحد گفت: برنامه ششم توسعه کشور دو پایه دارد یکی احکام و دیگری برنامه است. چیزی که به نماینده‌ها داده شد برنامه است ما مشکل احکام نداریم. احکام قانونی نیاز نبود.

یک مشت آدم خاص در شرکت توسعه گردشگری

وی درباره شرکت توسعه گردشگری نیز گفت: این شرکت حیاط خلوت بوده است. مدیران آن سه بار هتل لاله را خریده و فروخته بودند. مدعیان و یک مشت آدم خاصی داشت که این شرکت را خورده بودند! دو سال سازمان میراث فرهنگی روی آن کار کرد تا توانست مشکل شرکت را حل کند. پیشنهاد می‌کنم قبل از ارائه موضوعی، یک بار تاریخچه آن را مطالعه کنید.

سپس سعید شیرکوند معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی وارد بحث شد و گفت: اگر سرمایه‌گذار پیدا شد فردا به سازمان میراث فرهنگی بیاید. من به او غار قوری قلعه را می‌دهم به شرطی که بگوید ده میلیارد تومان هزینه می‌کنم.

نادری هم پاسخ داد: شما می‌گویی ده میلیارد من حاضرم ۲۰ میلیارد تومان هزینه کنم.

نماینده‌ای که نتوانست با رئیس سازمان میراث فرهنگی ملاقات کند

سپس محمد صادق حسنی نماینده مردم رشت در مجلس وارد بحث شد و گفت: ۸ سال مدیر مالی شرکت توسعه ایرانگردی بودم می‌دانم که چه اتفاقاتی آنجا افتاد. من هم تایید می‌کنم که گردشگری در کشور تعطیل است. شما مشکل قانونی و برنامه نداریم من می‌دانم. اما درباره ایرانگردی هیچ برنامه‌ای نیست. برنامه‌ها درباره گردشگری صفر است. من چند بار خواستم با رئیس سازمان میراث فرهنگی ملاقات کنم هنوز نتوانسته‌ام. در فراکسیون گردشگری ۱۴۰ نماینده عضو هستند. باید نمایندگان فکری به حال آن کنند. دوستان فعال گردشگری نیز باید کمک کرده و راهکار بدهند ما از سه ماه دیگر می خواهیم کار را شروع کنیم.

نیک فرد نماینده لاهیجان نیز در این نشست گفت: از آمار گردشگران ورودی که سازمان میراث فرهنگی اعلام می‌کند ۵۰ درصدش برای سفرهای زیارتی به ایران آمده‌اند. پس کارگزاران ما در دنیا چه کار می کنند؟

گلایه نماینده مجلس از سلطانی‌فر

قاسم احمدی، نماینده چالوس نیز گفت: گردشگری سنتی اداره می‌شود و صاحب ندارد. بحث این است که در برنامه ششم چه کار کنیم. من از آقای سلطانی‌فر گلایه دارم چون در این برنامه باید شرکت می‌کرد. چرا نماینده ما نمی‌تواند با ایشان دیدار کند؟ این کار معنی ندارد. آیا نماینده مجلس باید دنبال آقای سلطانی‌فر بگردد؟ ایشان باید با افتخار نماینده مجلس را بپذیرد.

وی در ادامه صحبت‌هایش گفت: اینکه بگوییم وام من کم است دردی دوا نمی‌کند. باید معاون گردشگری بگوید این حکم را می‌خواهیم و گرنه فقط اشخاص از کنار گردشگری سود می برند.

اسم بانک گردشگری را دزدیده‌اند

احمدی گفت: امروزه فقط اسم بانک گردشگری را دزدیده اند. نباید با سیاست چانه زنی وام گرفت. پس بانک گردشگری چه کار می کند؟

مستقیمی عضو هیات مدیره جامعه هتلداران کشور نیز صحبت های احمدی را تایید کرد و گفت: بانک گردشگری را تاسیس کرده اند و فقط اسمش را دزدیده‌اند!

