; ;
اخبار

 حمزه‌زاده: آزادسازی نرخ هتل‌ها باعث افزایش قیمت نمی‌شود

حمزه‌زاده: آزادسازی نرخ هتل‌ها باعث افزایش قیمت نمی‌شود ;


رئیس جامعه هتلداران کشور گفت: آزادسازی نرخ هتل‌های کشور موجب ارتقای کیفیت خدمات و کم شدن دخالت دولت در فرایند تعیین نرخ می‌شود نه افزایش قیمت.

جمشید حمزه‌زاده درباره آزادسازی نرخ هتل‌ها که آن را رئیس سازمان میراث فرهنگی روز یازدهم مهر ماه در همایش سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری اعلام کرد به خبرنگار مهر گفت: ما دعا می‌کنیم که جدیت در صحبت‌های رئیس سازمان میراث فرهنگی باشد. البته در این باره صحبتی با ما نشده است اتفاقا نظرم بر این است که باید این موضوع را پیگیری کرد. چون آزاد سازی نرخ هتل به توسعه گردشگری کمک می‌کند.

وی درباره اینکه تجربه آزادسازی نرخ در ایران نشان می‌دهد که همیشه این سیاست تنها به افزایش نرخ منجر شده و نه به ارتقای کیفیت گفت: افزایش نرخ وجود نخواهد داشت. در بسیاری از کشورها آزادسازی انجام می شود. چرا که این کار موجب توزیع سفر در مواقع پیک خواهد شد و رقابت بین هتل‌ها به وجود می‌آید و کیفیت خدمات نیز ارتقا می‌یابد. در آن صورت مسافر نیز راضی تر از هتل بر می‌گردد.

حمزه‌زاده درباره پیشینه صحبت‌های انجام شده با هتلداران تصریح کرد: یک بار آقای سلطانی‌فر در جلسه‌ای این موضوع را مطرح کرد و معتقد بود که باید چنین کاری انجام شود اما اینکه چقدر سازمان میراث فرهنگی روی این موضوع مصمم است جای بحث دارد. من فکر می‌کنم آزادسازی نرخ هتل‌ها زمان زیادی ببرد ما علاقه‌مند به اجرایی شدن این کار هستیم.

وی افزود: این طور نیست که با آزادسازی نرخ، با افزایش قیمت مواجه شویم و هر کسی هر نرخی که خواست تعیین کند بازار عرضه و تقاضا همیشه تعیین کننده است. بخش خصوصی قیمت پیشنهادی خود را می‌دهد و تشکل مربوطه نیز آن را تعیین می‌کند این آزادسازی حتما با نظارت تشکل‌ها باید انجام شود. بهتر است که در مراحل اولیه آن را فازبندی کنیم. آزادسازی نرخ موجب می‌شود که فرایند دخالت دولت در تعیین نرخ‌ها کم شود.
;

نشست سرمایه گذاران

نشست سرمایه گذاران;

به گزارش اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران، هم اندیشی با سرمایه گذاران جدید صنعت هتلداری که در سالن همایش اتحادیه با حضور مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.

فرخ مهر ضمن تبریک به مناسبت هفته گردشگری خاطر نشان کرد: در تهران 137 هتل، هتل آپارتمان و پانسیون وجود دارد و به طور حتم اگر هتل های خوب در تهران راه اندازی شود موجب جلب مسافر بیشتر هم می شود که رونق صنعت گردشگری را به دنبال خواهد داشت.

رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران، با تاکید بر ضرورت جلب مسافران به ویژه مسافران خارجی که می توانند مبلغ خوبی برای کشور ما باشند، خطاب به سرمایه گذاران جدید هتل ها تصریح کرد: در این راستا لازم است تا از تجربیات کارشناسان اتحادیه استفاده کنید تا بعدها در هیچکدام از مراحل کار به ویژه در زمان احداث هتل دچار مشکل نشوید .

وی افزود: اتحادیه آمادگی دارد تا از ابتدای راه بدون تحمیل هیچ بار مالی هرمشاوره ای که لازم است در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد.

فرخ مهر تصریح کرد: بسیاری از هتل ها نیروی انسانی خود را از خارج از سیستم هتلداری تامین می کنند در صورتی که اتحادیه خود ، واحد آموزش دارد و می توانند نیروی آموزش دیده را در اختیار هتل ها قرار دهد.

