; ;
اخبار

آمارهای نادرست پر بودن اتاق ها به ضرر هتلداران تمام شد

آمارهای نادرست پر بودن اتاق ها به ضرر هتلداران تمام شد;

رئیس جامعه هتلداران ایران با انتقاد از آمارهای کذب پر بودن اتاق هتلها در کشور گفت: ارائه این آمارها موجب شده تا سازمان امور مالیاتی هتلها را علی الراس کند.

جمشید حمزه زاده به خبرنگار مهر گفت:اکنون آمار میزان اشغال هتلهای کشور زیر ۵۰ درصد است اما مسئولان مختلف در حوزه گردشگری و سازمان میراث فرهنگی اعلام می کنند که هتلهای ایران پر است همین موضوع موجب شده تا بازرسان سازمان امور مالیاتی حساب های  دفتری هتلداران را در نظر نگیرند و تحت تاثیر جو بوجود آمده توسط برخی از مسئولان گردشگری، خودشان برای هتلها مالیات بنویسند حتی در برخی از موارد سه برابر  برای هتلی مالیات نوشته اند.

وی ادامه داد: ماموران سازمان امور مالیاتی زمانی که به هتلها مراجعه می کنند با آمار واقعی اشغال هتل مواجه می شوند ولی آنها موارد درج شده در دفاتر حسابرسی هتلها را قبول نمی کنند و نظر خودشان را اعمال می کنند ما این موضوع را از هتلداران پرسیده ایم حتی خودمان نیز که یک گروه هتلی داریم با وجود اینکه خوش حساب بوده ایم اما بازهم برای سال ۹۴ علی الراس شده ایم. با این وجود چنین مشکلی را در جلسات مطرح کرده و هنوز اقدام اساسی در این زمینه انجام نداده ایم.

حمزه زاده در پاسخ به این سوال که شما به عنوان رئیس یک گروه از هتل  ها   همانند روسای هتلداری دیگر اعلام کرده بودید بیش از ۶۰ درصد اتاق های این گروه هتلداری اشغال شده گفت: الان نیز همین طور است اما با این وجود ما را علی الراس کردند. ما نگفتیم بالای ۷۰ درصد بلکه آمار ۶۰ درصدی را اعلام کردیم. ضمن اینکه این آمار در کل کشور زیر ۵۰ درصد است. 

در مرداد ماه سال ۹۴ نیز رئیس جامعه هتلداران کشور در جمع تشکل های گردشگری گفته بود: یکی از مشکلات ما بحث مالیات‌ها است. سازمان امور مالیاتی بالای ۸۰ درصد موسسات گردشگری را علی الراس می کند.

وی بار دیگر این موضوع را در مرداد ماه امسال در نشستی با تشکل های گردشگری و نمایندگان مجلس بیان کرد و لزوم انجام مطالعات و نیازسنجی برای احداث هتلها و مراکز اقامتی از طریق میراث فرهنگی و گردشگری را مورد تاکید قرار داد و گفت که تاسیسات گردشگری برای موضوع مالیات بر درآمد در سال ۹۳ از طریق سازمان امور مالیاتی کشور، علی الراس شدند که این اقدام، تاسیسات گردشگری را متحمل پرداخت جریمه های سنگین کرد.

زمانی که اداره دارایی در آمد کتمان شده ای را مشاهده کند و یا مدارک دارای نواقص باشد؛ اداره دارایی می تواند ماخذ محاسبه مالیات را بر اساس محاسبات بررسی های انجام شده سازمان امور مالیاتی تشخیص داده و مورد مطالبه قرار دهد، در واقع در صورتی که میزان مالیات توسط اداره دارایی تشخیص داده شود و یا دفاتر و مستندات وی رد شود میزان مالیات در آمد ، علی الراس می شود و بر اساس محاسبات مشخص شده سازمان امور مالیاتی تخمین زده می شود در واقع مفهوم علی الراس بدین گونه بیان می شود که میزان دارایی مورد محاسبه شده از طریق تخمین هایی که سازمان اداره دارایی لحاظ می کند در نظر گرفته می شود.

