; ;
اخبار
 دیدار رئیس جامعه هتلداران ایران با  رئیس سازمان امور مالیاتی  کشور

دیدار رئیس جامعه هتلداران ایران با رئیس سازمان امور مالیاتی کشور;

جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران ایران روز پنج شنبه مورخ 97/5/5 در نشستی با آقای دکتر تقوی نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص مشکلات مالیاتی حاکم بر صنعت هتلداری کشور صحبت نمودند.

در این دیدار به منظور ایجاد سازوکارهای مناسب جهت دستیابی به عدالت مالیاتی اهم موارد به شرح ذیل مطرح گردید:

1-    در راستای اجرای تبصره 3 ماده 132 درخصوص اعطای 50% معافیت مالیاتی به کلیه تاسیسات ایرانگردی وجهانگردی دارای پروانه بهره برداری از وزارت فرهنگ وارشاد ، این معافیت  توسط ادارات امور مالیاتی مشمول هزینه های ستاد ( دفاتر مرکزی شرکتهای سرمایه گذار در صنعت هتلداری ) نمی گردد ، درحالی که مدیریت ، بازاریابی و اهم مسائل مربوط به هتلها در دفتر مرکزی شرکتها اجراء میگردد لذا عدم اعطای معافیت به هزینه ای فوق الذکر منجر به تضییع حقوق مودی میگردد .

2-    درخصوص سیستم خرید وفروش فصلی با توجه به گستردگی صورتحسابها ومشتریان استفاده کننده از هتل که بخش مهمی از آنان شرکتهای حقوقی ملزم به رعایت ماده 169 می باشند باعث گردیده به علت ضعف سیستم درارائه مشخصات شامل آدرس ، شماره تماس وغیره ، همچنین ایراداتی در اطلاعات درخواست شده توسط سیستم منجر گردیده که خرید وفروشهای که توسط سایر مودیان بنام شرکت درسیستم ثبت می گردد عمدتاً گنگ ونامشخص می باشد وشرکت درپیگیری آنها با توجه به حجم گزارش ارسالی بخصوص درصنعت هتلداری  دچار مشکلات عدیده ای می باشد .

3-    با توجه به مشکلات اقتصادی کشور که بیشترین نمود آن درصنعت هتلداری می باشد زیرا هتل جزء کالاهای لوکس برای مردم تلقی میگردد وعمدتاً آخرین مقوله جهت اضافه شدن به سبد خانوار وهمچنین اولین مقوله جهت کم کردن هزینه های خانوار محسوب میگردد ، لذا با توجه به شرایط موجود اقتصادی درآمدهتلها به شدت کاهش یافته است درحالی که هزینه ها با رشدی بسیار سریع درحال افزایش می باشد لذا ادارات مالیاتی بدون توجه به این مهم اقدام به رد کردن هزینه های نموده وتوجیه آنها این مقوله می باشد که با توجه به کاهش ضریب اشغال هزینه های جذب نشده افزایش یافته است که این مهم باعث صدور برگ تشخیص ناعادلانه برای هتلداران گردیده است چرا که بخش مهمی از هزینه های هتل هزینه های ثابت مانند حقوق ودستمزد می باشد ونمی توان با کاهش ضریب اشغال نسبت به اخراج پرسنل اقدام نمود .

;

 تحریم ایران در «بوکینگ» تاثیری در صادرات گردشگری ندارد

تحریم ایران در «بوکینگ» تاثیری در صادرات گردشگری ندارد;
رییس جامعه هتلداران ایران تاکید کرد: تحریم ایران در بوکینگ، صادرات گردشگری کشورمان را به مخاطره نمی‌اندازد و تاثیری بر روی آن ندارد.

بوکینگ، یکی از مهم‌ترین سایت‌های رزرواسیون آنلاین هتل و پرواز در دنیا است که به بیش از یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار هتل در ۱۲۰ هزار مقصد دسترسی دارد و شبانه روز یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار اتاق از طریق آن رزرو می‌شود.

این وب‌سایت که شرکت مادر آن، آمریکایی است پس از برجام، امکان رزرو بیش از ۷۰ هتل ایران را برقرار کرد و شرایط رزرواسیون هتل‌های سایر کشورها را برای ایرانی‌هایی که در پرداخت آنلاین محدودیت داشتند، تسهیل کرد، اما اکنون با خروج آمریکا از برجام به پیروی از سیاست‌های این کشور، به حذف هتل‌های ایرانی اقدام کرده است، هرچند هنوز مشابه سایت آمریکایی اجاره خانه، هاستل و هتل Airbnb دسترسی ایرانی‌ها را به رزرواسیون این خدمات، به طورکامل غیرممکن نکرده است.

