; ;
اخبار

واپسین تلاش برای احیای جایگاه نیمه جان گردشگری در برنامه ششم

واپسین تلاش برای احیای جایگاه نیمه جان گردشگری در برنامه ششم ;

برنامه ششم توسعه در حال نهایی شدن است و کمیسیون‌های تخصصی فرصت محدودی پیش رو دارند تا نتیجه بررسی‌ها و نشست‌های مشورتی را به کمیسیون تلفیق اعلام کنند. زمان پایانی این ماراتن تا روز سه شنبه ۲۶ مرداد تعیین شده است. به دعوت آقای دکتر جمشید حمزه‌زاده رییس مجمع تشکل‌های گردشگری، روسای همه تشکل‌های گردشگری در هتل باباطاهر تهران گرد هم آمدند و در کنار روسای فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی  که حالا ۱۴۰عضو دارد و مدیران معاونت گردشگری آخرین چکش‌کاری‌ها را برای ارتقای سهم گردشگری در برنامه ششم توسعه به بوته نقد و بررسی گذاشتند.

 جبار کوچکی‌نژاد رییس هیات فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی است. او در راس جلسه به همراه سایر اعضای هیات رییسه می‌نشیند. کوچکی‌نژاد در پی آن است تا بتوان احکام قوی‌تری را برای حمایت از صنعت گردشگری در این سند پنج ساله گنجاند.

علاوه بر روسای تشکل‌های گردشگری، آقایان شهاب نادری نایب رییس، کناری عضو دیگر هیات رییسه فراکسیون گردشگری و رحمانی موحد و ولی زاده مدیر امور حقوقی و دکتر شیرکوند مدیر بخش سرمایه‌گذاری از جمله حاضران این نشست هستند.

حمزه‌زاده رییس مجمع تشکل‌های گردشگری در ابتدای جلسه، سهم صنعت گردشگری در برنامه ششم را بسیار ضعیف توصیف کرد و هدف از این نشست را تلاشی دوباره برای ارتقای جایگاه صنعت گردشگری در برنامه ششم توسعه برشمرد.

به باور او به غیر از دو بند، نکته تازه‌ای در حمایت از گردشگری در برنامه ششم توسعه نیامده است. یکی ایجاد ظرفیت هتل و حمایت از میراث فرهنگی و این در حالی است که گردشگری یکی از محورهای اصلی توسعه کشور است که نگاه ویژه‌ای می‌خواهد.

او می‌گوید که بخش خصوصی انتظار داشت تا دولت انگیزه‌های بیشتر بخش خصوصی را در تدوین این برنامه لحاظ می‌کرد.

 

آقای حمزه‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود اظهارنظرهای برخی از اعضای اتاق بازرگانی صنایع و معادن را مبنی بر عدم انسجام کافی در تشکل‌های گردشگری نامربوط دانست و گفت که این تشکل‌ها از سه سال پیش به این سو در هماهنگی کامل با یکدیگر هستند و افرادی که در اتاق‌ حضور دارند هیچ تجربه ای از صنعت گردشگری ندارند. او توصیه کرد مراقب اظهار نظر افراد غیرتخصصی باشند و ورود اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تحت هر عنوان در تشکل‌های گردشگری منطقی نیست.

در این جلسه کوچکی‌نژاد نقش مجلس تازه‌نفس را در پیشبرد اهداف توسعه‌ای صنعت گردشگری مهم توصیف کرد و از حاضران خواست تا در فرصت بسیار اندک باقی مانده دیدگاه‌های کارشناسی را برای درج در برنامه ششم توسعه ارایه دهند  او گفت که سازمان میراث فرهنگی فعالیت‌های تخصصی مناسبی به انجام رسانده و احکام خوبی در حوزه گردشگری تدوین کرده است. البته نقص‌هایی وجود دارد که لازم است بخش خصوصی برای اصلاح آن وارد عمل شود و فراکسیون می تواند به نمایندگان بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران کمک کنند.

