; ;

گرمای مطبوع آب گرم شابیل در دامنه سبلان  

در مسیر اردبیل به مشکین شهر و در جهت شمال که بروید اگر بعد از حدود 30 کیلومتر وارد جاده فرعی سردابه شوید با طبیعتی روبرو می شوید که زیبایی خدا را در جای جای آن به چشم خواهید دید. جاده ای باریک که تا چند کیلومتر ابتدایی اش را آسفالت کرده اند و بقیه خاکی است، در میان تپه ماهورهای سرسبز، شما را به ییلاقات عشایر شاهسون اردبیل نزدیک می کند.

در اردیبهشت و خرداد اگر به این منطقه بروید در جای جای آن و در میان چمن ها گل پاشیده شده و رنگین کرده سبزی چمن را از زرد و بفش و قرمز؛ چون پولک بر حریر سبز که هوش از سر می برد. تابستان هم به اقتضای اقلیم سرد منطقه، آب و هوای معتدلی را در اینجا تجربه خواهید کرد. در تمام این مسیر آبهایی از برفهای سبلان جاریست که زیبایی طبیعت را دوچنان می کند.

در طول این مسیر تا رسیدن به شابیل که مقصد خوبی برای این راه است، مجموعه آب گرم «قوتورسویی» را نیز خواهید دید. در این روستای کوچگ اما شلوغ از حضور مسافران، چیزی که علاوه بر آب گرم جلب توجه می کند، شقه های گوسفندی تازه است که در همه جا آویران شده و هر رهگذری را به راه اندازی بساط کباب با گوشت تازه فرامی خواند.

پس از طی حدود 2 ساعت به جاده اصلی لاهرود- شابیل می رسید که به شابیل در دامنه سبلان ختم می شود. در واقع راه اصلی رسیدن به آبگرم هم از شهر لاهرود است اما بی شک میان بر فرعی سردابه تجربه ای بکر خواهد بود. جاده اصلی لاهرود به شابیل نیز باریک است و قدیمی و خم و چمش در میان تپه ماهورهای سبز بالا و پایین می رود. در انتهای این راه، مجتمع آب‌درمانی شابیل قرار دارد که در ۵۰ کیلومتری مشگین‌شهر و ۲۵ کیلومتری شهر لاهرود واقع شده است.

مجتمع آبگرم شابیل

چشمه شابیل که در دامنه قله سبلان و در مسیر صعود به آن قرار دارد دارای دمای ۴۹ درجه سانتی‌گراد و دبی ۵ لیتر در ثانیه است. آب این چشمه در ردیف آب‌های معدنی اسید بی‌کربنات یا بیکربناته سدیک قرار دارد. به خاطر وجود مقدار زیادی اسید بی‌کربنیک، از آب آن برای درمان بیماری‌های حرکتی، عصبی (درمان پادرد و کمردرد) استفاده می‌شود.

مجتمع این آب درمانی مشتمل بر دو طبقه شامل بخش های مجزای زنانه و مردانه و مجهز به استخر، سالن دوش، رستوران، سوئیت، سونا و جکوزی است. ضمن اینکه در محوطه آبگرم پارکینگ بسیار بزرگی وجود دارد که برای اتومبیل های مسافران آبگرم و حتی آنهایی که قصد صعود به قله را دارند محل امنی به شمار می رود.

مبدأ پیمایش دره و صعود به قله

مبدا صعود به سبلان آبگرم شابیل است و در ماههای صعود لندرورهای بسیاری در کنار استخر این آبگرم قرار دارند که آماده بردن کوهنوردان به پناهگاه اصلی هستند. وجود این تعداد لندرور در بدو ورود به منطقه جلب توجه می کند. این آبگرم مبدا حرکت به مناطق هوشنگ میدانی، جانپناه غربی صعود، طاووس گولی و ییلاقات دامنه سبلان است. همچنین در پایین این آبگرم طبیعت بی بدیل و بکر «شیروان دره سی» قرار دارد که در نوع خود بی نظیر است.

مسیر پیمایش این دره، پس از وارد شدن از راه یکی از سه آبشار ابتدایی آن، تا پنج ساعت در پیچ و خم ها و رودخانه حاصل از ذوب شدن برفهای سبلان ادامه می یابد تا در انتها به جاده لاهرود برسد. این دره بکر در هر پیج و خمش مناظری عجیب از سنگ ها و دیواره های بلند به نمایش می گذارد که به دلیل فرسایش شکل های گوناگونی به خود گرفته اند.

در صورت پیمایش این دره می توانید پس از آن دوباره به شابیل بازگردید که البته این پیمایش نیاز به برنامه ریزی حرفه ای و آشنایی کامل با منطقه است.

در شابیل، اگر برای پیمایش دره یا صعود به قله آمده باشید، تنی به آب گرم زدن بعد از فعالیت ورزشی، خاطره و آرامشی به یادماندنی برایتان رقم خواهد زد.

برای شب مانی در شابیل هم می توانید از کانکس هایی که به صورت شبانه اجاره داده می شوند استفاده کرد. یا جاهایی برای برپا کردن چادر در نظر گرفته شده که در فصل گرم می توان از آنها استفاده کرد.

سایر  جاذبه های گردشگری 

گنبد سلطانیه