بوکینگ پس از اعلام خروج آمریکا از برجام در ایمیل‌هایی به کاربران خود اعلام کرد؛ «با وجود میل شدید به همکاری با ایران ناچار است بنا بر قوانین داخلی ایالت متحده امریکا همکاری خود را با این کشور متوقف کند» و از آن‌ها خواست رزروهای خود را چک کنند، چرا که قصد دارد از ماه نوامبر تمام رزروها را کنسل کند.

جمشید حمزه‌زاده ـ رییس جامعه هتلداران ایران ـ در تحلیل این وضعیت به ایسنا گفت: با توجه به حجم رزروهایی که از طریق این وب‌سایت انجام می‌شد، تحریم ایران در بوکینگ هیچ آسیبی به صادرات گردشگری کشور وارد نمی‌کند و ورود خارجی‌ها را به ایران تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

وی افزود: هرچند اضافه کردن نام ایران به این وب‌سایت مزیت‌هایی برای هتل‌ها داشت، ولی مساله این است که هتل‌های ایران هیچ وقت نتوانستند با این شرکت مستقیم کار کنند چون اصلی‌ترین مشکل نقل و انتقال پول بود که هرگز حل نشد. در واقع رزرواسیون هتل‌های ایران در بوکینگ نیمه‌آنلاین و از طریق واسطه انجام می‌شد و مسافر خارجی نمی‌توانست پرداخت و یا رزرو خود را کامل انجام دهد. سیستم رزرواسیون آنلاین زمانی در گردشگری ما معنا پیدا می‌کند که تمام فرایند آن کامل انجام شود. درحال حاضر هیچ سامانه‌ی رزرواسیونی نیست که مسافران خارجی از طریق آن مستقیم پول واریز کنند و رزرو مورد نیاز خود را در ایران کامل انجام دهند.

او همچنین اظهار کرد: حجم رزروهایی که از طریق بوکینگ انجام می‌شد آنچنان قابل توجه نبود چون بیشتر مسافران خارجی یا با تور به ایران سفر می‌کنند یا سفرهای تجاری دارند که کمتر از طریق این وب‌سایت برای رزرواسیون اقدام می‌کنند. جمعیت آن دسته از گردشگران خارجی که انفرادی به ایران سفر می‌کنند و از بوکینگ رزرو می‌کردند نیز زیاد نبود که حالا با تحریم، روی گردشگری اثر منفی بگذارد.

حمزه‌زاده در عین حال گفت: البته اگر بوکینگ دسترسی ایرانی‌ها را به رزرواسیون‌های جهانی محدود و دشوار کند به سفرهای خارجی آسیب وارد خواهد شد چون در این مدت ایرانی‌های زیادی که مشکل کارت اعتباری و انتقال پول هم دارند، براحتی می‌توانستند هتل و یا بلیت مورد نیاز خود را رزرو کنند و آژانس‌های گردشگری کشورمان نیز علاقمند به همکاری و استفاده از امکانات آن بودند که با توقف این امکان، حتما سفرهای خارجی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ;

هتل ارزان می‌شود؟

هتل ارزان می‌شود؟;
مالیات بر ارزش افزوده در هتل‌های یک تا سه ستاره از ? به ? درصد کاهش یافت، این درحالی است که هتل‌های ? و ? ستاره که گران‌تر هستند روی رویه قبلی، همان ? درصد مالیات بر ارزش افزوده را از مردم خواهند گرفت.

تلاش برای حذف مالیات بر ارزش افزوده از خدمات سفر و گردشگری درحالی از دو سال پیش آغاز شده که رییس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری در اظهارنظرهای مختلفی بارها تاکید کرده این قانون را کامل نمی‌توان از گردشگری حذف کرد، با این حال علی‌اصغر مونسان به تازگی در جمع برخی از فعالان گردشگری از رضایت نمایندگاه مجلس به کاهش این مالیات در هتل‌ها خبر داد و اعلام کرد که «خوشبختانه بر اساس تصمیم نمایندگان مجلس مقرر شد نرخ ترجیحی مالیات بر ارزش افزوده در هتل‌ها از ? به ? درصد کاهش یابد.» مسؤولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هنوز درباره جزییات بیشتر اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در گردشگری توضیحی نداده‌اند و این خبر را خیلی کلی اعلام کرده‌اند.