افزایش 30 درصدی مسافران تهران در نوروز

در ادامه این نشست، خسرو آبادی، مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری نیز با اشاره به اهمیت برگزاری چنین نشست‌هایی گفت: آنچه اهمیت دارد دوری از شعارهای رایج در این نشست‌هاست تا بتواند نتیجه لازم را داشته باشد .

وی افزود: اجزای لازم برای هتلداری زمانی شکل می گیرد که کسانی که برای احداث و راه اندازی هتل، سرمایه ، وقت و انرژی می گذارند نتیجه  کار خود را ببینند و این مهم تنها با انسجام میان همه بخش ها و وحدت میان هتلداران ، اتحادیه و سایر سازمان های مربوطه محقق می شود.

خسرو آبادی تصریح کرد: تجربه هتل داری در همه جای دنیا هست و کشور ما در این زمینه نوپاست و در شرایطی که امکان انتقال تجربیات در هر حوزه ای وجود دارد خوب است که از این شرایط به درستی استفاده کرد.

وی با تاکید بر این که در هر صنعتی باید اصول آن رعایت شود تا منجر به نتیجه درست شود، افزود: هتلداری نیاز به پایداری دارد و باید شرایط فعلی را درک کرد و در کنار آن به توسعه فکر کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی ضمن قدردانی از تلاش سرمایه گذاران جدید این صنعت و تاکید بر لزوم مشارکت بیشتر ، خاطر نشان کرد: طی سه سال اخیر با همکاری شهرداری تهران در حوزه تهران گردی، شاهد افزایش 30 درصدی مسافران به تهران به ویژه در تعطیلات نوروز بودیم و این کار، نیاز به توسعه وهدف گذاری دارد.

خسرو آبادی تصریح کرد: هتل های تهران در غیر از تعطیلات نوروز، مشکلی برای پذیرش مسافر ندارد و مشکل در تعطیلات است که باید با برنامه ریزی مناسب برطرف شود و به طور حتم، موفقیت بیشتر در این زمینه نیاز به کمک شهرداری و سایر سازمان ها دارد .

وی با اشاره به این که شهرداری تهران در این زمینه تبلیغات زیادی کرده است، گفت: در بافت های قدیمی و تاریخی تهران، سرمایه گذاری های زیادی انجام شده است و باتحول ایجاد شده موجب جلب مسافر می شود و مقصد گردشگری برای مخاطب ایجاد می کند.

خسرو آبادی در ادامه با اشاره به اهمیت جلب مسافران خارجی در کشور افزود: در این زمینه نیاز به حضور در نمایشگاه های خارجی است تا بتوان به درستی برای کشور تبلیغ کرد و مسافران خارجی بیشتری جلب کرد.

بر اساس این گزارش، در این نشست، سرمایه گذاران در حوزه هتل، مشکلات خود با مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی به بحث پرداختند. و مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری رهنمود لازم را به تناسب سؤالات مطرح شده توسط سرمایه گذاران که موجب سرعت بخشیدن به روند اجرا ساخت و ساز هتل و نیز بهره گیری از تجربیات اتحادیه و مسئولین آن ارائه نمودند.

در ادامه نشست به منظور گرامی داشت روز جهانی گردشگری با ارائه گزارش مدیریت مرکز آموزش تخصصی هتلداری _ آقای سامان از روند اجرای دوره های عمومی و تخصصی و آمار فراگیران دوره های مؤسسه آموزش با حضور مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری نسبت به تقدیر از پرسنل شاغل هتل ها که در دوره های آموزش تخصصی هتلداری دقت و جدیت نموده از برگزیدگان آنها و نیز اساتید با ارائه لوح تقدیر قدردانی شد.

در پایان نشست مراسم آتش بازی در محوطه اتحادیه برگزار شد.

  

;

انتقاد از طرح موضوع گواهینامه گردشگری حلال برای هتل های ایران

انتقاد از طرح موضوع گواهینامه گردشگری حلال برای هتل های ایران ;

رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران با انتقاد از موضوع  اعطای گواهینامه گردشگری حلال برای هتل های ایران گفت: طرح این موضوع برای هتل های ایران که در ذات خود حلال هستند، بی دلیل و فاقد نگاه کارشناسی است.