;

انتقاد از عدم وجود آمار درست در حوزه گردشگری و خدمات وابسته

انتقاد از عدم وجود آمار درست در حوزه گردشگری و خدمات وابسته ;رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران با انتقاد از عدم ارائه آمار صحیح از حوزه گردشگری در خصوص تأثیرات جبران ناپذیر این مهم بر موضوعات اقتصادی تأکید کرد.
به گزارش اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران، محمد علی فرخ مهر، رئیس این اتحادیه با اشاره به عدم وجود آمار درستی از سطح اشغال هتل ها به وسیله حضور گردشگران گفت :" این موضوع به دلیل آن است که اطلاع رسانی دقیقی از سازمان های متولی و تشکل های مرتبط ارائه نمی شود و اجماعی در این زمینه وجود ندارد.

فرخ مهر افزود : " البته در ارائه آمار گردشگران خارجی و داخلی گاهی مناقشاتی وجود دارد که به دلیل عدم دخالت صحیح نهاد های آمارگیر مانند مرکز آمار ایران است و این در شرایطی است که چنین نهاد هایی می توانند تأثیر بسزایی در این صنعت نوپا داشته باشند.
وی با تأکید بر اینکه اثر پذیری آمار های دقیق ورودی گردشگر به منظور ایجاد انگیزه در حضور سرمایه گذاران جدید به این صنعت بسیار حائز اهمیت است افزود : " با این وجود متأسفانه آمار و اطلاعات صحیحی در این خصوص ارائه نمی شود و این می تواند بار منفی هم برای سرمایه گذاران که نیازمند آگاهی از سطح اشغال ها هستند، داشته باشد.

فرخ مهر تصریح کرد :" در هر صورت، ضعف آماری ناشی از عدم حضور سازمان آمار نه تنها این صنعت، بلکه در سایر زمینه ها نیز موجب بروز لطمات جبران ناپذیری می شود و هر گونه تصمیم گیری و تصمیم سازی که نیاز به چنین اطلاعاتی دارد را با درصد بالایی از اختلاف مواجه می کند و به طور حتم، نتایج منفی آن در برنامه ریزی های اقتصادی مشهود خواهد بود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد :" در چنین شرایطی و تا زمانی که قابلیت های نظارتی و آماری که پاسخگوی کاستی های تدوین برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت این صنعت را پوشش دهد، ایجاد شود، می بایست برای به دست آوردن آماری که سطح اشغال هتل ها را به درستی نشان دهد، از جمع بندی گزارش هایی که در اختیار نهاد متولی یعنی سازمان میراث فرهنگی، نهاد های امنیتی و مدیریت تشکل ها چون اتحادیه در هر استان استفاده کرد، چرا که در غیر این صورت به بیراهه خواهیم رفت.

فرخ مهر تصریح کرد : " این شرایط هم برای پیشرفت صنعت هتلداری و سرمایه گذران جدید، هم برای هتلداران موجود و هم چنین برای ورود گردشگر خارجی تأثیرات منفی دارد و رفع این مشکلات نیازمند نگاه دقیق و کارشناسی مدیران تشکل های گردشگری و سایر مسئولان است تا شاهد رشد صنعت گردشگری باشیم.

وی در ادامه اظهار کرد : " تجربه نشان داده است، در طول سال هتل ها به جز زمان برگزاری نمایشگاه ها به دلیل عدم مدیریت در تقویم برگزاری، با سطح اشغال بالایی مواجه هستند که این موضوع نیز موجب ناراحتی مهمانان جاری هتل ها می شود . در سایر زمان ها هتل های تهران با سطح اشغال پایینی که دارند آمادگی تخفیف 30% تا 50%  را در دستور پذیرش مهمان قرار می دهند.
;