پس از بحث‌هایی بین نمایندگان مجلس و اعضای فراکسیون گردشگری با روسای تشکل‌های گردشگری، جبار کوچکی‌نژاد در پایان این نشست گفت: سازمان احکام پیشنهادی را تقدیم کرده است که به دولت پیشنهاد می‌شود. دو تا از ماده‌ها مربوط به گردشگری است. این احکام در اختیار فعالان قرار بگیرد تا فردا کمیته تخصصی در این زمینه تشکیل شود و نظرات پراکنده ای که در این نشست ارائه شد جمع بندی شود تا آن را پیشنهاد دهیم و در نهایت چاپ شود. مطمئن باشید دوستان در کمیسیون تلفیق مدافع شما هستند.

;

مهلت دو روزه به تشکل‌های گردشگری برای اعلام نظر درباره برنامه ششم

مهلت دو روزه به تشکل‌های گردشگری برای اعلام نظر درباره برنامه ششم ;

تشکل‌های گردشگری تا عصر روز ۲۶ مرداد فرصت دارند دیدگاه‌های خود را درباره برنامه ششم توسعه به فراکسیون گردشگری و میراث فرهنگی مجلس ارائه دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست تشکل‌های گرشگری با نمایندگان مجلس شب گذشته ۲۴ مردادماه در هتل باباطاهر تهران، درحالی برگزار شد که نمایندگان مجلس اعلام کردند تشکل‌های گردشگری تنها تا عصر ۲۶ مردادماه فرصت دارند تا نظرات خود درباره لایحه برنامه ششم توسعه را اعلام کنند.

در این برنامه جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتلداران ایران و دبیر تشکل‌های گردشگری در این نشست گفت: به تازگی جلساتی در اتاق تهران و ایران برگزار شده و دوستان ایراداتی را به تشکل‌ها وارد کرده و گفته‌اند که این تشکل‌ها انسجام کامل لازم را ندارند درحالی که از سه سال پیش این انسجام تحت عنوان مجمع تشکل‌های گردشگری وجود داشته و جلساتی را نیز برگزار کرده‌ایم. امروز شاهدیم که هماهنگی بسیار قوی بین تشکل‌ها حاکم است ولی برخی از افراد تفاوت بین NGO و تشکل را نمی‌دانند و باعث بیان این نظرات شده‌اند.

وی ادامه داد: در اتاق بازرگانی ایران و تهران افرادی هستند که تخصص گردشگری ندارند و با وجود اینکه افراد غیرمرتبط با این حوزه هستند اما نظرات غیرتخصصی می‌دهند ما این موضوع را مغایر با اهداف تشکل‌های گردشگری می‌دانیم و به اعتقاد ما ورود اتاق بازرگانی به تشکل‌های گردشگری تحت هر عنوانی منطقی نیست در این ارتباط بیانیه‌ای را نیز تنظیم کرده که به زودی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهیم.

پس از او، جبار کوچکی‌نژاد رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در هر دوره‌ای که مجلس شکل می‌گیرد طبق قانون همه نماینده‌ها باید در یکی از کمیسیون‌های تخصصی حضور داشته باشند. گردشگری از نظر ما حوزه فرهنگی است و اصولا سیاست‌های بخش گردشگری را تعقیب می‌کند. ما ۱۳ کمیسیون گردشگری تخصصی داریم که کل امورات آن در این کمیسیون‌ها بررسی می‌شود.

وی گفت: اولین بحثی که در مجلس با آن مواجه شدیم برنامه ششم توسعه بود، زمان تدوین آن محدود است با این وجود برنامه ۵ ساله را یک سال دیگر تمدید کردیم. در زمانی که کمیسیون‌ها بررسی می‌کنند نمایندگان حق دارند دیدگاه‌های خود را مکتوب اعلام کنند طبق قانون دیدگاه‌ها باید چاپ شود. یک روش این است که دیدگاه‌ها درباره گردشگری را در کمیسیون گردشگری مطرح کنیم و یک راه دیگر این است که نظرات را به صورت جمعی اعلام کرده و در نهایت در کمیسیون تلفیق مطرح شود.

