; ;

گنبد فیروزه ای در دشت سلطانیه 

گنبد فیروزه ای سلطانیه که تا همین جند سال پیش هم داربست های فلزی برای مرمت بر گنبدش بود در میان دشت وسیعی از چمن طبیعی و در حدود 5 کیلومتری از جاده اصلی خودنمایی می کند. گنبد آجری سلطانیه در فهریت میراث جهانی ثبت شده و به گفته اهالی منطقه، چندین زلزله به خود دیده اما این بنای عظیم بی آنکه ستونی به عنوان تکیه گاه داشته باشد همچنان پابرجاست. 

شهر سُلطانیه یکی از شهرهای استان زنجان است که در 40 کیلومتری جنوب شهر زنجان واقع است. گنبد سلطانیه و مقبره اولجایتو در این شهر قرار دارند. آرامگاه ملاحسن کاشی و خانقاه حسام‌الدین حسن چلبی (معروف به چلبی اوغلی) از دیگر آثار تاریخی این شهر هستند.

تاریخچه

به گواهی منابع تاریخی موجود، شهر سلطانیه نخستین بار در دوره ایلخانان مغول بنا شده ‌است. اوج شکوفایی شهر در زمان اولجایتو است که از سال ۷۰۲ق کار ساخت شهر را از سر گرفت و برای انجام این کار بسیاری از هنرمندان، صنعت‌گران و بازرگانان را به این شهر کوچاند و این محل از آن پس سلطانیه یا شاه نشین نامیده ‌شد.

اولجایتو دستور ساخت بارویی به طول 30 هزار گام را داد و امر کرد تا آرامگاه با عظمتی درون این بارو برایش ساخته ‌شود. به این‌ ترتیب بنای باشکوهی ساخته شد که امروزه گنبد سلطانیه نامیده می‌شود و سومین گنبد بزرگ آجری جهان به حساب می‌آِید.

چگونه برویم، کجا بمانیم ؟

گنبد سلطانیه با انشعاب از جاده اصلی و طی 5 کیلومتر در مسیر فرعی در میان دشت های اطراف خود را به شما نشان می دهد و از همان لحظه اول شکوه آن را خواهید دید.

اگر از تهران به سمت زنجان در حرکت هستید باید از قزوین بگذرید و حدود 40 کیلومتر مانده به قزوین از مسیر فرعی به سمت سلطانیه بروید که گنبد سلطانیه از کنار جاده اصلی هم خودنمایی می کند. اگر مسیرتان از کرمانشاه به زنجان و سلطانیه است باید با عبور از همدان، کبودرآهنگ، شیرین سو و قیدار به سلطانیه برسید. راه دسترسی شما به این شهر از استان گیلان آزادراه رشت قزوین است و برای کسانی که مبداء سفرشان کردستان است هیچ مسیری بهتر از سنندج، قروه، همدان، زنجان وجود ندارد. اگر مبداء حرکتتان از آذربایجان غربی باشد می توانند از سقز به دیواندره و بیجار رفته و در ادامه به زرین آباد و زنجان برسند.

علاوه بر اتومبیل شخصی، قطار نیز می تواند گزینه مناسبی برای سفر در این مسیر باشد. در زنجان با هزینه اندکی می توانید به وسیله سواری به سلطانیه بروید که حدود 20 دقیقه می شود.

پس از گشتی یک روزه در سلطانیه، برای اقامت هم می توانید به زنجان برگشته و در یکی از هتل ها یا اقامتگاه های پذیرایی این شهر بمانید. در سفر به سلطانیه، علاوه بر دیدن آثار تاریخی و گشتی آرام بخش در دشت سبز و چمن طبیعی سلطانیه، یادتان باشد که از نانوایی های سنتی شهر، نان فتیر یا گیرده بخرید.

با دست پر برگردید

آنچه می تواند این سفر را جذاب تر و پربارتر کند این است که در تمام مسیر، می توانید دیدار از شهرهای دیگر استان زنجان از جمله خدابنده، زنجان، طارم، ابهر را نیز با تمام جاذبه های تاریخی و طبیعی شان در برنامه سفر خود بگنجانید. همچنین بهترین زمان سفر به این استان و البته سلطانیه، از بهار تا اوایل پاییز است که هوای دلپذیر همراه با مزارع آباد مناظری چشم نواز را برای هر بیننده ای رقم می زند.

در سفر به این استان، علاوه بر محصولات باغی و گیاهان دارویی می توانید مس، قالیچه، چاقو و ملیله دوزی و چاروق دوزی را به عنوان سوغات همراه بیاورید. علاوه بر این، نباید خوردن آش ترش و جغور بغور را به عنوان غذاهای سنتی این استان از دست داد.

گنبد سلطانیه

سایر  جاذبه های گردشگری 

مجتمع آبگرم شابیل