به گزارش اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران، محمد علی فرخ‌مهر رئیس این اتحادیه با اشاره به موضوع «گردشگری حلال» و اعطای گواهینامه به این منظور گفت:گردشگری به عنوان یک پدیده چند وجهی است که دارای ابعاد اقتصادی، تجاری، فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی است و ارتباط مستقیم با توسعه پایدار اقتصادی دارد که به طور حتم، می‌تواند در هر کدام از این محورها نقش آفرینی کند و با توجه به وجود استعدادهای بالقوه و پژوهش‌هایی که توسط اندیشمندان این صنعت و اساتید دانشگاهی صورت می‌گیرد، می‌تواند به طور  گسترده‌ای به این موضوع پرداخت.

وی افزود: صاحب نظران و اندیشمندان در اقتصاد با نگاه توسعه اقتصاد پایدار در حوزه گردشگری در هر گروه از کشورها به منظور ایجاد جاذبه برای گردشگران جهانی الگوهای با جاذبه‌های مختلف معرفی و بر آن تبلیغ و سرمایه‌گذاری میکنند، به طور مثال گردشگری سبز در نمایشگاه بین‌المللی فیتور 2013 در مادرید اسپانیا با تمرکز بر توسعه پایدار در بخش گردشگری سبز که از محیط زیست نشات می‌گیرد و هتلهای با علامت اکولوژیک در اروپا که دارای غذای ارگانیک هستند کلید زده شد و این هتلها تحت عنوان « هتلهای سبز» و یا هتل گیاهی که ارائه دهنده غذاهای گیاهی هستند، شروع به فعالیت کردند و با ارائه محصولات ارگانیک و نیز تغییر در سیستم‌ها انرژی‌زا و نگهدارنده انرژی صرفه‌جویی و منابع طبیعت در همه جهات و محیط زیست به عنوان برند جدیدی در جاذبه گروه گردشگران قرار گرفت.

فرخ مهر خاطر نشان کرد: در دوره دیگر جاذبه‌های اکوتوریسم، بوم گردشگری و طبیعت گردی محور جذب گردشگران سایر کشورها شد و یا در بخش اکوسیستم، جاذبه‌های گونه های خاص پرندگان و جانوران جذب گردشگر خاص خود را ایجاد می‌کند، همانگونه که در حوزه گردشگری سلامت یا ورزشی استعدادهای هر کشور در حوزه گردشگری طرح می‌شود .

نیاز به شناخت جاذبه های گردشگری برای جذب توریست

وی با اشاره به ارائه طرح های جدید از سوی پژوهشگران تصریح کرد: با بهره‌گیری از پتانسیل‌های هر کشور جاذبه‌های جدید ایجاد می‌شود تا بدین طریق اقتصاد پایدار صنعت گردشگری را قوام بخشند.

فرخ مهر با اشاره به گردشگری حلال تصریح کرد: واژه حلال ابتدا برای محصولات حلال در غذا مطرح و جهت استانداردسازی آن از سال 2010 دراستانبول ترکیه آغاز و به محصولات حلال در حوزه‌های مواد بهداشتی آرایشی و سایر موارد اضافه شد، اما آنچه که امروزه گردشگری حلال یا گردشگری اسلامی نامیده می‌شود به عنوان یک برند در صنعت گردشگری مطرح است و بیش از آنکه به خواستگاه مذهبی و فرهنگی مرتبط باشد نگاه اقتصادی دارد که با بهره‌برداری از آنچه که گردشگر مسلمان نیاز بدان دارد وکشورهای مختلفی پیشگام شدند ، با هدف گشایش اقتصادی جهت رونق گردشگری این کشورها مانند مالزی و ترکیه بوده است.

وی با اشاره به عنوان گردشگری در هتلهای ایران گفت: در ایرانی که خود ام‌القرای اسلام است و اصل در آن رعایت احکام اسلام، اصول شریعت اسلام است و قبور ائمه و فرزندان آنها در این کشور قرار دارد ، این موضوع از جاذبه‌های گردشگردی است .

ایران قطب گردشگری حلال است

به گفته وی، با وجود  قطب گردشگری حلال در میان مسلمانان جهان، اعطای گواهینامه حلال گردشگری به هتلهای ایرانی مانند این است که سهواً یا عمداً سوار بر موجی ساخته و پرداخته کشورهایی شود که ضوابط و معیار های اسلامی به صورت کامل در آنها رعایت نمی شود.