 نماینده راهنماهای گشت‌های مسافرتی کشور در این نشست به نمایندگی از ۴۰۰ نماینده فعال گفت که راهنمایان تور بیمه تامین اجتماعی را شخصی پرداخت می کنند و لازم است تا در برنامه ششم راهنمایان تور و منابع انسانی کمک شود. به تازگی برنامه بیمه تکمیلی نیز عملیاتی شده و اگر امکان داشته باشد برای تامین اعتبار تحت حمایت قرار بگیرند.

 

چه‌قدر از گردشگران خارجی به دلیل نبود امکانات عذرخواهی کنیم؟

ابراهیم پورفرج رییس جامعه تورگردانان ایران یادآور شد که صنعت گردشگری، می‌تواند ایران را از درآمد تک محصولی برهاند و افزایش گردشگری نشان داده که چه‌قدر تاثیر مثبت در جامعه داشته است. یک صنعت با این خصوصیات مستلزم حمایت است. متاسفانه صندوق توسعه ملی نقش حمایتگر ندارد. بارها به این صندوق مراجعه کردیم برای وام با بهره کم. یکی بگوید چه حمایتی کرده است؟‌ ضمانت اجرای حتی همین دو بند در برنامه ششم توسعه چیست؟‌ نمایندگان محترم چقدر از ما حمایت خواهند کرد؟ این ها نکاتی است که باید پاسخ شفاف داشته باشد. کشور به زیرساخت و حمل و نقل مناسب به شدت نیازمند است. هیچ کدام از خودروسازان داخلی نمی توانند خودروهای مورد نیاز گردشگران را تولید کنند. به ما اجازه نمی‌دهند خودرهای مورد نیاز را وارد کنیم. به دلیل مناسب نبود حمل و نقل هوایی، عمده سفرهای تورگردانان را زمینی برنامه ریزی می‌کنیم. گردشگران خارجی عموما بالای ۵۰ سال سن دارند و مشکلات به مراتب بیشتری به نسبت جوانان دارند و نیاز به تاسیسات ویژه برای آنان داریم که موجود نیست. چه قدر از این گردشگران خارجی به دلیل نبود امکانات عذرخواهی کنیم؟

آقای مستقیمی عضو هیات مدیره جامعه هتلداران خواستار تشکیل وزارت خانه گردشگری شد و همچنین مانند مشاغل پزشکی و مهندسی این صنعت را دارای نظام‌نامه داشته باشد.

سرمایه‌گذار ۴ شرط را رعایت کند همین فردا تسهیلات می‌دهیم!

آقای دکتر شیرکوند مدیرکل سرمایه‌گذاری  معاونت گردشگری در ارتباط با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی یادآور شد که نظام بانکی تا حدود زیادی مساعدت کرده است و از همه مهمتر در سال ۹۴ منابع صندوق توسعه ملی ۶ برابر و حدود ۷۵۰ میلیارد تومان برای تاسیسات گردشگری و هتل‌ها تخصیص یافته است. برای مثال در استان کردستان تسهیلات صندوق توسعه ملی برای هتل ۴ ستاره لاله پارک سنندج، شادی سنندج و هتل وزوان در سقز از این صندوق استفاده کردند و هتل ارومان کردستان به همین ترتیب.

به گفته شیرکوند صندوق توسعه ملی آمادگی دارد به پروژه های گردشگری به چهار شرط تسهیلات بدهد:

۱.زمین هتل آزاد باشد که بتواند وثیقه بشود

۲.سرمایه‌گذار به اندازه تسهیلاتی که در اختیار می‌گیرد قادر باشد وسایل خارج از طرح را تامین کند.

۳. صاحب پروژه به نظام بانکی بدهی معوقه نداشته باشد

۴. پیشرفت فیزیکی طرح بیش از ۴۰ درصد باشد.

او گفت: “به لحاظ عرف نظام بانکی باید ۸۰ درصد وام بدهد اما منابع صندوق محدود است و امیدواریم در سال ۹۵ به طرح‌های با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی وام بدهد و الان نظام بانکی روی چنین درصدی آمادگی سرمایه‌گذاری دارد.

نرخ بهره صندوق توسعه ملی ۱۴ درصد بوده و امیدواریم هیات امنای جدید را به حدود ۱۱ درصد برسانیم.

پورفرج در پاسخ آقای شیرکوند گفت: این روشی که شما پیش گرفته‌اید حمایت نیست بلکه به این مفهوم است که سرمایه گذار اگر ورود کردی که هیج و اگر نه اهمیتی ندارد!