جمشید حمزه زاده ـ رییس جامعه هتلداران ایران که پیگیر حذف این نوع مالیات از گردشگری است در توضیحات کامل‌تری درباره تصمیم گرفته شده به ایسنا گفت: طرح کاهش مالیات بر ارزش افزوده از ? به ? درصد فعلا در کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب شده و تنها مشمول هتل‌های یک تا سه ستاره می‌شود و تمام هتل‌ها را در برنمی‌گیرد.

او افزود: قانون مالیات بر ارزش افزوده در هتل‌های ? و ? ستاره همچنان مطابق گذشته جاری است و در آن تغییری بوجود نیامده.

رییس جامعه هتلداران ایران درباره زمان ابلاغ و اجرای قانون اصلاح شده‌ی مالیات بر ارزش افزوده در هتل‌ها، گفت: اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده فعلا در کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب شده که در صحن علنی مجلس نیز به رأی گذاشته خواهد شد و پس از آن در شورای نگهبان بررسی می‌شود که تا ابلاغ آن، چند ماه زمان می‌برد و شاید اجرای آن به نیمه دوم سال برسد.

حمزه‌زاده با بیان این‌که قانون مالیات بر ارزش افزوده هم‌چنان امکان تغییر و اصلاح دارد، اظهار کرد: تا زمان ارائه این لایحه در صحن علنی مجلس، فرصت داریم پیگیری کنیم تا این اصلاحیه مشمول تمام هتل‌ها شود، نه فقط هتل‌های یک تا سه ستاره‌.

او درحالی از تلاش برای اصلاح این قانون برای تمام هتل‌ها سخن گفت که ترجیح داد فعلا درباره شرایط هتل آپارتمان‌ها و سایر اقامتگاه‌های رسمی در اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده اظهار نظری نکند.

رییس جامعه هتلداران ایران پیش‌تر گفته بود؛ مالیات‌های سنگینی که به واحدهای اقامتی متحمل شده، ?? تا ?? درصد نرخ اقامت را گران‌تر کرده و در عین حال پیش‌بینی کرده بود؛ هزینه‌های تحمیلی به صنعت گردشگری از جمله مالیات بر ارزش افزوده، سفر را در سال ?? با گرانی نامتعارفی روبرو خواهد کرد.

مجریان تور نیز مهم‌ترین علت گرانی سفر ایران را در قیاس با سایر کشورها ناشی از هزینه بالای اقامت می‌دانند و تعدد دریافت این مالیات از مسافر را از نقطه ضعف‌های آن برشمرده‌اند.

به گفته آژانس‌دارها که از طراحان اصلی بسته سفر یا تورهای گردشگری در ایران هستند، مالیات بر ارزش افزوده به گران‌تر شدن سفر منجر شده است. برای نمونه مسافری که بخواهد با تور به مشهد سفر کند ناچار است چهار مرتبه مالیات بر ارزش افزوده بپردازد، یک‌بار به هتل، بار دیگر به شرکت هواپیمایی و رستوران و در نهایت به آژانس گردشگری آن هم تنها به‌دلیل پکیجی که برای مسافر تنظیم کرده است.

با وجود شرح این وضعیت و هشدارهایی درباره گران‌تر شدن سفر در ایران، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بارها در مواجهه با این سوال که اقدام متولی گردشگری برای اصلاح این قانون بویژه برای آن بخش که ارز آوری دارد و صارداتی تلقی می‌شود، تاکید کرده، مالیات بر ارزش افزوده قانون حاکم در کشور است که هیچ‌وقت از خدمات گردشگری حذف نمی‌شود.

با این حال مونسان از هدفمند شدن مالیات‌ها در گردشگری خبر داده بود و معاون گردشگری وی نیز در اظهارنظری درباره همکاری سازمان امور مالیاتی برای اصلاح و هدفمند شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده، اظهار کرده بود: در صورت اصلاح و اجرای این قانون، دیگر در نرخ نهایی یا تمام شده تورهای گردشگری ورودی، مالیات بر ارزش افزوده لحاظ نخواهد شد، چون این مالیات قبلا در قیمت هتل و یا سایر خدمات محاسبه شده است.;