وی افزود: آیا متولیان امر هیچ تأمل در آنچه بر اجرای آن مصر هستند نموده‌اند و چه توجیهی نسبت به اجرای این طرح دارند؟ آیا تا کنون هتلهای ایران فاقد ارائه خدمات و غذا و سایر مواردی که در گردشگری حلال بدان اشاره شده نبوده‌اند؟ آیا غذای غیر حلال در آن طبخ و سرو می‌گردد آیا هتلها و اماکن ذی‌ربط اشاعه دهنده خلاف شرع مقدس بوده آیا تلقی از نصب پلاک حلال برای هتلها جز آنچه گفته شد استنباط دیگری خواهد داشت؟ ایرانی که مقصدی به ذات سراسر حلال برای گردشگران مسلمان است و موقعیتی استثنایی در میان کشورهای اسلامی دارد؟ آیا بدلیل عدم برنامه‌ریزی و انجام اجرای مدون در بروزرسانی و توانمند کردن بیش از پیش پتانسیل‌ها که درحوزه اکوتوریسم، طبیعت گردی در حوزه اکوسیستم که گونه‌های پرندگان و جانواران استثنایی دارد و در حوزه علم و ادب و اندیشمندان، فرهنگ غنی ایرانی اسلامی شعرایی که سرآمد شعرای جهان هستند، زبان و ادبیات فارسی که هر روز به دپارتمانهای دانشگاهی کشورها اضافه می‌شود تأمل شده آیا به گردشگری سلامت که در کوتاه مدت رشد چشمگیری داشته از دریچه ایران اسلامی بدان نگاه شده، که امنیت خاطر برای استفاده کنندگان گردشگری سلامت موجب حضور آنها در ایران شده آیا این ایران اسلامی نبوده که این ذخایر و منابع غنی فرهنگی ادبی و نشر اسلام را مخصوصاَ پس از انقلاب اسلامی ام‌القرای اسلامی را کسب کرده آیا می‌توان سر درب دروازه‌های آن بنویسند این کشور حلال و اسلامی شد؟

آیا می‌توان ضعف در جذب گردشگری و درآمد حدود سه درصد ایران را از گردشگری حلال سالانه 160 میلیارد دلار، به دلیل عدم اجرای شریعت اسلامی و آداب شرعی دانست؟

رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران در ادامه خاطر نشان کرد:  آنچه که موجب رشد گردشگر و جاذبه ایران اسلامی خواهد شد فضای جدید فکر و اندیشه و تحقیق در استعدادهای بالقوه ایران است و امید است پیش از آنکه بر موجی که دیگران ایجاد کرده‌اند سوار شویم خود طرحی نو و برندی از توانمندی‌های ایران با ساز و کارهای جدید و شیوه‌های جدید تبلیغاتی و بازاریابی مدرن خود را به جهانیان عرضه کنیم تا با تاریخچه کهن ایران اسلامی دریچه جدید دیگری برای  صنعت گردشگری کشور شود.

;

افزایش نرخ اتاق هتلها بررسی می شود

افزایش نرخ اتاق هتلها بررسی می شود ;

رییس جامعه هتلداران ایران از بررسی افزایش نرخ هتلها تا هفته دیگر خبر داد و گفت: ممکن است افزایش با تخفیف همراه شود.

جمشید حمزه زاده درباره اینکه طبق هر سال در پایان فصل تابستان و اواخر شهریور نرخ هتلها افزایش می یابد به خبرنگار مهر گفت: هنوز مشخص نیست آیا در شش ماهه دوم سال ٢٠ درصد افزایش نرخ وجود داشته باشد یا نه چون بازار کشش ندارد و باید عرضه و تقاضا مورد بررسی قرار گیرد ممکن است برخی از استانها کشش داشته باشد که هتلهایش نرخ را افزایش دهند اما بسیاری از استانهای کوچک این کشش را ندارند بنابراین از آنجا که تعیین نرخ ها به صورت استانی است به همه جوامع و هتلداران گفته ایم که تا هفته آینده نرخ های پیشنهادی خود را اعلام کنند.

وی ادامه داد: هفته آینده نظرات را جمع بندی کرده و با هتلداران و بخش خصوصی و معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی جلسه ای برگزار می کنیم شاید تصمیم بر این شد که برخی از استانها اگرچه افزایش نرخ خواهند داشت اما آن را با تخفیف ارایه کنند و یا اقزایش نرخ را با چند ماه تاخیر به تعویق بیندازیم.