آقای شیرکوند در پاسخ گفت: وجوه اداره شده باید به بودجه سنواتی کشور برود ثبت بشود و در اختیار سازمان گذاشته شود. ما که نمی‌توانیم علاالدین چراغ جادو بشویم. در بودجه سنواتی ردیف کمک‌های فنی و اعتباری داریم. اگر طرحی از صندوق تسهیلات گرفت نرخ سود ۱۴ درصد است اما اگر سرمایه‌گذاراز منابع داخلی بانک تسهیلات گرفت نرخ سود بالای ۲۰ درصد است و در این جا وارد عمل می‌شویم و از نرخ سود بانکی با جدولی که در مناطق محروم است بین۶ تا ۸ درصد سود مربوط به تسهیلات را در قالب کمک‌های فنی و اعتباری می‌پردازیم. در سال ۹۴ به حدود ۴۰۰ طرح کمک کرده‌ایم. سازمان علی رغم این که سال گذشته در شرایط بسیار سختی به لحاظ تخصیص بوده اما در هیچ استانی به هیچ سرمایه‌گذاری بدهکار نبوده است.

مبانی قانونی حمایت از گردشگری ضعیف است

 مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری یادآور شد دوستان به تناوب مشکلات را اشاره کردند و تمام این موارد مورد تایید است و در دو سه سال اخیر تجربه من این بوده که این صنعت با ۳۰ دستگاه و ارگان تخصصی و غیرتخصصی در ارتباط است منتهی مبانی قانونی این ارتباط ضعیف است و روند قانونمدار در جهت توانمندسازی گردشگری را پشتوانه نداشته‌ایم و این بزرگترین چالش است.

در بعد تنقیح قوانین و قوانین متعارض و دخالت های بامنشاء قانونی و دستورالعملی نیز به گلوگاه‌هایی دامن زده است.

لازم است نظام تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری اجرایی از هم جدا باشد و در همه کشورهای موفق گردشگری از جمله در فرانسه و ترکیه این موضوع به گونه‌ای است که تمام سیاست‌ّها بر مدار فعالیت‌ّهای اجتماعی و اقتصادی عمومی متکی است. براساس سیاست‌ّهای دولت مالزی گردشگری خروجی از مالزی به راحتی مجوز نمی گیرد که در ایران چنین نیست. رحمانی موحد تاکید کرد که این دوره از حضور نمایندگان مجلس را به فال نیک می‌گیریم تا راه حل اساسی برای رفع مسائل و مشکلات مهیا شود.

گردشگری تعطیل است

دکتر نادری نایب رییس فراکسیون گردشگری نیز گفت: در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی مدیران بخش خصوصی را به مدیران دولتی ترجیح می‌دهم. بیشتر فعال اقتصادی هستم تا نماینده مجلس. خدمت آقای رحمانی موحد عرض کنم که گردشگری در این کشور تعطیل است.آیا در حوزه شما قوانین بدون نقض است؟

در ماده ۲۴ به جز میراث فرهنگی چیزی در برنامه ششم ارایه ندارید و به باور من گردشگری تعطیل است. از سال ۷۶ تاکنون بزرگترین طرح گردشگری را داشتم اما هنوز نتوانستم از سیاسی‌کاری مدیران بیرون بیایم. پرسش این است که با این وضعیت چگونه می‌خواهیم ۵ برابر شدن گردشگری خارجی را تحقق بخشیم؟ واقعا سازمان میراث فرهنگی  گردشگری هیچ چیز برای توسعه گردشگری ارایه نداده است.

بزرگترین غار آبی در استان کرمانشاه روزی ۴۵ میلیون تومان درآمد دارد اما این درآمد کجا هزینه می‌شود؟

رحمانی موحد در پاسخ به ‌آقای نادری گفت: مدل برنامه ششم دو پایه دارد یکی احکام و دیگری برنامه است. آن چه که به مجلس شورای اسلامی ارایه شد احکام بوده وما در بخش گردشگری مشکل احکام نداشته ایم. پس آن چه که ارایه شد در ارتباط با میراث بود.

;