کوچکی‌نژاد گفت: ما آمادگی داریم تا فعالان گردشگری دیدگاه‌های خود را تا عصر روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد ماه ارائه کنند و بعد از آن مجلس هیچ پیشنهادی را نمی‌پذیرد. فراکسیون دولتی نیست و البته قوانین خشک مجلس را نیز ندارد نگاهش به بخش‌های اجرایی است و سعی دارد تا نگاه بخش خصوصی گردشگری را بگیرد و به دستگاه‌های اجرایی آن را اعلام کند.

;

روسای تشکل های گردشگری با رئیس کمیسیون فرهنگی دیدار کردند

روسای تشکل های گردشگری با رئیس کمیسیون فرهنگی دیدار کردند

;

جلسه روسای تشکل های گردشگری با رئیس کمیسیون فرهنگی و فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی برگزار شد و موانع و مشکلات بخش خصوصی با سازمان میراث فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست تشکل های گردشگری با رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی روز هجدم مرداد ماه درباره بررسی موانع و مشکلات گردشگری به خصوص مشکلات تشکل ها با سازمان میراث فرهنگی در ساختمان مجلس برگزار شد. در این نشست، حجت الاسلام پژمان فر رییس کمیسیون فرهنگی مجلس بر ماهیت فرهنگی، گردشگری تاکید کرد و گفت که باید نوع نگاهها به صنعت گردشگری فرهنگی و دور از نگاه سیاسی باشد. ضمن اینکه نباید از آن مسائل نیز دور ماند و غافل شد.

وی اعلام کرد که گردشگری باید در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی باشد.

در ادامه، سالک نائب رئیس کمیسیون فرهنگی نیز به راهنمایان گردشگری اشاره و تاکید کرد افرادی که به عنوان راهنما انتخاب می شوند باید افراد مسلط به فرهنگ و تاریخ و تمدن باشند تا بتوانند اطلاعات صحیحی از ایران به خارجی ها ارائه کنند. همچنین رفتار تورگردانان باید برای گردشگران خارجی الگو باشد لذا ضرورت دارد که الگوی خوب و مناسبی برای تورگردانان تعریف شود که برمبنای آن بتوان با گردشگران رفتار کرد.

در این جلسه، نمایندگان تشکل های گردشگری مختلف حضور داشتند و جمشید حمزه زاده، به عنوان دبیر تشکل ها و رئیس جامعه هتلداران کشور گفت: بخش خصوصی به خصوص تشکل های گردشگری با تصویب قوانین حمایتی از سوی مجلس شورای اسلامی تقویت می شوند.

حمزه زاده لزوم انجام مطالعات و نیازسنجی برای احداث هتلها و مراکز اقامتی از طریق میراث فرهنگی و گردشگری را مورد تاکید قرار داد و گفت که تاسیسات گردشگری برای موضوع مالیات بر درآمد در سال ۹۳ از طریق سازمان امور مالیاتی کشور، علی الراس شدند که این اقدام، تاسیسات گردشگری را متحمل پرداخت جریمه های سنگین کرد.

دبیر هماهنگی مجمع تشکل های گردشگری گفت: باید توجه بیشتری به راهنمایان گردشگری و بیمه آنها شود. سالهاست که مشکل آنها حل نشده است.

محمد حسن کرمانی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نیز درباره وضعیت فعالیت دفاتر مسافرتی و مشکلات آنها با سازمان میراث فرهنگی مسائلی را مطرح کرد و خواستار تشکیل وزارت گردشگری و کمیسیون گردشگری در مجلس شد.

محسن اسلامی نیز به عنوان مدیر انجمن موسسات آموزشی گردشگری در این برنامه به ضرورت تصویب قوانین در جهت تقویت تشکل های گردشگری و بخش خصوصی تاکید کرد و خواستار ایجاد سازمان نظام میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شد.

پس از این نشست، جلسه ای نیز با حضور رئیس جامعه هتلداران کشور و رئیس فراکسیون گردشگری مجلس برگزار شد در این جلسه نیز کوچکی نژاد اعلام کردکه یک هفته تا تصویب برنامه ششم فرصت باقی مانده است بنابراین  جلسه فراکسیون در مجلس برگزار می شود و یک شنبه هفته آینده نیز اعضای فراکسیون گردشگری با روسای تشکلهای گردشگری درباره محوریت برنامه ششم صحبت خواهند کرد.

;