پیش از این جامعه هتلداران ایران و معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی بر سر افزایش نرخ هتلها در اوایل سال ٩٥ اختلاف نظر داشتند جامعه هتلداران اعلام کرد ١٥ درصد نرخ اتاقها را افزایش خواهد داد و معاونت گردشگری نیز با ١٢ درصد افزایش موافق بود.
;

 فراخوان بزرگ همایش بین المللی گردشگری ایران و نمایشگاه صنایع وابسته

فراخوان بزرگ همایش بین المللی گردشگری ایران و نمایشگاه صنایع وابسته ;


همایش و نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته با حضور چشمگیر شهرداری ها، شرکت های معتبر فعال در عرصه گردشگری، آژانس های مسافرتی، هتل ها، شرکت های تامین کننده خدمات مورد نیاز هتل ها، مجتمع های تفریحی، مناطق آزاد کشور و ... 24 الی 26 آذر ماه 95 در تهران برگزار می¬گردد.
توسعه گردشگری استان مازندران به عنوان بخش دولتی و بازوی اجرایی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نظر دارد با حمایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری وابسته به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت ارتباطات و اطلاعات، سازمان هواپیمایی کشور و سازمان هواشناسی از سازمان های تابعه وزارت راه و شهرسازی،وزارت ورزش و جوانان، سازمان حفاظت محیط زیست، کمیسیون ملی یونسکوی ایران، کانون جهانگردی و اتوموبیل رانی، جمعیت هلال احمر ایران، جامعه هتلداران ایران، انجمن دوستی ایران با سایر کشورها و دیگر نهادها و سازمان های دولتی ذیربط و همچنین با همکاری تنگاتنگ علمی با دانشگاه های معتبر کشور از جمله؛ شهید بهشتی، اصفهان، تهران، خوارزمی، تبریز، مازندران، دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه و ... با هدف ارائه جدیدترین متدها جهت ایجاد پل ارتباطی میان هتل ها و آژانس های مسافرتی، ارائه راهکارهای نوین جهت جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی، توسعه زیر ساخت¬های صنعت گردشگری، اشتغال¬زایی و کارآفرینی با حضور گسترده مدیران ملی، مدیران ارشد سازمان¬های مرتبط، سرمایه¬گذاران بنام داخلی و خارجی و اساتید برجسته، برگزار می¬گردد.
همچنین حضور استانداری مازندران، اداره کل امور اقتصاد و دارایی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، منابع طبیعی و آبخیزداری ، شرکت توسعه گردشگری ایران،  به عنوان اعضای هیات مدیره این شرکت، نقش موثری در برگزاری هر چه با شکوه تر این رویداد خواهد داشت.
در همین راستا با توجه به برنامه¬ریزی¬های صورت گرفته جهت تبلیغات گسترده میدانی، پوشش وسیع رسانه ای صدا و سیما و نیز پیش بینی حضور پر شور بازدیدکنندگان، فرصت مغتنمی جهت معرفی خدمات آن هتل / مجتمع اقامتی فراهم گردیده است. درج نام و مشخصات هتل های شرکت کننده در کتاب جامع همایش، انتخاب هتل های برتر در 5 سطح ( یک ستاره تا پنج ستاره)، تجلیل از هتلداران برتر با اعطای لوح یادبود و تندیس بلورین از دیگر بخش های متنوع این رویداد می باشد.
 لذا با توجه به اهمیت موضوعات مطروحه در این رویداد توسط اساتید مجرب و متخصصان بنام این عرصه و اعطای گواهینامه های معتبر تخصصی مرتبط به دو زبان فارسی و انگلیسی با هولگرام امنیتی و همچنین حضور صاحبان سرمایه و هتلداران مطرح داخلی و خارجی، از هتلدران و کلیه کارشناسان ذیربط جهت حضور در همایش و مشارکت در بخش نمایشگاه دعوت به عمل می آید.
حضور گسترده و همزمان هتلداران و آژانس های مسافرتی در این رویداد شرایط بسیار مناسبی جهت گسترش همکاری های فی مابین در راستای ارتقا سطح توزیع خدمات رفاهی به گردشگران  فراهم آورده است.
علاقه مندان می¬توانند جهت تسریع در امور ثبت نام از طریق هماهنگی با دبیرخانه همایش و نمایشگاه و ارتباط با شماره های تلفن : 33342533 - 011  و   3348784-011، اقدامات لازم را انجام دهند.
;